Dni otwarte na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii

 

W ubiegłym tygodniu, 7 marca odbył się Dzień Otwarty Uniwersytetu Przyrodniczego, czas wyjątkowy nie tylko dla gości, ale i dla wszystkich pracowników i studentów Uniwersytetu.
Swój wkład w organizację wydarzenia corocznie wnosi Zakład Inżynierii i Technologii Zbóż, który i w tym roku przygotował atrakcje dla zwiedzających. Swoje stoisko zlokalizowane w głównym holu budynku Agro przygotowali przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Technologów Żywności, działającego przy Zakładzie, którzy pod opieką pani dr inż. Anny Wirkijowskiej oraz pani mgr Ady Krawęckiej prezentowali własne innowacyjne wypieki i chleby dekoracyjne wzbudzające duże zainteresowanie. Dodatkową atrakcją była możliwość sprawdzenia swoich sił w quizie wiedzy o technologii żywności i wygrania kolorowego „sUPer makaronu” wyprodukowanego w Zakładzie.
W tym samym czasie w siedzibie Zakładu odbywały się prelekcja i warsztaty „Kolorowy świat makaronów” skierowane do uczniów Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu. Swoją wiedzą podzieliła się pani mgr Dorota Teterycz wprowadzając gości w prezentowaną tematykę, natomiast część praktyczna przeprowadzona została przez panią dr hab. Aldonę Sobotę, prof. nadzw.


  

W ramach Dnia Otwartego UP w Lublinie pracownicy i doktoranci Zakładu Technologii Mięsa i Zarządzania Jakością przygotowali 2 warsztaty.

 

Dr inż. Agnieszka Latoch i dr hab. Dariusz Stasiak prof. nadzw. przygotowali warsztat pt. Bezpieczeństwo na talerzu, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o higienie żywności. Było on dedykowany dla kandydatów na studia I stopnia kierunków związanych z żywnością tj. gastronomii i sztuki kulinarnej, technologii żywności i żywienia człowieka oraz dietetyki. W ramach warsztatu jako wprowadzenie przygotowano krótki wykład na temat bezpieczeństwa zdrowotnego  żywności oraz niebezpieczeństw związanych z codzienną dietą. Następnie zaplanowano część praktyczną, w czasie której odwiedzający mogli zapoznać się z szybką, bioluminescencyjną metodą pomiaru stopnia zanieczyszczenia mikrobiologicznego różnych rodzajów żywności nieprzetworzonej (surowe mięso, owoce) i przetworzonej (wędliny, konserwy, sery).

 

Drugi warsztat, przygotowany  przez dr Paulinę Kęskę oraz doktorantki mgr inż. Annę Kononiuk i mgr inż. Karolinę Ferysiuk miał charakter kulinarny z zakresu kuchni molekularnej. Przybyli goście mieli okazję samodzielnie stworzyć pyszny deser – panna cotta przyozdobiona kawiorem z różnych soków owocowych.

 

Warsztaty „Laboratorium w głowie – wprowadzenie do analizy sensorycznej” cieszyły się dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział 60 osób.  Przeprowadzone zostały przez Panią dr hab. Urszulę Pankiewicz, Panią dr hab. Monikę Sujkę  oraz stażystkę dr Ewelinę Zielińską w budynku Agro dla 45 osób oraz w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności przez Doktoranki mgr inż. Klaudię Kałwa oraz mgr inż. Karolinę Nowosad dla 15 osób. Warsztaty umożliwiły uczestnikom sprawdzenie wrażliwości trzech zmysłów (smaku, węchu i wzroku), które są najczęściej używane w ocenie jakości produktów spożywczych metodami analizy sensorycznej. Po krótkim wprowadzeniu (ok.10 min.), uczestnicy warsztatów wykonali próby na tzw. daltonizm wzrokowy (z wykorzystaniem tablic Ishihary), daltonizm węchowy (interpretacja zapachu przygotowanych próbek wzorcowych) oraz daltonizm smakowy (rozpoznanie smaku sześciu przygotowanych próbek wzorcowych). Po zanotowaniu swoich spostrzeżeń na przygotowanej karcie odpowiedzi, każdy uczestnik dowiedział  się, czy jego zmysły są dostatecznie wrażliwe aby mógł wziąć udział w tego typu badaniach.