Czym są makuchy orzechowe? Jaką mają wartość odżywczą? Zapraszamy do lektury artykułu z cyklu „Poznaj świat nauk o żywności”.
Przemysł spożywczy na całym świecie z każdym rokiem generuje dużą ilość produktów ubocznych, z których wiele nie jest wykorzystywanych, stanowiąc istotny problem. Do tej grupy należą między innymi okara sojowa, wytłoki jabłkowe, otręby czy makuchy, w tym również orzechowe.
Produkcja i konsumpcja orzechów włoskich na całym świecie stale wzrasta. W przemyśle spożywczym wykorzystywane są jadalne nasiona orzecha włoskiego, również jako surowce do pozyskania oleju. Rdzeń i łupina z zielonych orzechów włoskich oraz zielone liście wykorzystywane są do produkcji nalewek, herbatek i naparów, jak również liście mogą być użyte do kiszenia ogórków. Na poziomie przemysłowym orzechy włoskie są szeroko stosowane jako składnik wzbogacający smak i aromat, jak również jako podstawowy składnik w przygotowaniu produktów bogatych pod względem odżywczym i energetycznym. Dlatego orzechy włoskie mogą być wykorzystywane w wielu produktach spożywczych, np. w batonikach, przekąskach, płatkach śniadaniowych, batonikach energetycznych, w postaci masła orzechowego oraz jako alternatywa nabiału.
Makuch z orzechów włoskich jest produktem ubocznym powstającym przy produkcji oleju z orzechów włoskich. Ze względu na jego właściwości odżywcze warto rozważyć wprowadzenie makuchu olejowego do żywienia człowieka. Produkcja oleju z orzecha włoskiego ( Juglans regia L.) prowadzi do otrzymania częściowo odtłuszczonego makucha. Makuch ma potencjał do wykorzystania jako dodatek w produktach dietetycznych lub jako składnik żywności funkcjonalnej. W ten sposób z przemiału tego makuchu uzyskuje się tak zwaną mąkę orzechową. Makuch z orzecha włoskiego jest dobrym źródłem białka, gdyż zawiera go 48 g na 100 g produktu, również jest obfity w składniki mineralne takie jak żelazo, magnez fosfor, wapń selen i cynk. Produkt ten zawiera także, witaminy z grupy B (B6, B9, B12) oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E i K. Aby zachował swoje walory odżywcze wymaga optymalnych warunków przechowywania. Mogą być wykorzystane różne metody przechowywania, takie jak mrożenie, suszenie, pakowanie próżniowe, pozwalające na długotrwałe zachowanie właściwości makuchów z orzechów włoskich. Włączenie do codziennej diety produktów zawierających makuchy z orzecha włoskiego może się przyczynić do poprawy pracy układu nerwowego, wspomagając koncentrację i pamięć, jak również pozytywnie wpłynie na kondycję skóry. Obecny w makuchu kwas elagowy wzmocni odporność organizmu i wpłynie na zmniejszenie ryzyka powstawania nowotworów.
Francuski dwuetapowy proces tłoczenia oleju został opisany jako dający dwa rodzaje mączek olejowych. Skład makuchu zależy od metody ekstrakcji. Pierwsze tłoczenie daje makuch o stosunkowo wysokiej zawartości tłuszczu (20%) i średniej zawartości białka (32%), białawy i zawierający fragmenty jądra, podczas gdy drugie tłoczenie daje ciemniejszy (żółto-brązowy) produkt, zawierający mniej cząstek jądra, mniej oleju (10 – 12%), natomiast więcej białka (37%). Wartość odżywcza mączki z oleju z orzechów włoskich waha się pomiędzy wartością odżywczą wysokoenergetycznych jąder orzecha (50 – 60% oleju), a wysokoenergetycznymi łupinami. Tłoczenie na zimno jest korzystne, gdyż uzyskana mączka zachowuje walory fizykochemiczne i organoleptyczne. Elagotaniny są głównymi związkami fenolowymi wśród fenoli orzecha włoskiego, w związku z tym pozostały makuch orzechowy po tłoczeniu na zimno ma dużą pojemność przeciwutleniającą i może być wykorzystany jako tanie źródło naturalnych przeciwutleniaczy.
Współczesny styl życia doprowadził do zmiany nawyków żywieniowych, objawiających się np. stosowaniem diet z dużą zawartością tłuszczów nasyconych, cukrów i soli, które stanowią czynnik ryzyka chorób niezakaźnych. Modyfikacja nowych nawyków konsumpcyjnych jest wymagającym wyzwaniem, a jeszcze trudniejsze w przypadku alergii lub nietolerancji pokarmowej, ponieważ dieta jest niezbędna do osiągnięcia zdrowego stanu. Zastosowanie makuchów w produktach piekarniczych jest szeroko stosowane w celu poprawy ich jakości odżywczej. Mączka z orzechów włoskich jest używana do posypywania ciast, integrowania z ciastem i masą, jest włączana do makaronów, dodawana do nadzień, a także stosowana jako zagęszczacz w sosach. Stosowano go również w ciastach i pieczywie, modyfikując kolor, objętość właściwą i teksturę oraz poprawiając właściwości przeciwutleniające.
Bibliografia:
* * *
[Cykl „Poznaj świat nauki o żywności” to seria artykułów popularnonaukowych przygotowywanych przez naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie].
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP
ul. Skromna 8
20-704 Lublin
tel. +48 81 462 33 74
+48 81 462 33 92
fax. +48 81 462 33 76