Wizyta naukowców z Politechniki Lwowskiej w ramach programu Erasmus+

W dniach 22-28.05.2022 r. na Wydział Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, w ramach programu Erasmus+, przyjechała grupa naukowców z Politechniki Lwowskiej: Lyubov Babiy, dr Iryna Zaytas, dr Khrystyna Marusazh. Panie przeprowadziły cykl wykładów i zajęć dydaktycznych dla studentów kierunku geodezja i kartografia.

Zajęcia Pani Lyubov Babiy dotyczyły podstaw fotogrametrii, pozyskiwania zdjęć lotniczych oraz ich interpretacji i wykorzystania w monitorowaniu stanu środowiska.

Więcej aspektów praktycznych zastosowania takich opracowań przedstawiła dr Iryna Zaytas, prezentując badania nad monitoringiem lasów i koryt rzecznych z wykorzystaniem metod teledetekcyjnych z pułapu satelitarnego.

 

Nieco inne zainteresowania badawcze przedstawiła dr Khrystyna Marusazh, która w pracy naukowej wykorzystuje fotogrametrię naziemną w połączeniu ze skaningiem laserowym.

Monitoring środowiska z użyciem takich narzędzi także jest możliwy, co zostało zaprezentowane na przykładzie badania antarktycznego lodowca przybrzeżnego. Prezentacje gości były idealnym uzupełnieniem aspektów teoretycznych poznanych przez studentów na zajęciach.

 

Opiekę nad Gośćmi sprawowali: mgr inż. Patrycja Pochwatka, mgr inż. Barbara Kępowicz oraz dr hab. inż. Andrzej Mazur, prof. uczelni. Oprócz zajęć dydaktycznych, odbyło się także seminarium naukowe, na którym pracownicy Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji mieli możliwość zapoznać się z szerszym aspektem działalności naukowej i organizacyjnej Instytutu Geodezji Politechniki Lwowskiej, w którym naukowcy pracują na co dzień.

Ponadto Panie zapoznały się z zapleczem dydaktyczno-badawczym wykorzystywanym w zakresie geodezji i kartografii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, zwiedzając pracownie komputerowe wyposażone w profesjonalne oprogramowanie dedykowane geodezji i kartografii oraz instrumentarium geodezyjne.

Wymiana wiedzy i doświadczeń z pracownikami innej uczelni, jest niezbędna w celu rozwoju, nie tylko dla naukowców, ale także studentów. Komunikacja umożliwia rozwój metod dydaktycznych, badań, a kontakty umożliwiają przyszłą współpracę z ośrodkami zagranicznymi.