15 października 2021 r. w odbyła się obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Agnieszki Micek pt. „Efektywność funkcjonowania i niezawodność technologiczna wybranych przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego”, której przewodniczyła dr hab. inż. Alina Kowalczyk-Juśko, prof. uczelni. Rozprawa doktorska została przygotowana w ramach dyscypliny Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.

Promotorem w przewodzie doktorskim był prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski, a promotorem pomocniczym dr inż. Magdalena Gizińska-Górna. Rozprawę doktorską recenzowali i pozytywnie ocenili: prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik z Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Pulikowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jeden z recenzentów wnioskował o wyróżnienie rozprawy.

Praca doktorska była realizowana w Katedrze Inżynierii Środowiska i Geodezji na Wydziale Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, a badania do rozprawy prowadzono w latach 2017-2019 na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego (RPN). Celem pracy była ocena efektywności i niezawodności technologicznej usuwania zanieczyszczeń ze ścieków bytowych w czterech wybranych przydomowych oczyszczalniach ścieków zlokalizowanych na terenie RPN.

W ramach rozprawy rozwiązano problem naukowy, który sformułowano w postaci pytań:

1. Które z analizowanych rozwiązań technologicznych stosowanych w przydomowych oczyszczalniach ścieków zapewnia najlepszą skuteczność usuwania zanieczyszczeń?
  2. Jaka jest niezawodność technologiczna badanych systemów w zakresie spełniania wymagań jakościowych stawianym ściekom oczyszczonym?
  3. Czy analizowane rozwiązania technologiczne mogą być polecane do zastosowania do oczyszczania małych ilości ścieków bytowych, szczególnie na terenach chronionych?

Doktorantka wykazała, że analizowane hybrydowe systemy hydrofitowe zapewniały znacznie wyższą efektywność i niezawodność technologiczną w zakresie usuwania zanieczyszczeń w porównaniu do systemów z osadem czynnym, przez co zazwyczaj spełniały wymagania odnośnie jakości ścieków oczyszczonych. Uzyskane wyniki badań wskazują, że hybrydowe systemy hydrofitowe powinny być zalecane do oczyszczania ścieków bytowych, szczególnie na obszarach chronionych.

Hybrydowa hydrofitowa oczyszczalnia ścieków w Zwierzyńcu na terenie RPN

W dniu 28 października 2021 r. rozprawa doktorska mgr inż. Agnieszki Micek została przekazana na ręce Pana mgr inż. Andrzeja Wojtyło – Dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego. Wyniki badań zawarte w rozprawie doktorskiej posłużą do optymalizacji funkcjonowania istniejących oczyszczalni przydomowych, co zapewni skuteczną ochronę zasobów wodnych na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Gratulacje dla Pani dr inż. Agnieszki Micek i życzenia dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

Materiały: prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski
Fot.: Krzysztof Jóźwiakowski, Barbara Kępowicz, Przemysław Leń, RPN