W dniach 13-15 czerwca we Włoszech w Bari odbędzie się XI Międzynarodowe Sympozjum Naukowe “Farm Machinery and Processes Management in Sustainable Agriculture”.

Bezpośrednim organizatorem sympozjum jest Department of Agricultural and Environmental Science University of Bari “Aldo Moro”. Współorganizatorami ze strony polskiej są Katedra Eksploatacji Maszyn i Zarządzania Procesami Produkcyjnymi WIP UP w Lublinie oraz Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Inżynierii Rolniczej. W organizacji uczestniczy także Walloon Agricultural Research Centre CRA-W z Gembloux (Belgia).

Idea sympozjum narodziła się w Katedrze Eksploatacji Sprzętu Rolniczego na Wydziale Techniki Rolniczej naszej uczelni w 1996 roku, kiedy to odbyła się pierwsza konferencja. Od roku 2006 do współpracy przy sympozjum zostali zaproszeni partnerzy belgijscy z CRA-W z Gembloux. Kolejne edycje odbywały się w Lublinie i Gembloux. Jubileuszowe, dziesiąte sympozjum zorganizowane zostało w 2019 roku w Lublinie.

Ideą sympozjum jest stworzenie forum wymiany poglądów i informacji naukowych w gronie naukowców zainteresowanych tematyką na styku techniki rolniczej i zarządzania w kontekście zrównoważonego rolnictwa. Dlatego też wszystkie zgłoszone referaty są prezentowane bezpośrednio (nie ma sesji posterowych) a jeden dzień poświęcony jest na sesję wyjazdową odbywającą się w obiektach produkcyjnych związanych z rolnictwem i gospodarką żywnościową.

W dotychczasowych edycjach uczestniczyło ponad 550 osób z kilkunastu krajów. Opublikowanych zostało blisko 500 artykułów wydanych w materiałach konferencyjnych, które od 2015 roku są indeksowane w Web of Science.
Publikacje te dostępne są w repozytorium CEON, a więcej informacji można znaleźć na stronie: www.fmpmsa.pl.