Miło nam poinformować, że Oddział Lubelski PTTŻ objął patronat honorowy nad 3rd International PhD Students’ Conference “Environment-Plant-Animal-Product” połączoną z International Workshops, organizowaną w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat Konferencji na stronie:
W dniu 18 kwietnia 2024 roku w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbędzie się V Międzynarodowe Sympozjum Studenckich Kół Naukowych „Środowisko-Roślina-Zwierzę-Produkt”, organizację którego wsparł Oddział Lubelski PTTŻ.
W dniu 18 marca 2024 roku odbyło się Zebranie Zarządu Oddziału Lubelskiego PTTŻ. Podczas zebrania Pan Prezes dr hab. Dariusz M. Stasiak, prof. uczelni przedstawił sprawozdanie merytoryczno-finansowe za 2023 rok. Zarząd Oddziału określił również działania do zrealizowania w 2024 roku.
W dniu 27 listopada 2023 odbyło się zebranie reaktywujące działalność Sekcji Technologii Mięsa Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. W trakcie zebrania Pani Prezes Joanna Stadnik przedstawiła historię Sekcji i najważniejsze inicjatywy podejmowane przez jej Członków.
W drugiej części zebrania odbyły się wybory Członków Zarządu Sekcji.
Przewodniczącą Sekcji została członkini Oddziału Lubelskiego PTTŻ – Pani dr hab. inż. Małgorzata Karwowska, prof. uczelni. Funkcję Zastępcy Przewodniczącego Sekcji pełni Pani dr hab. inż. Anna Marietta Salejda z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pani dr inż. Anna Kononiuk z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, również członkini Oddziału Lubelskiego PTTŻ, została wybrana na Sekretarza Sekcji.
Zachęcamy Członków PTTŻ do przystąpienia do Sekcji Technologii Mięsa.
W dniu 15 czerwca 2023 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyło się Seminarium Naukowe pt. „Procesy fermentacyjne w technologii żywności” połączone z Jubileuszem 30-lecia Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności.
Dziekan Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii prof. dr hab. Waldemar Gustaw przywitał Władze Uczelni oraz wszystkich Uczestników i Partnerów tego wydarzenia.
Rektor UP w Lublinie prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk dokonał uroczystego otwarcia Seminarium Naukowego. Następnie dr hab. inż. Dariusz Stasiak, prof. uczelni – Prezes Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności przedstawił historię oraz osiągnięcia Oddziału Lubelskiego PTTŻ.
Podczas Seminarium zostały wygłoszone trzy referaty, autorstwa: dr inż. Ewy Jabłońskiej-Ryś, dr inż. Anny Stój oraz dr inż. Agnieszki Latoch.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją na stronie: Seminarium Naukowe pt.: „Procesy fermentacyjne w technologii żywności” i Jubileusz 30-lecia Oddziału Lubelskiego PTTŻ – relacja (up.lublin.pl)
W dniu 30 marca 2023 roku, na podstawie Uchwały 02/03/23 Z, Zarząd Główny PTTŻ powołał Sekcję Chemii i Technologii Zbóż Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności.
Sekcja ma prowadzić działalność naukową, dydaktyczną i popularyzatorską, skupioną na zagadnieniach związanych z technologią zbóż, jakością i bezpieczeństwem zdrowotnym surowców i produktów zbożowych oraz rolą produktów zbożowych w żywieniu człowieka. Jako siedzibę działania Sekcji Zarząd PTTŻ wskazał Zakład Inżynierii i Technologii Zbóż, funkcjonujący w ramach Katedry Technologii Żywności Pochodzenia Roślinnego i Gastronomii na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, przy ul. Skromnej 8.
W dniach 19-20.09.2024 r. w Trzebnicy odbędzie się IV Konferencja Naukowa z cyklu „Nauka o Zbożach” – „Współczesne trendy w produkcji i przetwórstwie zbóż”, organizowana przez Katedrę Technologii Fermentacji i Zbóż, Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Polskie Towarzystwo Technologów Żywności Oddział Wrocławski, na której powołany zostanie Zarząd Sekcji.
Zapraszamy do udziału w Konferencji.
W dniu 22 marca 2023 roku odbyło się Zebranie Zarządu Oddziału Lubelskiego PTTŻ. Podczas zebrania Pan Prezes dr hab. Dariusz M. Stasiak, prof. uczelni przedstawił sprawozdanie merytoryczno-finansowe za 2022 rok. Zarząd Oddziału określił również działania do zrealizowania w 2023 roku.
W dniu 11 stycznia 2023 roku odbyło się Zebranie Zarządu Oddziału Lubelskiego PTTŻ. Podczas zebrania Pan Prezes dr hab. Dariusz M. Stasiak, prof. uczelni przedstawił podsumowanie działalności w 2022 roku. Zarząd Oddziału podjął również uchwałę rekomendującą i wystąpił z wnioskiem o powołanie Sekcji Chemii i Technologii Zbóż do Zarządu Głównego PTTŻ.
W dniu 25 października 2022 roku w Centrum Kongresowym odbyła się uroczystość nadania godności Profesora Honorowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Danucie Kołożyn-Krajewskiej.
Uroczystość była połączona z inauguracją Jubileuszu 30-lecia Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. Z tej okazji przedstawiciele Zarządu Województwa Lubelskiego i wielu ośrodków naukowych z całego kraju złożyli na ręce Pana Prezesa dr hab. Dariusza M. Stasiaka, prof. Uczelni listy gratulacyjne. Ponadto, Oddział został odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Lublin. W uznaniu zasług dla rozwoju Oddziału Lubelskiego PTTŻ pamiątkowe dyplomy otrzymali: prof. dr hab. Zdzisław Targoński dr h.c. multi, prof. dr hab. Stanisław Mleko, prof. dr hab. Joanna Stadnik, dr hab. Małgorzata Karwowska, prof. Uczelni, a także Profesor Honorowa UP, prof. dr hab. Danuta Kołożyn-Krajewska. Zapraszamy do zapoznania się z relacją na stronie:
Serdecznie zapraszamy na Uroczystość Jubileuszu 30-lecia Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności oraz nadania tytułu Honorowego Profesora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Danucie Kołożyn-Krajewskiej
połączoną z wręczeniem dyplomów ukończenia studiów
w dniu 25 października 2022 r. o godz. 11:00
w Centrum Kongresowym UP w Lublinie, ul. Akademicka 15.
Program uroczystości
Hymn Państwowy
Wystąpienie JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
Prof dr hab. Krzysztofa Kowalczyka
Jubileusz 30-lecia Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności
Wręczenie tytułu honorowego profesora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof dr hab. Danucie Kołożyn-Krajewskiej
Laudacja prof. dr hab. Joanny Stadnik
Uroczyste wręczenie tytułu honorowego profesora
Gaude Mater Polonia
Wykład honorowego profesora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
prof. dr hab. Danuty Kołożyn-Krajewskiej „Jedenaste: nie marnuj żywności”
Wręczenie dyplomów ukończenia studiów
Wręczenie dyplomów wyróżniającego się absolwenta, nagród i wyróżnień
Wystąpienie przedstawiciela Absolwentów
Gaudeamus Igitur
W dniu 13 października 2021 roku w Auli A budynku Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyło się Walne Zebranie Członków Oddziału Lubelskiego PTTŻ. Podczas Zebrania pani Prezes dr hab. Małgorzata Karwowska, prof. uczelni przedstawiła sprawozdanie z działalności OL Towarzystwa w latach 2019-2021. Wybrano również władze Oddziału na lata 2022 – 2025. Prezesem Oddziału Lubelskiego PTTŻ na lata 2022-2025 został wybrany dr hab. Dariusz STASIAK, prof. uczelni.
W skład Zarządu Oddziału Lubelskiego PTTŻ weszli także:
Zastępca Prezesa: dr hab. Małgorzata Karwowska, prof. UPL
Sekretarz: dr hab. Aneta Brodziak, prof. uczelni
Skarbnik: dr hab. Monika Kordowska-Wiater
Członkowie: prof. dr hab. Urszula Pankiewicz, dr hab. Monika Sujka, prof. UPL
Do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani:
Przewodniczący: Prof. dr hab. Mariusz FLOREK
Zastępca Przewodniczącego: dr hab. Monika Karaś
Członek: dr hab. Marzena Włodarczyk-Stasiak
Delegatami na Walne Zebranie Delegatów zostali:
Prof. dr hab. Joanna STADNIK
dr hab. Dariusz STASIAK, prof. UPL
dr hab. Małgorzata Karwowska, prof. uczelni
dr hab. Aneta BRODZIAK, prof. UPL
dr inż. Paulina Kęska
Wszystkim uczestnikom Zebrania serdecznie dziękujemy.
W dniu 29.09.2021 członkini Oddziału Lubelskiego dr hab. Monika Kordowska-Wiater wygłosiła seminarium nt. “Właściwości i biotechnologiczne otrzymywanie słodzików”. Seminarium odbyło się w formie on-line. Uczestniczyło w nim ponad 40 członków Towarzystwa z różnych ośrodków naukowych w Polsce.
W konkursie PTTŻ na najlepszą pracę doktorską z zakresu nauk o żywności obronioną w 2020 r., najwyższą punktację i nominację do nagrody Kapituła przyznała pracy dr inż. Anny Kononiuk pt. „Wpływ liofilizowanej serwatki kwasowej na cechy fizykochemiczne i zawartość składników bioaktywnych w surowo dojrzewających kiełbasach z mięsa przeżuwaczy”, wykonanej pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Karwowskiej, prof. UPL.
Wręczenie statuetki odbyło się 16 września 2021 roku w Krakowie podczas XIV Konferencji Naukowej z cyklu Żywność XXI wieku „Żywność a oczekiwania współczesnego konsumenta”.
W ramach współpracy Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności z portalem FoodFakty (http://foodfakty.pl) utworzono blok tematyczny Nauka i Zdrowie, w którym prezentowane są najnowsze osiągnięcia naukowo-badawcze przekazywane przez PTTŻ.
Członkowie Oddziału Lubelskiego Towarzystwa przygotowali następujące notatki:
dla zdobywców trzech pierwszych miejsc Oddział Lubelski PTTŻ ufundował atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Oddział Lubelski PTTŻ wspierał organizacje Sympozjum Studenckich Kół Naukowych (15 kwietnia 2021 r., Lublin) przeprowadzając konkurs na najlepsze prace prezentowane w sesji referatowej i posterowej w Sekcji Nauk o Żywności i Biotechnologii.
Komisje w składzie:
Komisja do oceny prac prezentowanych w sesji referatowej:
Komisja do oceny prac prezentowanych w sesji posterowej:
postanowiły wyróżnić następujące prace:
Sesja referatowa:
I nagroda – Krzysztof Smarzyński, Paulina Sarbak (Właściwości odżywcze i fizykochemiczne ciastek kruchych z mączką ze świerszczy),
Karolina Dębek, Maciej Kalinowski, Angelika Mastalerczyk, Jan Dąbrowski, Dr n. med. Anna Boguszewska-Czubara (Zastosowanie kukurbitacyny B w terapii nowotworów)
II nagroda – Patrycja Skwarek (Ocena jakości wybranych probiotycznych napojów mlecznych i jogurtów), Aleksandra Garbacz, Kamila Rachwał (Toksyna botulinowa – mechanizm działania i zastosowanie)
III nagroda – Agata Michalska (Wpływ warunków ekstrakcji na skład i aktywność chemiczną ekstraktów z kwiatu kaliny),
Rafał Oleszczuk, Michał Smyka, Jakub Mendocha (Witamina D w przewlekłej chorobie nerek)
Sesja posterowa:
I nagroda – Karolina Roman, Anna Jasiewska, Piotr Domaradzki, Anna Teter, Mariusz Florek (Rola i znaczenie programów żywieniowych kierowanych do młodzieży szkolnej),
Antonina Krawczyk, Jan Sadurski, Anita Gorczyca, dr hab. Magdalena Polak-Berecka (Biofilm bakteryjny w produkcji żywności)
II nagroda – Weronika Kruk, Justyna Libera, Kamila Ładosz (Wiedza personelu zakładu żywienia zbiorowego na temat funkcjonowania w placówce systemu gwarantującego jakość i bezpieczeństwo posiłków)
III nagroda – Artur Niedzielski (Dodatek naturalnych przeciwutleniaczy jako przykład współczesnej strategii poprawy wartości żywieniowej produktów mięsnych),
Małgorzata Kawalec, Aleksandra Garbacz, Marta Dec (Mykoproteina zamiennikiem mięsa)
Z uwagi na wysoki poziom prezentowanych prac Komisja przyznała równorzędne nagrody doceniając zarówno prezentowane prace badawcze jak i przeglądowe.
Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
W dniu 20 listopada 2019 roku w Auli Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyło się seminarium naukowe „Znakowanie żywności zgodnie z Rozporządzeniem 1169/2011”. Seminarium zostało zorganizowane z inicjatywy władz Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności przy współpracy z władzami Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii oraz Wojewódzkim Inspektorem Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Celem, jaki przyświecał organizatorom, było przybliżenie pracownikom i studentom prawnych aspektów znakowania żywności oraz obowiązków ciążących na producentach żywności w zakresie przekazywania konsumentom rzetelnej informacji nt żywności. Zaproponowana tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem. Seminarium wygłosiła Pani Agnieszka Jarosińska – Zastępca Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Wzięło w nim udział 55 osób. Uczestnikami byli zarówno członkowie PTTŻ (pracownicy Uczelni, pracownicy zakładów branży spożywczej) jak i pracownicy i studenci Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Celem Towarzystwa jest rozwijanie społecznej działalności naukowej, dydaktycznej i popularyzatorskiej w dziedzinie nauk o żywności i jej technologii, ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych oraz problemów inżynieryjnych i ekonomicznych związanych z przetwarzaniem i przechowywaniem surowców, półproduktów i produktów żywnościowych, a także upowszechnianie osiągnięć naukowych i wymiana doświadczeń z uwzględnieniem potrzeb i pożytku gospodarki narodowej.
Towarzystwo realizuje swoje cele przez:
Oddział Lubelski PTTŻ został powołany 18 grudnia 1992 r. z inicjatywy grupy założycieli wywodzących się z Akademii Rolniczej w Lublinie: prof. dr dr h. c. multi Stanisława Bujaka, prof. dr hab. Zdzisława Targońskiego, dr Ewy Kisielewskiej, dr Eugenii Podgórskiej, mgr inż. Jacka Zająca, dr hab. Janusza Kalbarczyka, mgr Piotra Janasa, mgr inż. Stanisława Mleko oraz dr hab. Jerzego Rogalskiego z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej i mgr inż. Tadeusza Rakowieckiego z Zakładów Piwowarskich w Lublinie. W zebraniu założycielskim wziął udział ówczesny Prezes PTTŻ prof. dr dr h. c. multi Antoni Rutkowski.
Prezes: dr hab. inż. Dariusz M. STASIAK, prof. Uczelni
Zastępca Prezesa: dr hab. Małgorzata KARWOWSKA, prof. Uczelni
Sekretarz: dr hab. Aneta BRODZIAK, prof. Uczelni
Skarbnik: dr hab. Monika KORDOWSKA-WIATER
Członkowie:
Komisja Rewizyjna
Przewodniczący: prof. dr hab. inż. Mariusz FLOREK
Zastępca Przewodniczącego: dr hab. Monika KARAŚ
Członkowie: dr hab. Marzena WŁODARCZYK-STASIAK
Prezes: dr hab. Małgorzata KARWOWSKA, prof. nadzw.
Zastępca Prezesa: prof. dr hab. Joanna BARŁOWSKA
Sekretarz: dr hab. Aneta BRODZIAK, prof. nadzw.
Skarbnik: dr inż. Karolina WÓJCIAK, prof. nadzw.
Członkowie:
Komisja Rewizyjna
Przewodniczący: prof. dr hab. inż. Mariusz FLOREK
Zastępca Przewodniczącego: dr hab. Dariusz STASIAK, prof. nadzw.
Członkowie: dr Monika KARAŚ
Członkowie Towarzystwa dzielą się na:
Członkiem zwyczajnym może być każda osoba posiadająca dyplom ukończenia studiów wyższych i pracująca naukowo lub wykazująca zainteresowanie problematyką technologii i nauk o żywności, która zadeklaruje chęć przystąpienia do Towarzystwa i zobowiąże do przestrzegania jego statutu. Członkami mogą być również studenci ostatnich lat studiów wydziałów technologii żywności i pokrewnych. W wyjątkowych przypadkach, za zgodą Zarządu Głównego, członkiem zwyczajnym może być osoba nie studiująca i nie posiadająca dyplomu ukończenia studiów wyższych.
Członek zwyczajny ma prawo:
Do obowiązków członka należy:
Członkostwo ustaje na skutek:
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP
ul. Skromna 8
20-704 Lublin
tel. +48 81 462 33 74
+48 81 462 33 92
fax. +48 81 462 33 76