Przedmioty realizowane na kierunku technika rolnicza i leśna
Przedmioty realizowane na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji
Tematyka realizowanych prac dyplomowych
prof. dr hab. Kazimierz Dreszer
prof. dr hab. Ignacy Niedziółka
prof. dr hab. Małgorzata Bzowska-Bakalarz
dr hab. Wojciech Tanaś, prof. nadzw. UP
dr inż. Mariusz Szymanek
Inne osiągnięcia naukowe pracowników Katedry:
W ramach prac dla przemysłu cukrowniczego opracowano Kodeks Dobrych Praktyk w Produkcji Buraków Cukrowych, który jest uchwałą nr 11 Komisji Branżowej ds. Cukru został przyjęty jako obowiązujący wszystkich producentów cukru i plantatorów buraków na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej [Bzowska-Bakalarz M., Bieganowski A. (red.), 2008. Kodeks dobrych praktyk w produkcji buraków cukrowych. Wyd. IA PAN w Lublinie. Nakład 34 600 egz.].
W ramach współpracy z Przedsiębiorstwem Handlowo-Usługowym ENERGOKRAK sp. z o.o. w Krakowie dokonano opracowania pt. „Ocena głównych parametrów użytkowych resztek pożniwnych kukurydzy w aspekcie zagospodarowania ich jako biomasy w energetyce zawodowej”. Planowana jest kontynuacja współpracy w tym zakresie.
Katedra powstała 1 października 1997 r. w wyniku zmian organizacyjnych na Wydziale Techniki Rolniczej (obecnie Wydział Inżynierii Produkcji). Wywodzi się z Katedry Mechanizacji Rolnictwa powstałej w 1960 r. W Katedrze zatrudnionych jest 8 osób, w tym czworo to samodzielni pracownicy naukowi – prof. dr hab. Małgorzata Bzowska-Bakalarz, prof. dr hab. Kazimierz A. Dreszer, prof. dr hab. Ignacy Niedziółka, dr hab. Wojciech Tanaś prof. nadzw. UP, adiunkt – dr inż. Mariusz Szymanek i 3 specjalistów – dr inż. Wojciech Żak, Grażyna Klepka, Kazimiera Potęga.
Pracownicy Katedry prowadzą zajęcia na wydziałach Inżynierii Produkcji i Agrobioinżynierii z następujących przedmiotów: sterowanie i napędy hydrostatyczne i pneumatyczne; maszynoznawstwo rolnicze; ekologiczne aspekty technizacji rolnictwa; podstawy rolnictwa precyzyjnego; właściwości gleby i surowców roślinnych; właściwości surowców roślinnych; maszyny rolnicze; źródła wsparcia obszarów wiejskich (PD); technologie zbioru zbóż (PD);
Obciążenie dydaktyczne Katedry wynosi ogółem 1900 godzin.
Do najważniejszych prac naukowo-dydaktycznych realizowanych w Katedrze można zaliczyć badania dotyczące: kombajnów zbożowych, zmierzające do ich optymalizacji konstrukcji i jakości; technologii zbioru kukurydzy, szczególnie cukrowej; technologii zbioru buraków cukrowych i ziemniaków; właściwości mechanicznych płodów rolnych.
vSzereg wyników badań zostało zastosowanych w praktyce, np. uniwersalizacja i modernizacja układów przemieszczania i wydzielania ziarna w kombajnach; technologie zbioru materiałów łodygowych; modernizacja metod zbioru i transportu buraków cukrowych oraz technologie pozyskiwania ziarna kukurydzy cukrowej.
vKatedra prowadzi ścisłą współpracę z wieloma ośrodkami naukowo-badawczymi o międzynarodowym prestiżu, takimi jak: Instytut Mechanizacji Rolnictwa Narodowej Akademii Białorusi w Mińsku, Białoruski Uniwersytet Agrotechniczny w Mińsku, PIMR w Poznaniu, IBMER w Warszawie, Instytutem Agrofizyki PAN w Lublinie, Instytut Przemysłu Cukrowniczego w Warszawie oraz współpracuje z przemysłem maszyn rolniczych (Spółka IC – New Holland – Bizon w Płocku; RAJDIMPEX – Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Suchej Beskidzkiej; cukrownie i szereg innych).
Pracownicy Katedry legitymują się znacznymi osiągnięciami naukowymi, opublikowanymi w czasopismach zagranicznych i krajowych. Ilościowo dorobek ten szacowany jest na ok. 600 oryginalnych prac twórczych, 18 podręczników i skryptów, 500 innych publikacji naukowych, 400 prac nieopublikowanych, 400 referatów i posterów, prezentowanych na licznych konferencjach i kongresach naukowych, 10 patentów. Ponadto w Katedrze przeprowadzono 10 przewodów habilitacyjnych i 16 doktorskich.
Wojciech Tanaś
Katedra prowadzi badania dotyczące:
W ramach współpracy z Przedsiębiorstwem Handlowo-Usługowym ENERGOKRAK Sp. z o.o. w Krakowie dokonano opracowania pt.: „Ocena głównych parametrów użytkowych resztek pożniwnych kukurydzy w aspekcie zagospodarowania ich jako biomasy w energetyce zawodowej”. Planowana jest kontynuacja współpracy w tym zakresie.
Kontakt:
Kierownik katedry
prof. dr hab. Wojciech Tanaś
tel: 81-445-61-22
e-mail:
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP
ul. Głęboka 28
20-612 Lublin
tel. (+81) 531 96 67
fax. (+81) 531 96 69