W ubiegły czwartek odbyło się sympozjum Żywność i Zdrowie. Pola współpracy Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Dyskusję wokół żywności funkcjonalnej, poprowadzili dr hab. inż. BARTOSZ SOŁOWIEJ, prof. UP, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz prof. dr hab. n. med. ROBERT REJDAK Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Cyfryzacji i Promocji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Dawkę wiedzy w pigułce zaserwowali z naszego Uniwersytetu:
Dr hab. PAWEŁ GLIBOWSKI, prof. UP – „Funkcjonalne napoje jabłkowe jako wsparcie w pracy jelit
Dr hab. Paweł Glibowski, prof. UP reprezentuje Katedrę Biotechnologii, Mikrobiologii i Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zajmuje się tematyką łączenia technologii żywności i żywienia człowieka. Analizuje możliwości zastosowania fruktooligosacharydów, czyli jednej z rozpuszczalnych frakcji błonnika w różnych produktach spożywczych, w większości mlecznych napojach fermentowanych. Bada również wpływ żywienia na wybrane choroby dietozależne (np. otyłość).
Dr inż. JUSTYNA LIBERA – „Spojrzenie na żywienie, czyli na czym bazuje dieta korzystna dla oczu”
Dr inż. Justyna Libera reprezentuje Zakład Inżynierii i Technologii Zbóż Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Od kilku lat współtworzy zespół dietetyków uczelnianej poradni dietetycznej, gdzie pracuje na płaszczyźnie psychodietetycznej z osobami o nieprawidłowej masie ciała.
W pracy badawczej skupia się na projektowaniu żywności funkcjonalnej dedykowanej osobom z chorobami dietozależnymi (m.in. produkty zbożowe o niskim indeksie glikemicznym dla osób z cukrzycą) oraz produktów spożywczych wzbogacanych w substancje bioaktywne pochodzące z odpadów technologicznych, zgodnie z trendem „zero waste”.
Dr inż. MACIEJ NASTAJ – „Słodycze przyszłości”
Dr inż. Maciej Nastaj reprezentuje Zakład Technologii Mleczarstwa i Żywności Funkcjonalnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W swojej pracy naukowej koncentruje się głównie na projektowaniu nowej żywności funkcjonalnej, o wysokiej zawartości białka przy jednocześnie obniżonej lub całkowicie zredukowanej zawartości cukru. Technologia ta jest przeznaczona głównie dla osób o zwiększonym zapotrzebowaniu na białko (sportowców/osób aktywnych fizycznie) oraz diabetyków.
Wykłady z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie poprowadzili:
W pomoc organizacyjną i w projekt sympozjum włączyli się także studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie: Gabriela Gutowska, Paulina Samociuk, Kamila Kuchta, Aleksandra Malinowska oraz Beata Trojanowska – studentki dietetyki. Drugi stopień dietetyki reprezentowali: Łuksza Siłka, Aleksandra Drewniak, Kinga Kuryło, Estera Kisała, Magdalena Wiśniewska, Wiktoria Iracka oraz Paulina Kawecka.
Stoisko z ekologicznymi produktami zapewnili: Korab Garden, MirLek, Sady Grójeckie, Czarna Malina, Z.M. Jasiołka – firmy działające w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Polska Ekologia. Dziękujemy Maciejowi Bartoniowi, Pełnomocnikowi Zarządu Stowarzyszenia za zorganizowanie stoiska i degustację wspaniałej, ekologicznej żywności podczas Sympozjum Żywność i Zdrowie.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP
ul. Skromna 8
20-704 Lublin
tel. +48 81 462 33 74
+48 81 462 33 92
fax. +48 81 462 33 76