Utworzenie nowego kierunku studiów: zarządzanie bezpieczeństwem i jakością produkcji

Nowy kierunek zarządzanie bezpieczeństwem i jakością produkcji

Wydział Inżynierii Produkcji uruchamia studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia na kierunku zarządzanie bezpieczeństwem i jakością produkcji.

Kierunek zarządzanie bezpieczeństwem i jakością produkcji mieści się w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych z elementami nauk o zarządzaniu i jakości. Będą to studia inżynierskie pierwszego stopnia o charakterze ogólnoakademickim w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.

Tematykę kierunku zarzadzanie bezpieczeństwem i jakością produkcji można przedstawić jako: projektowanie, wytwarzanie, eksploatację i likwidację artefaktów (np. obiektów technicznych) by w racjonalny sposób zminimalizować możliwości i rozmiar negatywnego wpływu na otoczenie tj. ludzi, dobra materialne i środowisko naturalne, przy zachowaniu wymagań jakościowych, na wszystkich etapach cyklu życia. Absolwent kierunku potrafi: monitorować stan i warunki bezpieczeństwa, zaprojektować i wdrożyć system zarządzania jakością i bezpieczeństwem, dobrać odpowiednie metody i wykonać studium zagrożeń i zdolności operacyjnych procesu przemysłowego, posługiwać się metodami oceny ryzyka oraz przeprowadzić analizę ryzyka, określić prawdopodobieństwo uszkodzeń układów i systemów, zaproponować funkcję bezpieczeństwa i wyznaczyć poziom nienaruszalności bezpieczeństwa, określić strefy zagrożenia wybuchem, praktycznie wykorzystać metody i techniki doskonalenia jakości oraz doskonalić funkcjonujące systemy zarządzania bezpieczeństwem i jakością produkcji.

Program studiów zapewnia interdyscyplinarne wykształcenie połączone ze specjalistyczną wiedzą technologiczną i inżynierską dając gruntowne przygotowanie do kreatywnego rozwiązywania zadań i różnych problemów produkcyjnych związanych z zapewnieniem jakości i bezpieczeństwem produkcji.

Kształcenie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia rozpocznie się od roku akademickiego 2022/2023.

Opis kierunku oraz informacje rekrutacyjne :

Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w sprawie utworzenia studiów pierwszego stopnia na kierunku zarządzanie bezpieczeństwem i jakością produkcji