Kierunek powstaje w odpowiedzi na zapotrzebowanie na usługi z w zakresie diagnostyki kryminalistycznej zwierząt. Sama kryminalistyka, jako dziedzina naukowa rozwija się przede wszystkim w stosunku do człowieka. Postępujący rozwój technik specjalistycznych z zakresu kryminalistyki człowieka, umożliwia zastosowanie ich w stosunku do zwierząt, aczkolwiek konieczne jest odrębne podejście do zróżnicowanych taksonów. Wiedza z zakresu klasycznej kryminalistyki zastosowana w odniesieniu do zwierząt poszerzy wiedzę i umiejętności przyszłych specjalistów. Obecnie, coraz częściej zachodzi potrzeba wykonania ekspertyz materiałów biologicznych nie pochodzących od człowieka (zwierzęcych i roślinnych). Wykorzystanie metod analitycznych takich jak, m.in. technik molekularnych wraz z sekwencjonowaniem DNA daje niespotykane dotychczas możliwości badania DNA mikrośladów, profili genetycznych i uzyskiwania informacji z niewykorzystywanych na szeroką skalę materiałów dowodowych pochodzących od zwierząt. Wymaga to od placówek laboratoryjnych oraz ich pracowników wysokich standardów zarówno praktycznych jak i niezwykłej wiedzy diagnostyczno-merytorycznej.
Siedem przedmiotów w ramach pięciu modułów będzie prowadzona przez doświadczonych pracowników Policji (lub emerytowanych Policjantów).
Przedmiot wybrany z modułu: Bezpieczeństwo w ochronie przeciwpożarowej/Podstawy dochodzeń przeciwpożarowych będzie współprowadzony przez pracownika Straży Pożarnej.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP