Naukowcy z Wydziału Inżynierii Produkcji UP zrealizują projekt nt. grzybów i owadów jadalnych we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Nitrze!

Biuro Projektów Międzynarodowych informuje, że projekt pt. „Grzyby i owady jadalne jako perspektywiczne i alternatywne źródła żywności”, przygotowany przez dr hab. inż. Zbigniewa Kobusa, profesora uczelni z Wydziału Inżynierii Produkcji we współpracy z naukowcami ze Słowackiego Uniwersytetu Rolniczego w Nitrze (Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności) otrzymał dofinansowanie w kwocie 20 200 PLN z programu Wspólne projekty badawcze NAWA pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Słowacją.

Celem projektu jest opracowanie składu nowych receptur produktów spożywczych o wysokiej wartości odżywczej i jednocześnie akceptowalnych przez konsumentów walorach smakowych i zapachowych. Grzyby i owady jadalne stanowią perspektywiczną formę pożywienia, chociaż w krajach europejskich ich spożycie jest wciąż słabo rozpowszechnione. Pomimo ogromnej listy zalet jakie posiadają, wiele osób jest wciąż sceptycznych względem tego typu pokarmów ze względu na mało atrakcyjny wygląd oraz specyficzny smak i zapach. Projekt ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa dotyczącej spożywanych produktów, skupiając uwagę na alternatywnych źródłach żywności. Poprzez stworzenie nowych, innowacyjnych receptur, chcemy pokazać, że grzyby i owady jadalne mogą stanowić smaczne i zdrowe uzupełnienie codziennej diety. Pragniemy przełamać wątpliwości związane z tym rodzajem żywności, promując jej wartość odżywczą oraz pozytywny wpływ na środowisko.

Realizacja projektu wzmocni współpracę naukową między dwiema organizacjami naukowymi, prowadząc do poprawy umiejętności badawczych obu zespołów oraz przygotowania przyszłych projektów naukowo-badawczych. Współpraca umożliwi również wymianę nauczycieli akademickich i studentów w ramach istniejących programów w krajach UE.

Grant wspiera mobilność naukowców realizujących projekt badawczy w zespole polsko-słowackim. Finansowanie jest przeznaczone na pokrycie kosztów podróży i pobytów polskich naukowców w kraju partnera.

Wyniki konkursu opublikowane zostały na stronie NAWA.

Projekt został opracowany przy wsparciu Biura Projektów Międzynarodowych – zapraszamy do kontaktu i aplikowania w kolejnych edycjach konkursu ()!