W ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego dr hab. inż. Alina Kowalczyk-Juśko, prof. uczelni z Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji oraz dr hab. inż. Grzegorz Maj, prof. uczelni z Katedry Energetyki i Środków Transportu z Wydziału Inżynierii Produkcji w dniach 11.05.2022-12.05.2022 jako przedstawiciele Interesariusza reprezentowali Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, w wizycie studyjnej w Hrabstwie Davon, Exeter (Wielka Brytania) w ramach międzynarodowego projektu AgroRES – Investing in Renewable Energies for Agriculture.

Poza przedstawicielami Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w wizycie studyjnej uczestniczyli pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Gminy Wilkołaz, a także przedstawiciele partnerów projektu AgroRES z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Rumunii, Finlandii oraz Irlandii.

Celem projektu jest wymiana doświadczeń pomiędzy regionami w zakresie kreowania i opracowania metod oraz środków zachęcających do produkcji i wykorzystania energii odnawialnej w sektorze rolnym oraz na obszarach wiejskich. Projekt wspiera działania w tym zakresie, poszukując rozwiązań dla zaspokojenia potrzeb energetycznych w sposób zrównoważony, opłacalny i społecznie odpowiedzialny. W ramach projektu AgroRES zaplanowano działania, których celem jest pogłębianie wiedzy oraz wdrażanie dobrych praktyk w działalności regionalnych interesariuszy.

Podczas wizyty studyjnej uczestniczono w wymianie dobrych praktyk poprzez udział w spotkaniach, m.in. w:

• Dartington – gdzie zaprezentowano dobre praktyki w zakresie odnawialnych źródeł energii, realizowane w hrabstwie Davon,
  • Gospodarstwie Chynoweth, w którym eksploatowana jest biogazownia na bazie wsadu z gnojowicy bydlęcej, a sprężony biometan o wysokim poziomie czystości wykorzystywany jest do komercyjnej dystrybucji oraz zasilania ciągników rolniczych,
  • Gospodarstwie Higher Fingle Farm, które specjalizuje się w edukacji nt. ekologii w bezpośrednim kontakcie z produkcją zwierzęcą i roślinną.

W trakcie spotkania w Dartmoor odbyły się warsztaty, polegające na wymianie dobrych praktyk w obszarze odnawialnych źródeł energii w poszczególnych krajach partnerów projektu. W ramach warsztatów opracowano analizę SWOT wskazującą mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia w zakresie stosowania, rozwoju i barier odnawialnych źródeł energii z punktu widzenia poszczególnych regionów.

Należy podkreślić, że zaangażowanie Uniwersytetu Przyrodniczego jako Interesariusza projektu AgroRES, ma na celu wspomóc województwo m.in. w opracowywaniu planu działań, który będzie zawierał wytyczne dla wzmacniania i promowania OZE na terenach rolniczych w regionie.

Fot. archiwum prywatne