Studenci Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu przygotowywani są do pracy jako m.in.: projektant ogrodów i terenów zielonych, konserwator zabytków, na stanowiskach związanych z ekorozwojem, wytwarzaniem produktów leczniczych i wiele więcej.
„Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu to prawie 55 lat tradycji wpisanej w działalność Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Szeroko rozumiane ogrodnictwo i architektura krajobrazu to połączenie nauk przyrodniczych z kreatywną sztuką oraz praktycznymi umiejętnościami produkcji owoców, warzyw, kwiatów, roślin ozdobnych i ziół. Ogrodnictwo ma pozytywny wpływ na nasze życie. Wpływa na jakość powietrza, sprzyja różnorodności biologicznej, poprawia piękno i estetykę domów i krajobrazu, a zapewniając zdrową żywność wpływa na dobre samopoczucie ludzi. Zrównoważona produkcja ogrodnicza oferuje i zawsze będzie oferować możliwości rozwoju kariery zawodowej. Oferta edukacyjna Wydziału obejmuje pięć kierunków studiów realizowanych na studiach I stopnia i są to: ogrodnictwo, architektura krajobrazu, sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne, zielarstwo i fitoprodukty, ekologia miasta. Studenci mają również możliwość kontynuowania nauki na studiach II stopnia.”
Dr hab. Katarzyna Dzida, prof. uczelni, Dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.
W 2021 r. na wydziale powstała Klinika Roślin, która:
– skupia specjalistów zajmujących się szeroko pojętą ochroną roślin
– zajmuje się problematyką szkodników i czynników patogennych, ich wpływem na stan zdrowotny roślin uprawnych oraz nowoczesnymi metodami integrowanej ochrony
– dysponuje Pracownią Entomologiczną, Pracownią Mykologiczną i Pracownią Bakteriologiczną. Pracownie wyposażone są w nowoczesne narzędzia umożliwiające identyfikację patogenów i szkodników roślin metodami tradycyjnymi, jak również za pomocą diagnostyki molekularnej
W skład kliniki wchodzą laboratoria, pracownie, hodowlane komory klimatyczne, pracownia genetyczna oraz filotron do doświadczeń infekcyjnych. W trakcie budowy jest również Pracownia Jakości Warzyw i Surowców Zielarskich.
Studenci Architektury Krajobrazu mają okazję do przedstawiania swoich postępów i umiejętności za pośrednictwem cyklicznych wystaw organizowanych w budynku Agro II.
Studia I stopnia:
– Architektura krajobrazu
– Ogrodnictwo (również niestacjonarnie)
– Sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne
– Zielarstwo i fitoprodukty (również niestacjonarnie)
Studia II stopnia:
– Architektura krajobrazu
– Ochrona roślin i kontrola fitosanitarna
– Ogrodnictwo (również niestacjonarnie)
– Zielarstwo i fitoprodukty (również niestacjonarnie)
– Zielona Urbanistyka
– Green Urban Planning (studia w j. angielskim)
– Plant Protection and Phytosanitary Control (studia w j. angielskim)
Więcej informacji na stronie głównej Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP