Dzień Otwarty UP w Lublinie na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii

 

5 marca 2020 roku w ramach Dnia Otwartego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pracownicy i doktorantki Zakładu Technologii Mięsa i Zarządzania Jakością przeprowadzili warsztaty dla młodzieży z ostatnich klas szkół średnich, mające na celu zachęcenie jej do podjęcia studiów na kierunkach Wydziały Nauk o Żywności i Biotechnologii.

 

 

[ GALERIA ZDJĘĆ ]

 

Pierwszy warsztat przygotowany oraz przeprowadzony przez doktorantki mgr inż. Annę Kononiuk oraz mgr inż. Karolinę Ferysiuk dotyczył kuchni molekularnej. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu. Uczestnicy przygotowali dwie potrawy jajko sadzone na słodko i deserowy ogród. Uczniowie stosując proces odwrotnej sferyfikacji otrzymali żółtko ze smoothie mango, zaś do przygotowania białka i szczypiorku wykorzystali proces żelifikacji, odpowiednio mleczka kokosowego i soku jabłkowego. Jadalną dioramę z ciasta biszkoptowego przyozdobioną kwiatami z pianek i barwionego cukru wykonali w ramach drugiego zadania – stworzenia deserowego ogrodu.

 

 

Drugi warsztat pt. „Bezpieczeństwo na talerzu, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o higienie żywności” przygotowali i przeprowadzili pracownicy Zakładu dr hab. inż. Dariusz M. Stasiak i dr inż. Agnieszka Latoch. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie warsztat został zorganizowany w dwóch edycjach. W pierwszej udział wzięła młodzież z jednego z podlubelskich liceów ogólnokształcących, w drugiej z Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie. W ramach warsztatów uczestnicy mieli możliwość spojrzenia na zagrożenia ze strony żywności w różnych aspektach. Z jednej strony dowiedzieli się o zagrożeniach chemicznych, fizycznych i (mikro)biologicznych czyhających na nich ze strony codziennie spożywanej przez nich żywności. Z drugiej o zagrożeniach spowodowanych niewłaściwym doborem składników żywności w diecie. Młodzież miała okazję zapoznać się z szybkimi metodami oceny czystości mikrobiologicznej różnych obiektów, w tym dłoni i powierzchni żywności, oraz skuteczności poprawnego mycia rąk i owoców.