W dniach 13-15 czerwca  odbyło się w Bari (Włochy) XI Międzynarodowe Sympozjum Naukowe “Farm Machinery and Processes Management in Sustainable Agriculture”.

Bezpośrednim organizatorem był Department of Agricultural and Environmental Science University of Bari “Aldo Moro”. Współorganizatorami ze strony polskiej – Katedra Eksploatacji Maszyn i Zarządzania Procesami Produkcyjnymi WIP UP w Lublinie z prof. dr hab. Edmundem Lorencowiczem na czele oraz Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Inżynierii Rolniczej. W organizacji uczestniczył także Walloon Agricultural Research Centre CRA-W z Gembloux (Belgia).

zdjęcia: prof. Edmund Lorencowicz

Uniwersytet w Bari – gospodarz tegorocznej edycji, obchodzi w przyszłym roku stulecie powstania. Jeszcze przed wojną uruchomiono wydział medyczny i pielęgniarski, później  – weterynaryjny i rolniczy. Obecnie funkcjonują 22 departamenty na prawach wydziałów, gdzie studiuje ponad 12 tysięcy studentów.

Ideą sympozjum jest stworzenie forum wymiany poglądów i informacji naukowych w gronie naukowców zainteresowanych tematyką na styku techniki rolniczej i zarządzania w kontekście zrównoważonego rolnictwa. W trakcie sesji wyjazdowej uczestnicy gościli w dwóch firmach z branży żywnościowej: u producenta makaronu Andriani i wytwórcy produktów z mikroalg spirulina – Apulia Kundi. Ponadto zwiedzili znane obiekty historyczne regionu Apulia – miasteczka Gravina i Arbelobello oraz zamek Castel del Monte.

W obradach w Bari wzięło udział ponad pięćdziesięciu naukowców z dziesięciu krajów Europy i Azji. Polskę reprezentowały ośrodki badawcze i uczelnie m. in.: z Lublina, Krakowa i Warszawy.

Wygłoszone referaty zostaną wydane w Springer Nature Switzerland, w specjalnym wolumenie (Farm Machinery and Processes Management in Sustainable Agriculture – XI International Scientific Symposium 2022) jako część serii edycyjnej “Lecture Notes in Civil Engineering”.

Więcej informacji na temat sympozjum można znaleźć na stronie: www.fmpmsa.pl.