Na dzisiejszym (28.04.2023) posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Rektor prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk wręczył dyplomy za projekt wyróżniony przez Ministra Edukacji i Nauki zespołowi pod kierunkiem prof. dr. hab. Krzysztofa Jóźwiakowskiego.

Nagroda dla projektu została przyznana przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka na Gali Nauki Polskiej 19.02.2023r. i dotyczyła przygotowani i wdrożenia hybrydowej hydrofitowej oczyszczani ścieków. Realizacja projektu miała miejsce w 2020 r. w Białce nad jeziorem Bialskim na terenie gminy Dębowa Kłoda. Powstanie oczyszczalni to wynik wieloletnich badań i zastosowania rozwiązań technologicznych rzadko spotykanych na terenie całej Europy. Więcej na temat oczyszczani w Białce oraz zmian, do jakich się przyczyniła, można przeczytać tutaj.

Skład zespołu nagrodzonego projektu: prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski, dr. hab. inż. Michał Marzec, prof. uczelni, mgr inż. Arkadiusz Malik, dr hab. inż. Alina Kowalczyk-Juśko, prof. uczelni, dr inż. Magdalena Gizińska-Górna, dr inż. Aneta Pytka-Woszczyło oraz prof. dr hab. Danuta Urban oraz z Politechniki Gdańskiej – prof. dr hab. inż. Magdalena Gajewska.