Relacja - seminarium szkoleniowe nt. „Bezpieczne i odpowiedzialne stosowanie środków ochrony roślin” 17.12.2024
Zaproszenie na seminarium szkoleniowe nt. „Bezpieczne i odpowiedzialne stosowanie środków ochrony roślin” 17.12.2024
Projekt naukowy „MykoTech” realizowany w ramach Kliniki Roślin UP w Lublinie
Relacja: seminarium szkoleniowe nt. "Bezpieczne i odpowiedzialne stosowanie środków ochrony roślin"
Seminarium szkoleniowe dla studetów: Bezpieczne i odpowiedzialne stosowanie środków ochrony roślin
"Zielony Ład: ewolucja czy rewolucja w polskim rolnictwie" - zaproszenie na wykład
Klinika Roślin powołana w 2021 r. na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu wchodzi w skład Katedry Ochrony Roślin. Utworzona została przede wszystkim na potrzeby studentów różnych kierunków, w ramach których omawiane są zagadnienia szeroko rozumianego zdrowia roślin. Planowane jest użytkowanie Kliniki do prowadzenia zajęć dydaktycznych, szkoleń, warsztatów dla studentów i osób doskonalić zainteresowanych doskonaleniem umiejętności w zakresie bezpieczeństwa fitosanitarnego. Klinika Roślin to zespół pomieszczeń przeznaczonych do przeprowadzania ćwiczeń praktycznych z diagnostyki chorób i szkodników oraz analizy molekularnej materiału mikrobiologicznego.
Osoba odpowiedzialna: dr hab. Agnieszka Jamiołkowska, prof. uczelni.
Laboratorium mikrobiologiczne przystosowane do pracy z bakteriami i grzybami (hodowla na sztucznych podłożach, przechowywanie kultur, namnażanie itp.) wyposażone w autoklawy, cieplarki, chłodziarki, komory szczepień, sterylizatory, wagi laboratoryjne, mikroskopy;
Pracownia genetyczna do analiz PCR, wyposażona w podstawowy sprzęt do analiz molekularnych: wirówka laboratoryjna, termocykler, śniegownica, dejonizator wody, zestaw do elektroforezy, zestaw do archiwizacji i dokumentacji danych, termoblok.
Laboratorium entomologiczne wyposażone w specjalistyczną aparaturę tj.: binokulary, mikroskopy wraz z programem do komputerowej analizy obrazu, wagę laboratoryjną, przenośny skaner do mierzenia powierzchni liści, aparaty do destylacji olejków eterycznych (Derynga), specjalistyczny sprzęt entomologiczny
Hodowlane komory klimatyczne przeznaczone do hodowli żywych materiałów, wyposażone w regały i lampy Greenie LED T8 Flora, z regulowanym fotoperiodem oraz małą specjalistyczną komorę do hodowli owadów. Na mocy decyzji wydanej przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa nr BNFiWM.412.9.2019.5 Laboratorium Zakładu Entomologii jako jedyne w Polsce posiada zgodę na prowadzenie prac naukowo-badawczych z wykorzystaniem gatunku inwazyjnego (tarcznika niszczyciela).
Fitotron do doświadczeń infekcyjnych wyposażony w regały i lampy Greenie LED T8 Flora, jako źródło światła dla roślin umożliwiające sterowanie wilgotnością, temperaturą oraz fotoperiodem (L: D).
Laboratorium do analiz fizjologicznych: spektrofotometr Cecil CE 9500
Plecakowy opryskiwacz doświadczalny (z wymiennymi zbiornikami cieczy użytkowej wykonany z tworzywa ciśnieniowego o pojemności 2,5 i 5 litrów, ze zbiornikiem pracującym pod stałym ciśnieniem roboczym regulowanym od 0,5 do 4,0 bar, z systemem dwóch reduktorów i kontrolą prędkości roboczej za pomocą metronomu oraz rozpylaczami szczelinowymi Tee Jet XR 110-015; XR 110-02; XR 110-03)
Prof. dr hab. inż. Agnieszka Jamiołkowska
Katedra Ochrony Roślin
Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
ul. Leszczyńskiego 78, 20-069 Lublin
Facebook: Klinika Roślin UP w Lublinie
tel. 81524 81 32
e-mail:
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP