Bogate zaplecze naukowo-techniczne, unikalne kierunki, własne kliniki oraz jeden z najpopularniejszych wyborów w Polsce dla kandydatów na kierunek weterynaria – mowa o Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie.
Jakie korzyści płyną z wyboru jednego z kierunków Wydziału Medycyny Weterynaryjnej? Otóż nasz wydział już trzykrotnie uzyskał akredytację Europejskiego Stowarzyszenia Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej (EAEVE). Obecna akredytacja obowiązuje aż do roku 2028.
„Wydział Medycyny Weterynaryjnej, wówczas Wydział Weterynaryjny, powstał w 1944 roku jako jeden z 4 wydziałów nowo utworzonego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Mamy zatem bardzo długą, 80-letnią tradycję w kształceniu przyszłych lekarzy weterynarii. Ponadto od kilku lat – jako jedyny ośrodek w Polsce – prowadzimy kształcenie na kierunku analityka weterynaryjna, studia I i II stopnia.
Nasz Wydział dysponuje wykwalifikowaną kadrą akademicką, dobrze zorganizowaną i wyposażoną infrastrukturą dydaktyczną i badawczą oraz całodobową kliniką weterynaryjną, co gwarantuje wysoką jakość kształcenia (Więcej szczegółów na temat kliniki).
Jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy Pracownię Umiejętności Klinicznych funkcjonującą jako jednostka ogólnowydziałowa. Pracownia wyposażona jest w liczne modele i fantomy służące rozwijaniu przez studentów umiejętności praktycznych pod okiem kadry akademickiej, jak również w ramach samokształcenia.
Nasi studenci mają szerokie możliwości rozwoju swoich zainteresowań poprzez uczestnictwo w pracach różnych kół naukowych, jak również w ramach wolontariatu w katedrach i klinikach Wydziału. Są autorami i współautorami licznych prac naukowych i popularno-naukowych oraz doniesień konferencyjnych. Możliwość rozwoju zainteresowań zapewnia też bardzo prężnie działający na Wydziale Oddział IVSA Lublin, zrzeszający fantastycznych młodych ludzi, studentów Wydziału.
Studenci WMW od wielu lat plasują się na czołowym miejscu w skali całej uczelni w zakresie udziału w międzynarodowych programach wymiany akademickiej. Co roku duża liczba studentów WMW realizuje część programu studiów, w tym praktyki wakacyjne, w europejskich uczelniach partnerskich. Zebrane wówczas doświadczenia często motywują później już absolwentów Wydziału do wyjazdów na zagraniczne staże absolwenckie.”
Prof. dr hab. Iwona Puzio, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej
Jak wyglądają studia weterynaryjne w kontekście uczenia umiejętności praktycznych? „Przede wszystkim mamy możliwość sprawdzenia ich. Zaczynamy od podstaw: uczymy się zbierać wywiad oraz wykonywać podstawowe badania kliniczne psów. Następnie dowiadujemy się, jak bezpiecznie badać układy: pokarmowy, oddechowy, krwionośny i nerwowy oraz jak w odpowiedni sposób pobierać materiał do badań.” – mówi Liwia Arbatowska, studentka kierunku weterynaria
Jakość kształcenia oraz badań zapewnia trzystopniowy system kontroli jakości Wydziału Medycyny Weterynaryjnej: krajowy, uczelniany oraz wydziałowy. Więcej na temat systemu kontroli jakości znajdziecie tutaj.
Spis kierunków Wydziału:
Więcej informacji na stronie głównej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP