Upoważnionymi użytkownikami do korzystania z czasopism, książek i norm w wersji elektronicznej znajdującymi się w zasobach BG UP są: studenci, doktoranci i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Upoważnieni użytkownicy mają prawo:
korzystać z dostępu do e-czasopism, e-książek i e-norm, wyszukiwać i przeglądać je;
drukować i ściągać uzasadnioną liczbę artykułów, abstraktów, zapisów lub części rozdziałów;
przesyłać fragmenty innym upoważnionym użytkownikom do ich własnego użytku naukowego lub badawczego.
Upoważnieni użytkownicy nie mają prawa:
skracać, modyfikować, dokonywać translacji lub tworzyć jakichkolwiek instrumentów pochodnych opartych na e-czasopismach i e-książkach bez wcześniejszej pisemnej zgody dostawcy usług, z wyjątkiem zakresu koniecznego do umożliwienia prawidłowego wyświetlania ich na ekranach komputerowych upoważnionych użytkowników;
w jakikolwiek sposób usuwać, zakrywać lub zmieniać informacji o prawach autorskich, zrzeczeniu się odpowiedzialności i innych informacji podanych w e-czasopismach i e-książkach;
zasadniczo lub systematycznie kopiować, przechowywać lub odsprzedawać e-czasopism i e-książek lub ich fragmenty.
Dostęp do produktów będzie autoryzowany za pomocą adresów protokołu internetowego IP wskazanych przez subskrybenta lub przez system HAN (Hidden Automatic Navigation) pod warunkiem posiadania aktywnego konta w systemie bibliotecznym. Dane do logowania aktualizowane są na bieżąco na podstawie informacji zawartych w systemie bibliotecznym. Do autoryzacji należy wykorzystać dane swojego konta bibliotecznego (numer legitymacji studenckiej / karty bibliotecznej oraz hasło).
Osoby, które nie posiadają konta bibliotecznego, prosimy o zgłoszenie się do Wypożyczalni Biblioteki Głównej.
Korzystanie ze zbiorów Biblioteki jest bezpłatne.
W przypadku niezwrócenia przez czytelnika książki w oznaczonym terminie, jego konto zostaje zablokowane do czasu uregulowania zobowiązań wobec Biblioteki.
Za nieterminowy zwrot książek czytelnikowi będzie naliczana opłata w wysokości 0,30 zł za każdy dzień zwłoki
Biblioteka GłównaUniwersytetu Przyrodniczego w Lubliniedla osób z niepełnosprawnościami |
Wjazd/Wejście
Wjazd do Biblioteki Głównej dla osób niepełnosprawnością ruchową możliwy jest za pomocą podjazdu przy głównym wejściu do biblioteki.
Udogodnienia architektoniczne
Gmach Biblioteki Głównej UP w Lublinie jest przystosowany do potrzeb czytelników o szczególnych potrzebach:
wejścia dla czytelników nie mają progów;
winda posiada kabinę dostosowaną dla osób poruszających się na wózkach oraz niewidomych/niedowidzących (informacja głosowa oraz przyciski uruchamiające windę są podpisane brajlem);
na każdym piętrze budynku biblioteki znajdują się toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową;
korytarze i pomieszczenia przystosowane do poruszania się na wózkach;
bramki w Czytelni mają odpowiednią szerokość dla wózków inwalidzkich;
w Czytelni znajdują się pokoje do pracy indywidualnej.
Specjalistyczny sprzęt dla osób o specjalnych potrzebach w Czytelni
komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem dla osób niedowidzących i słabowidzących: JAWS, MAGic, ABBYY Fine Reader;
stacjonarny powiększalnik tekstu – stanowisko dla użytkowników z dysfunkcją wzroku;
lupa elektroniczna RUBY wyposażona w 4,3 calowy ekran LCD z możliwością powiększenia obrazu od 2 do 14 razy;
skaner z ruchomym panelem sterowania umożliwiającym korzystanie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim;
biurko z elektryczną regulacją wysokości blatu;
myszka dla osób z dysfunkcją
Inne ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością
wypożyczalnia oraz Punkt Informacyjny Biblioteki Głównej UP mieszczą się na parterze budynku biblioteki;
Biblioteka Główna UP udostępnia katalog online, umożliwiający zamawianie książek z dowolnego komputera podłączonego do sieci. Przy niektórych opisach bibliograficznych w katalogu, znajduje się odniesienie do dokumentów elektronicznych;
biblioteka udostępnia bogate zasoby elektroniczne (bazy danych, czasopisma, książki), z których Czytelnicy o szczególnych potrzebach mogą korzystać z domu poprzez program HAN;
pracownicy biblioteki służą pomocą w znalezieniu informacji oraz dostarczeniu potrzebnych materiałów z innych pięter biblioteki.
Dostępność tłumacza języka migowego
Aby skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego, należy zgłosić się do Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami:
e-mail:
tel.: 81 445 65 40
Kontakt
Szczegółowych informacji na temat możliwości i ustalenia dogodnych warunków korzystania z Biblioteki Głównej przez osoby o szczególnych potrzebach można uzyskać telefonicznie: tel.: 81 445 62 28, bądź elektronicznie pod adresem:
Więcej informacji:
Aby poprawnie zalogować się na swoje konto należy wpisać jako Login – numer albumu widniejący na legitymacji studenckiej. Hasłem, (jeśli nie zostało zmienione) są cztery ostatnie cyfry numeru albumu.
Jeśli czytelnik zapomni hasła na swoje konto, powinien skontaktować się z Wypożyczalnią. Zostanie ustawione hasło tymczasowe, które należy jak najszybciej zmienić.
Blokada konta czytelnika następuje gdy:
– czytelnik ma przetrzymane książki,
– czytelnik podbił kartę obiegową,
– skończył się termin ważności konta.
Jednorazowo Studenci mogą zamówić i wypożyczyć – 10 książek, Doktoranci -10 książek, Pracownicy UP – 20 książek, Emeryci UP – 6 książek
W godzinach otwarcia Biblioteki książki zwracamy w Wypożyczalni (parter) przy stanowisku ZWROTY lub do Wrzutni, która znajduje się na parterze w łączniku między Biblioteką a Agro II. Po zamknięciu Biblioteki, książki można zwrócić jedynie poprzez Wrzutnię.
Książki można prolongować (przedłużyć termin zwrotu) 4 razy.
Aby prolongować książki, należy zalogować się na swoje konto, przejść do zakładki Wypożyczenia, zaznaczyć wybrane pozycje i zatwierdzić przyciskiem Prolonguj.
Prolongata możliwa jest gdy:
– Książka nie została zarezerwowana przez innego czytelnika,
– Konto nie jest zablokowane,
– Nie zostały wyczerpane limity prolongat (4x).
Studenckie karty obiegowe potwierdzamy w Wypożyczalni (parter Biblioteki)
Nasza Biblioteka posiada normy w formie papierowej oraz w formie elektronicznej.
Dostęp do e – norm dla pracowników, doktorantów i studentów UP w Lublinie jest realizowany wyłącznie na miejscu za pośrednictwem specjalnie wyznaczonych do tego komputerów stacjonarnych na terenie Biblioteki Głównej w pomieszczeniach Informatorium ( I p. ) oraz Czytelni ( II i III p.)
Czytelnicy, którzy chcą skorzystać z norm w formie papierowej, mogą zamówić je z Magazynu BG UP do Czytelni. Z norm korzystamy tylko na miejscu, bez możliwości wypożyczenia do domu.
Przy zamawianiu nowych tytułów czasopism, Biblioteka ma zawsze na uwadze zarówno nowo powstałe jak i bieżące kierunki studiów.
Dostęp zdalny do baz danych, e-czasopism, e-książek i e-norm z komputerów domowych mają wszyscy pracownicy, studenci i doktoranci UP z aktywnym kontem czytelnika. Aby skorzystać ze źródeł elektronicznych, należy zalogować się do systemu HAN (Hidden Automatic Navigation), wykorzystując do autoryzacji numer legitymacji studenckiej / karty bibliotecznej oraz hasło.
Jeśli konto czytelnika nie jest aktywne, prosimy o zgłoszenie się do Wypożyczalni Biblioteki Głównej.
Bazy danych wraz z ich opisami dostępne są na stronie Biblioteki Głównej w zakładce Zasoby/Bazy danych.
Szczegółowe informacje na temat korzystania z baz można uzyskać w Oddziale Informacji Naukowej Biblioteki Głównej UP, który mieści się w pokoju 114 (I piętro), tel. 81 445 62 27
Aby uzupełnić dorobek w bazie, należy zgłosić brakujące prace pracownikowi Oddziału Informacji Naukowej odpowiedzialnemu za wybrany Wydział. Zgłoszeń prac można dokonywać osobiście, za pośrednictwem poczty uczelnianej lub elektronicznej.
Zarządzenie nr 80 /2019 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z dnia 28 października 2019 roku w sprawie składania oświadczeń uprawniających Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie do wykazania osiągnięć naukowych pracownika w procesie ewaluacji Uczelni za lata 2017-2020 wprowadza następujące zasady rejestrowania prac w bazie:
Warunkiem zarejestrowania nowej publikacji dla autora wskazującego:
a) jedną dyscyplinę jest zgłoszenie pracy i złożenie oświadczenia (zał. 1) jednorazowo na cały rok objęty ewaluacją;
b) dwie dyscypliny naukowe jest zgłoszenie pracy i złożenie oświadczenia (zał. 3) dla każdej ze zgłoszonych prac.
2) Do bazy nie będą wprowadzane publikacje bez pełnych danych bibliograficznych (in-press, early-view, itp.).
Oświadczenia wymagane są tylko dla osiągnięć naukowych uwzględnionych w ewaluacji. Pozostałe publikacje wprowadzane będą do Bibliografii Publikacji Pracowników na podstawie zgłoszenia na dotychczasowych zasadach.
Treść zarządzenia –Zarządzenie 80/2019 z dnia 28.10.2019
W przypadku stwierdzenia nieścisłości w Bibliografii Publikacji Pracowników prosimy o zgłaszanie ich pracownikom Oddziału Informacji Naukowej.
Uwagi, braki lub błędy prosimy wyjaśniać z bibliotekarzami zajmującymi się bibliografią pracowników z poszczególnych wydziałów lub z koordynatorem Oddziału Informacji Naukowej
Oddział Informacji Naukowej
tel.: +48 81 445 62 27
Biblioteka Główna RORIN
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie a Polskim Komitetem Normalizacyjnym norm udostępnianych w Systemie Zarządzania Normami nie można drukować i pobierać na dysk.
Baza BPP nie rejestruje patentów.
Trzeba założyć indywidualne konto. Informacje, jak to zrobić znajdują się w instrukcji.
Należy w oknie wyszukiwania BPP wpisać swoje imię i nazwisko i wybrać przycisk “szukaj”. Inną metodą jest pobranie swojego raportu autora (zakładka raporty – raport autora).
W sprawie organizacji szkolenia dla grup seminaryjnych należy skontaktować się z Oddziałem Informacji Naukowej (pokój 114) tel.: 81 445-62-27.
E-półka umożliwia użytkownikom zapisywanie wyników wyszukiwań na indywidualnym koncie i pozwala tworzyć dopasowane do własnych potrzeb e-zasoby. Użytkownik moze tworzyć tzw. osobistę półkę. Zapisane rekordy mogą być wysłane mailem, wyeksportowane do wybranego menedżera bibliografii lub udostępnione w wybranych mediach społecznościowych.
Więcej informacji:
Dla użytkowników nieposiadających konta bibliotecznego jest możliwe skorzystanie ze wszystkich zasobów na miejscu. Na terenie biblioteki dostępne są komputery, które umożliwiają skorzystanie z e-źródeł. Użytkownik otrzymuje login i hasło gościa.
Punkty dla poszczególnych tytułów czasopism, recenzowanych materiałów z konferencji oraz recenzowanych monografii naukowych należy sprawdzać na wykazach sporządzanych przez MNiSW. Wykazy te zamieszczone są między innymi na stronie internetowej Biblioteki Głównej w zakładce nauka/ocena dorobku publikacyjnego.
Ewentualne pytania w sprawie punktacji MNiSW prosimy kierować do Oddziału Informacji Naukowej tel.: 81 445-62-27.
Informacje te można znaleźć min. na stronie Biblioteki Głównej UP w zakładce nauka/publikowanie: wybrane aspekty, można tam przeczytać min. o programach Springer Compact i Elsevier
Około 15 minut, w czasie wzmożonego ruchu czas oczekiwania wydłuża się do pół godziny.
Osoby będące studentami lub pracownikami naszej uczelni logują się wpisując w loginie numer legitymacji studenckiej, w haśle zaś swój numer PESEL.
Osoby, które nie są naszymi studentami bądź pracownikami muszą zgłosić się do dyżurującego bibliotekarza w Czytelni, od którego dostaną jednorazowy login i hasło.
Należy w Katalogu BGUP zalogować się na konto wpisując:
login: czytelnia
hasło: czytelnia
Pokoje do cichej nauki i kabiny akustyczne można rezerwować na trzy sposoby:
Rezerwacji pokoi mogą dokonywać pracownicy naukowi Uniwersytetu
Przyrodniczego, studenci Uczelni, a także osoby z zewnątrz.
Osoby z zewnątrz mają możliwość rezerwacji pokoju maksymalnie na 2 godziny.
Zasady korzystania z książkomatu
a) użytkownik zgłasza chęć uczestniczenia w projekcie Wirtualnej Karty Bibliotecznej w macierzystej Bibliotece Głównej,
b) użytkownik akceptuje regulamin projektu i zostaje wpisany do internetowej bazy danych Wirtualnej Karty Bibliotecznej,
c) użytkownik zgłasza się do dowolnej Biblioteki Głównej, której zbiorami jest zainteresowany,
d) bibliotekarz dokonuje weryfikacji uprawnień we wspólnej bazie danych i zakłada indywidualne konto biblioteczne na swojej Uczelni, skąd można wypożyczać pozycje zgodnie z regulaminem danej Biblioteki Głównej.
|
Biblioteka Główna
|
Sekretariat tel./fax: (48-81) 445-62-28
|
|
|
|
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP