PEŁNE TEKSTY NIEKTÓRYCH PUBLIKACJI Z SERII ROZPRAWY NAUKOWE UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO W LUBLINIE SĄ DOSTĘPNE W RAMACH SERWISU WWW.IBUK.PL
Rada Programowa Kadencja 2021–2025
prof. dr hab. Krzysztof Tomczuk – przewodniczący | Wydział Medycyny Weterynaryjnej, UP w Lublinie |
dr hab. Elżbieta Harasim, prof. uczelni |
Wydział Agrobioinżynierii, UP w Lublinie |
dr hab. Anna Krzepiłko, prof uczelni |
Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii, UP w Lublinie |
dr hab. Elżbieta Mielniczuk, prof. uczelni |
Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, UP w Lublinie |
dr hab. Siemowit Muszyński, prof. uczelni |
Wydział Biologii Środowiskowej, UP w Lublinie |
dr hab. Leszek Rydzak, prof. uczelni |
Wydział Inżynierii Produkcji, UP w Lublinie |
dr hab. Piotr Skałecki, prof. uczelni |
Wydział Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki, UP w Lublinie |
Krój czcionki
Times New Roman; dotyczy to całego tekstu, także tabel, wzorów oraz wszystkich elementów rysunków, schematów, algorytmów, wykresów itp.; pismo proste, bez pogrubień, pochyleń, podkreśleń, spacjowania.
Wielkość czcionki
Tekst podstawowy – 12 p.; tabele, opisy na rys. – 9 p.
Interlinia – półtora wiersza.
Wyróżnienia
Pogrubienia (bold) stosować wyłącznie do tytułów oraz do uwypuklenia ważnych zwrotów i pojęć, a pismo pochyłe (italic, kursywa) do łacińskich nazw taksonów zwierząt i roślin oraz do nazw wszystkich zmiennych występujących nie tylko we wzorach, ale i w tekście. Należy włączyć automatyczne dzielenie wyrazów na sylaby przy przenoszeniu do kolejnych wierszy tekstu.
Powołania w tekście pracy na pozycje piśmiennictwa
Należy podać w nawiasach kwadratowych nazwisko autora i rok wydania danej publikacji.
Przykład
tylko jeden autor: [Wanke 1998],
kilka pozycji jednego autora: [Wanke 1998, 1999a, 1999b],
dwie pozycje różnych autorów: [Sulewska i in. 1997, Bilski 1999],
jedna pozycja dwóch autorów: [Muzalewski i Olszewski 2000],
Inny sposób odwołań: „Według Muzalewskiego i Olszewskiego [2000] …”, „Inny pogląd na te zagadnienia prezentuje Wanke [1998, 1999a], podając ….”
Tabele – wymiary: 12,5 cm w poziomie i 19,5 cm w pionie. Należy unikać oddzielania poziomymi liniami pojedynczych wierszy. Napisy w główce tabeli we wszystkich kolumnach ustawiać na środku komórek, zarówno w pionie, jak i w poziomie.
Wzory i symbole matematyczne – Wszystkie zmienne pisze się pismem pochylonym, ale liczby i cyfry – prostym. Jeżeli zachodzi potrzeba zastosowania greckich liter, należy je wstawić jako symbol (menu Wstaw/Symbol/Czcionka “Zwykły tekst”).
Rysunki, fotografie, wykresy, schematy blokowe
Maksymalny rozmiar – szerokość 12,5 cm, wysokość 19,5 cm. Teksty i oznaczenia na rysunkach wykonać czcionką Times New Roman 9 p, pismem prostym, wszelkie symbole oznaczające zmienne – pismem pochylonym (jak we wzorach). Do wykonywania wykresów powinno się używać programu Excel, pamiętając, aby wykresy nie miały obramowania, nie zawierały cieniowanego tła.
Bibliografię należy ułożyć alfabetycznie wg nazwisk autorów. Prace tego samego autora umieszczać w porządku chronologicznym, oznaczając publikowane w tym samym roku dodatkowo symbolami a, b, c itp. W opisach bibliograficznych stosować ogólnie przyjęte skróty nazw czasopism i wydawnictw.
Przykład
Grochowicz J., Mazur J., Borys B., 1996. Pęcznienie swobodne wybranych odmian łubinów. Zesz. Probl. Post. Nauk Roln. 443, 47-54.
Grzesiuk S., Kulka K., 1981. Fizjologia i biochemia nasion. PWRiL, Warszawa.
Kornarzyński K., Pietruszewski K., 2000. Metody pomiaru szybkości pobierania wody przez nasiona roślin uprawnych. Inż. Roln. 4 (15), 87-95.
1. Do oceny każdej publikacji powołuje się co najmniej dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki autora.
2. W przypadku tekstów powstałych w języku obcym co najmniej jeden z recenzentów powinien być afiliowany w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy.
3. Przestrzegana jest zasada, że autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. double-blind review process). Recenzent musi podpisać stosowne oświadczenie, że nie zna tożsamości autora, a jeśli jest mu znana, to nie występuje konflikt interesów, czyli że między recenzentem a autorem nie zachodzą:
a) bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt),
b) relacje podległości zawodowej,
c) bezpośrednia współpraca naukowa.
4. Recenzent jest zobowiązany do niewykorzystywania wiedzy na temat recenzowanej pracy przed jej publikacją.
5. Recenzja musi mieć formę pisemną i kończyć się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia pracy do publikacji lub jej odrzucenia.
6. Autor otrzymuje dwie recenzje do wglądu i ustosunkowuje się do uwag recenzentów na piśmie.
7. Autor nie kontaktuje się bezpośrednio z recenzentem. Wszelkie kontakty między autorem i recenzentem do czasu opublikowania pracy odbywają się wyłącznie za pośrednictwem Wydawnictwa UP.
8. Nazwiska recenzentów ujawniane są dopiero w publikowanej pracy.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP