“Miejskie Wysypy Kwietne” już rok kwitną przy ul. Leszczyńskiego 7. Z perspektywy czasu widać, że nasadzenie roślin przyjaznych dla owadów pożytecznych dobrze wpisuje się w potrzeby miejskiej przyrody.

W projekcie uczestniczą pracownicy Katedry Ochrony Roślin oraz Szkółka roślin ozdobnych „Zielone Wzgórze” z Nałęczowa. Głównym pomysłodawcą „Miejskiej Wyspy Kwietnej” jest dr Marek Kopacki.

Taka kompozycja jest alternatywą dla jednorocznych nasadzeń wymagających często corocznej kosztownej opieki, siewu i nie zawsze posiadającej oczekiwane walory estetyczne.

Sugerujemy w nasadzeniach tworzenie „wyspy” złożonej z drzewa, krzewów oraz bylin, które kwitną od wiosny do późnej jesieni, są atrakcyjne dla owadów pożytecznych, które mogą zadomowić się na stałe w zbudowanym przez studentów „hotelu”.

Oczywiście owoce czy nasiona mogą być wykorzystane przez ptaki występujące w mieście.

W naszym logo występuje kłokoczka południowa, przez co chcemy podkreślić potrzebę opierania się przede wszystkim na gatunkach rodzimych. W nasadzeniach występują też odmiany nieinwazyjne roślin zakłócających bioróżnorodność naszych ekosystemów takich jak nawłoć czy trojeść.

Tekst i zdjęcia: Marek Kopacki, A. Jamiołkowska