W dniach 22-23 września 2022 r. na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii odbyła się III Konferencja Naukowa z cyklu „Nauka o Zbożach – osiągnięcia i perspektywy”,  zorganizowana przez Zakład Inżynierii i Technologii Zbóż Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Rolę współorganizatorów pełnili: Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, Polskie Towarzystwo Technologów Żywności, Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności, Sekcja Bezpieczeństwa Żywności Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu PAN oraz Studenckie Koło Naukowe Technologów Żywności.

Patronat honorowy nad Konferencją objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, JM Rektor prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk oraz Dziekan Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Waldemar Gustaw.

Przewodniczącą Komitetu Naukowego była dr hab. Aldona Sobota, prof. uczelni, natomiast przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był dr inż. Piotr Zarzycki.

W ramach Konferencji w dwóch sesjach referatowych i dwóch sesjach posterowych przedstawiono łącznie 41 wystąpień, a dodatkowo wygłoszone zostały trzy wykłady plenarne zaprezentowane przez prof. dr. hab. Leszka Rachonia (UP Lublin), dr hab. Grażynę Cacak-Pietrzak (SGGW) oraz prof. dr hab. Sylwię Mildner-Szkudlarz (UP Poznań). W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele dwunastu instytucji naukowo-badawczych oraz dziesięciu placówek z otoczenia społeczno-gospodarczego.

Konferencję uświetniła obecność JM Rektora prof. dr hab. Krzysztofa Kowalczyka, Dziekana Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii, prof. dr hab. Waldemara Gustawa, Prodziekan WNoŻiB, dr. hab. Karoliny Wójciak, prof. uczelni oraz Prodziekan dr hab. Magdaleny Polak-Bereckiej, prof. uczelni, prof. dr hab. Izabelli Jackowskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności prof. dr hab. inż. Joanny Stadnik oraz Prezesa Oddziału Lubelskiego PTTŻ dr hab. Dariusza Stasiaka, prof. uczelni.

Wydarzenie to było doskonałą okazją do spotkania naukowców i przedstawicieli przemysłu, reprezentujących różne spojrzenia na tematykę zbóż, zarówno od strony uprawy jak i przetwórstwa. Inicjatywa sprzyjała nawiązaniu wielu nowych znajomości, tych zawodowych, ale również tych na gruncie prywatnym.

Tegoroczna edycja Konferencji cieszyła się dużym zainteresowaniem oraz zaowocowała wieloma propozycjami współpracy pomiędzy uczestnikami  Wydarzenia. Organizacji kolejnej – IV Konferencji Naukowej NAUKA O ZBOŻACH podjęli się pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Korzystając z okazji chcemy jeszcze raz podziękować wszystkim Uczestnikom, Sponsorom, Gościom,  Patronom Honorowym i Medialnym za udział i wsparcie naszej Inicjatywy.

Członkowie Komitetu Naukowego i Organizacyjnego III Konferencji Naukowej NOZ.