W dniach 21-23 września 2022 r. w Urszulinie odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pt. Nowe kierunki badań w inżynierii środowiska, energetyce i geodezji, połączonej z jubileuszem 60-lecia pracy naukowej prof. dra hab. inż. Oleksandra Dorozhynskyyego, pracownika Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Lwowskiej. Honorowy patronat nad konferencją objęli rektorzy wszystkich publicznych uczelni przyrodniczych w Polsce, a uczestniczyło w niej 95 osób z różnych ośrodków akademickich.

Konferencja obejmowała zagadnienia: ochrony i kształtowania krajobrazu; gospodarowania wodą w środowisku przyrodniczym; degradacji, ochrony i rekultywacji gleb oraz wód powierzchniowych i podziemnych; ekoenergetyki i gospodarki o obiegu zamkniętym; innowacyjnych technologii w inżynierii środowiska i geodezji; geodezyjnego urządzania przestrzeni; rozwoju systemów katastralnych i gospodarki nieruchomościami; przetwarzania danych przestrzennych; geowizualizacji; aktualnych problemów i wyzwań w leśnictwie i gospodarce leśnej. Wymiana doświadczeń naukowców, doktorantów i studentów z całej Polski pozwoliła na dyskusję, nawiązanie nowych kontaktów i współpracy.

JM Rektor prof. Krzysztof Kowalczyk wygłasza przemówieie przy mównicyKonferencja rozpoczęła się Uroczystym Jubileuszem 60-lecia pracy naukowej prof. dr. hab. inż. Oleksandra Dorozhynskyyego. W ramach plenarnej sesji referatowej zostały zaprezentowane wystąpienia z zakresu inżynierii środowiska, geodezji i kartografii. Jubilat wygłosił referat pt. „Fotogrametria i teledetekcja w monitorowaniu środowiska – problemy, metody i technologie”.

7 osób stoi obok siebie i uśmiecha się do fotografa, wśród nich, po środku stoi profesor Oleksandr Dorozhynskyy z żonąW drugim dniu konferencji odbyły się kolejne sesje referatowe z zakresu inżynierii środowiska, geodezji, kartografii i ekoenergetyki. Wygłoszono 16 referatów i zaprezentowano 53 postery. Obyła się również prelekcja prof. dra hab. inż. Gabriela Borowskiego, dotycząca procesu przygotowania artykułów naukowych.

uczestnicy konferencju stoją na ziemi przed wysoką trawiastą roślinąWydarzeniu towarzyszyła I sesja terenowa, poprzedzona prezentacją działalności Poleskiego Parku Narodowego (PPN). Przy udziale pracowników PPN, uczestnicy konferencji zwiedzili: hybrydową hydrofitową oczyszczalnię ścieków z zamkniętym obiegiem wody w Kulczynie, ścieżkę dydaktyczną „Czahary”, Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego, Muzeum PPN w Starym Załuczu oraz mieszczącą się na jego terenie hydrofitową oczyszczalnię ścieków w kształcie żółwia.

uczestnicy konferencji oglądają urządzenia hydrofitowej oczyszczalni ścieków, które znajdują się na świeżym powietrzuVIII Konferencja Naukowo-Techniczna zakończyła się II sesją terenową, podczas której zwiedzono ośrodek edukacyjny Poleskiego Parku Narodowego Poleskie Sioło i torfowisko Durne Bagno. Zapoznano się również z funkcjonowaniem największej w Polsce hybrydowej hydrofitowej oczyszczalni ścieków w Białce (gmina Dębowa Kłoda).

uczestnicy konferencji stoją w grupie i pozują do zdjęcia na sali bankietowejPrace zaprezentowane podczas konferencji zostaną opublikowane w czasopismach, takich jak: Water – Special Issue „Improved Constructed Wetlands”, Journal of Water and Land Development, Advances in Science and Technology Research Journal, Journal of Ecological Engineering, Acta Scientiarum Polonorum – Formatio Circumiectus, Geomatics, Landmanagement and Landscape.

Autorzy sprawozdania:
Agata Basak