Cykl: „Poznaj naszą ofertę” – Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

Studenci Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu przygotowywani są do pracy jako m.in.: projektant ogrodów i terenów zielonych, konserwator zabytków, na stanowiskach związanych z ekorozwojem, wytwarzaniem produktów leczniczych i wiele więcej.

„Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu to prawie 55 lat tradycji wpisanej w działalność Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Szeroko rozumiane ogrodnictwo i architektura krajobrazu to połączenie nauk przyrodniczych z kreatywną sztuką oraz praktycznymi umiejętnościami produkcji owoców, warzyw, kwiatów, roślin ozdobnych i ziół. Ogrodnictwo ma pozytywny wpływ na nasze życie. Wpływa na jakość powietrza, sprzyja różnorodności biologicznej, poprawia piękno i estetykę domów i krajobrazu, a zapewniając zdrową żywność wpływa na dobre samopoczucie ludzi. Zrównoważona produkcja ogrodnicza oferuje i zawsze będzie oferować możliwości rozwoju kariery zawodowej. Oferta edukacyjna Wydziału obejmuje pięć kierunków studiów realizowanych na studiach I stopnia i są to: ogrodnictwo, architektura krajobrazu, sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne, zielarstwo i fitoprodukty, ekologia miasta. Studenci mają również możliwość kontynuowania nauki na studiach II stopnia.”
Dr hab. Katarzyna Dzida, prof. uczelni, Dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.

buteleczki perfum wśród roślin ułożone na białym tleW 2021 r. na wydziale powstała Klinika Roślin, która:

– skupia specjalistów zajmujących się szeroko pojętą ochroną roślin
– zajmuje się problematyką szkodników i czynników patogennych, ich wpływem na stan zdrowotny roślin uprawnych oraz nowoczesnymi metodami integrowanej ochrony
– dysponuje Pracownią Entomologiczną, Pracownią Mykologiczną i Pracownią Bakteriologiczną. Pracownie wyposażone są w nowoczesne narzędzia umożliwiające identyfikację patogenów i szkodników roślin metodami tradycyjnymi, jak również za pomocą diagnostyki molekularnej

W skład kliniki wchodzą laboratoria, pracownie, hodowlane komory klimatyczne, pracownia genetyczna oraz filotron do doświadczeń infekcyjnych. W trakcie budowy jest również Pracownia Jakości Warzyw i Surowców Zielarskich.

Studenci Architektury Krajobrazu mają okazję do przedstawiania swoich postępów i umiejętności za pośrednictwem cyklicznych wystaw organizowanych w budynku Agro II.

Oferta edukacyjna wydziału:

Studia I stopnia:

Architektura krajobrazu
Ogrodnictwo (również niestacjonarnie)
Sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne
Zielarstwo i fitoprodukty (również niestacjonarnie)

Studia II stopnia:

Architektura krajobrazu
Ochrona roślin i kontrola fitosanitarna
Ogrodnictwo (również niestacjonarnie)
Zielarstwo i fitoprodukty (również niestacjonarnie)
Zielona Urbanistyka