19 listopada 2025 r. Wydział Inżynierii Produkcji UP w Lublinie gościł prof. Lipinga Yanga z Harbin Engineering University – jednej z czołowych chińskich uczelni w obszarze inżynierii morskiej i jądrowej. Spotkanie, zorganizowane w ramach programu Związku Uczelni Lubelskich „Budujemy Mosty”, stworzyło przestrzeń do rozmów o potencjalnej współpracy badawczej, szczególnie w zakresie ekopaliw i technologii napędów jednostek pływających.

W spotkaniu uczestniczyli: prorektor ds. kadr prof. dr hab. Andrzej Marczuk, prof. dr hab. Jacek Hunicz z Politechniki Lubelskiej, dziekan wydziału prof. dr hab. Dariusz Andrejko z prodziekanami i grupą pracowników Wydziału Inżynierii Produkcji. Harbin Engineering University jest jedną z wiodących chińskich uczelni w obszarze budowy statków oraz inżynierii jądrowej. Uczelnia ma znaczące osiągnięcia w dziedzinie robotów podwodnych, stabilizacji statków, energetyki morskiej, energetyki jądrowej, symulacji jednostek pływających oraz badań nad możliwością stosowania ekopaliw w jednostkach napędowych. Ostatni kierunek badań jest płaszczyzną możliwości współpracy między naszymi Uczelniami.

Prof. Liping Yang jest uznanym ekspertem w dziedzinie napędów, autorem norm oraz patentów wdrożonych w sektorze technologii napędów jednostek pływających. Wizyta odbywa się w ramach programu „Budujemy Mosty” organizowanego przez Związek Uczelni Lubelskich. Prof. dr hab. Jacek Hunicz, od wielu lat współpracuje z zespołem badawczym prof. Lipinga Yanga.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP
ul. Głęboka 28
20-612 Lublin
tel. (+81) 531 96 67
fax. (+81) 531 96 69