Warsztaty dla maturzystów z Technikum Gastronomicznego w Łukowie

7 listopada 2019 r. odbyły się warsztaty promujące studia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klasy maturalnej Technikum Żywienia w Łukowie, którzy odwiedzili Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii. Warsztatom przewodził dr hab. Paweł Glibowski, profesor uczelni, który przedstawił prezentację promującą Uniwersytet oraz Wydział, a także przybliżył maturzystom strukturę naszej Uczelni.

Warsztaty zostały podzielone na dwa bloki: jeden z nich dotyczył technologii żywienia i dietetyki, drugi zaś gastronomii i sztuki kulinarnej. W bloku technologii żywienia i dietetyki uczniowie wysłuchali dwóch wykładów. Pierwszy z nich przedstawiła doktorantka mgr Katarzyna Banach, a dotyczył on zasad zdrowego odżywiania młodzieży w wieku szkolnym. Pani Magister zwróciła uwagę na problem wprowadzających w błąd reklam żywności, przedstawiła różnice między identycznymi kalorycznie posiłkami, ale o odmiennej wartości odżywczej oraz wskazała co jest istotne podczas wyboru właściwego produktu, kiedy mamy do dyspozycji bogaty asortyment sklepowy.
 

Kolejny wykład został wygłoszony przez doktorantkę mgr Paulinę Jedut. Dotyczył on popularnych faktów i mitów związanych z żywieniem i zasadami odżywiania. Poruszony został m.in. problem łączenia pomidorów z ogórkiem oraz herbaty z cytryną, spożywania ostatniego posiłku przed godziną 18.00, a także wyjaśniono pojęcie „francuskiego paradoksu”. Oprócz tego doktorantki zachęcały do studiowania na naszej Uczelni, wyjaśniając jak wygląda studiowanie oraz jaką praktyczną wiedzę i umiejętności można zdobyć, wybierając kierunki żywieniowe, jakie oferuje nasz Wydział.

Maturzyści, uczestniczący w drugim bloku tematycznym zwiedzili Pracownię Gastronomiczną, którą dysponuje Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii. Uczniowie obejrzeli profesjonalny sprzęt gastronomiczny, który studenci wykorzystują na zajęciach praktycznych podczas różnych przedmiotów, prowadzonych na naszym Wydziale .
 

Za warsztaty w bloku gastronomicznym odpowiadał mgr Piotr Stanikowski, który oprowadził maturzystów po pracowni i zaprezentował jej wyposażenie. Punktem kulminacyjnym był pokaz carvingu, sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach, która wywodzi się z Dalekiego Wschodu.
Na koniec każdy z uczestników otrzymał informator rekrutacyjny oraz pamiątki promocyjne naszej Uczelni.
 

Tego rodzaju warsztaty są doskonałą promocją dla naszej Uczelni. Dzięki takiemu spotkaniu, maturzyści mogli się przekonać jak wygląda życie Uczelni od wewnątrz. Mamy nadzieję, że warsztaty zaowocują ponownym spotkaniem – już w nowym roku akademickim.