Praktyki z fotogrametrii i teledetekcji na Politechnice Lwowskiej


Tygodniowe praktyki studenckie na Politechnice Lwowskiej z przedmiotu fotogrametria i teledetekcja odbyła  w czerwcu br. grupa studentów III roku geodezji i kartografii (Wydział Inżynierii Produkcji).

 

W wyjeździe uczestniczyło 11 studentów oraz opiekun dr inż. Radomir Obroślak. Większość uczestniczących w wyjeździe studentów, to dyplomanci prof. dr hab. Oleksandra Dorozhynskyy’ego – piszący prace inżynierską z najróżniejszych zagadnień fotogrametrii i teledetekcji.

Po przyjeździe na uczelnie, uczestnicy wyjazdu wzięli udział w wycieczce po gmachach Politechniki Lwowskiej, dzięki której mogli  poznać jej historię. W Auli gmachu głównego podziwiali 11 olejnych obrazów autorstwa Jana Matejki ,,Tryumf postępu" ilustrujących rozwój ludzkości.

 


 

Praktyki odbywały się w większości na terenie Zakładu Fotogrametrii i Geoinformatyki. Studenci mieli możliwość zapoznania się z najnowocześniejszą technologią tworzenia opracowań fotogrametrycznych, począwszy od prac terenowych z wykorzystaniem tachimetru oraz aparatu cyfrowego do stworzenia mapy frontalnej gmachu Politechniki Lwowskiej.

Pracowali na cyfrowych stacjach fotogrametrycznych Delta, ukraińskiej firmy GeoSystem. Jednym z zadań uczestników było zorientowanie stereogramów za pomocą elementów orientacji wewnetrznej, wzajemnej oraz bezwzględnej. Nastepnie wygenerowali oni Numeryczny Model Terenu. Praktykanci mogli również pracować na jednym z najnowocześniejszych sprzętów wykorzystywanych w fotogrametrii – monitorze stereoskopowym Planar 3D.

 

 

Kolejnego dnia praktyk studenci zgłębiali wiedzę dotyczącą wykorzystania stereometrycznej kamery SMK w fotogrametrii naziemnej. W skład takiego urządzenia wchodzi para sprzężonych kamer, osadzonych na wspólnej bazie (poziomej, metalowej ramie), baza wraz z kamerami mocowana jest na statywie. Kamery takie znajdują zastosowanie w fotografowaniu z małych odległosci oraz w pracach inżynierskich prowadzonych w ciasnych pomieszczeniach, gdzie warunki powodują trudności w orientowaniu kamer na stanowisku pomiarowym np. wyrobiska górnicze.

Jednym z najbardziej interesujących  punktów praktyk był wyjazd poza miasto Lwów, w celu pozyskania zdjęć fotogrametrycznych za pomocą drona Trimble UX5. Studenci mieli możliwość zaplanowania kampanii pomiarowej, kontrolę oraz monitoring nalotu. Największe zainteresowanie wzbudzał oczywiście start i lądowanie drona.

 

Oprócz zajęć praktycznych na uczelni, studenci skorzystali z okazji, by lepiej poznać   miasto Lwów. Opera  Lwowska, Stare Miasto, piękna panorama miasta z najwyższego punktu widokowego – Wysokiego Zamku czy  Cmentarz Łyczakowski z pewnością pozostaną na długo w pamięci.

 

  

Studenci szczególne podziękowania kierują do prof.dr hab. Oleksandra Dorozhynskyy’ego. Poprzez doświadczenie nabyte w trakcie praktyki, łatwiej było zrozumieć wykorzystanie metod fotogrametrycznych w różnych dziedzinach nauki, a także życia codziennego.

Dziękują również prorektorowi ds. studenckich i dydaktyki,  prof. dr hab. Krzysztofowi Gołackiemu oraz dziekanowi, prof. dr hab. Andrzejowi Marczukowi za przychylność i wsparcie naszej inicjatywy.


Patrycja Pochwatka, IV rok Geodezji  i Kartografii