W Katedrze Patomorfologii i Weterynarii Sądowej prowadzona jest działalność usługowa dla Zakładów Leczniczych Dla Zwierząt, firm i klientów indywidualnych
oraz organów procesowych z zakresu usług patomorfologicznych, do których należą:
– badania anatomopatologiczne (Katedra posiada w pełni wyposażoną salę sekcyjną
do wykonywania badań post-mortem),
– badania histopatologiczne, badania cytopatologiczne – biopsje cienkoigłowe, testy immunohistochemiczne (badanie ekspresji wybranych antygenów jądrowych, cytoplazmatycznych oraz błonowych), a także analizy histochemiczne tkanek zwierzęcych
– usług z zakresu weterynarii sądowej, które opierają się przeprowadzaniu ekspertyz weterynaryjno-sądowych polegających na analizie materiału dowodowego w postaci zwierząt, zwłok lub produktów pochodzenia zwierzęcego (badania przyżyciowe, sekcje zwłok, analiza materiałów zgromadzonych w aktach sprawy), występowaniu Pracowników Jednostki w charakterze biegłych z zakresu medycyny weterynaryjnej, w tym opracowywanie opinii weterynaryjno-sądowych na zlecenie organów procesowych lub osób prywatnych.
Informacja dotycząca postępowania ze zwłokami zwierząt
przyjmowanymi do Zakładu Pośredniego KAT. 1 działającego
przy Katedrze Patomorfologii i Weterynarii Sądowej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej
Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
- Zakład Pośredni KAT. 1 (zwany dalej Zakładem) działający przy Katedrze Patomorfologii i Weterynarii Sądowej (zwanej dalej Katedrą) przyjmuje zwłoki zwierząt w godzinach pracy Centralnej Rejestracji Zwierząt do celów:
- dydaktycznych z nieodpłatnym przekazaniem do utylizacji (dotyczy zwierząt towarzyszących i zwierząt gospodarskich, których posiadacz jest producentem rolnym uprawnionym do otrzymania pomocy finansowej na pokrycie kosztów utylizacji zwłok),
- diagnostyczno-usługowych, za opłatą wyszczególnioną w cenniku Katedry.
- Zwłoki zwierząt przyjmowane do Zakładu utylizowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarno-weterynaryjnymi, w związku z powyższym nie przewiduje się wydawania zwłok po sekcji bezpośredniego ich posiadaczom.
- Posiadacz zwierzęcia, pozostawiając zwłoki w Zakładzie, wyraża tym samym zgodę na ich wykorzystanie do celów dydaktycznych lub naukowych i publikacyjnych.
- Zwłoki zwierząt spoza Klinik Weterynaryjnych UP w Lublinie przyjmowane są do Zakładu po ich zarejestrowaniu w Centralnej Rejestracji Zwierząt osobiście przez posiadacza zwierzęcia lub osobę upoważnioną..
- Zwłoki zwierząt po zarejestrowaniu zostają oznakowane plakietką z numerem ewidencyjnym, identycznym jak w systemie rejestracji, którą przyczepia się do kończyny lub obroży.
- W przypadku zwłok dostarczonych poza godzinami pracy Centralnej Rejestracji Zwierząt (dyżur nocny) przyjęcie zwłok odbywa się za pośrednictwem lekarza dyżurnego.
- W sytuacjach szczególnych zwłoki zwierząt skierowane przez organy administracji państwowej (prokuratura, policja, straż miejska, straż łowiecka itp.) mogą być przyjęte poza godzinami pracy Centralnej Rejestracji Zwierząt za pośrednictwem portiera Klinik Weterynaryjnych, który w obecności osoby dostarczającej zwłoki zwierząt przekazuje je do dalszych czynności dyżurnemu pracownikowi gospodarczemu. Pracownik gospodarczy umieszcza zwłoki zwierząt w pomieszczeniu chłodniczym, oznacza zwłoki i kompletuje dokumentację oraz przekazuje do Centralnej Rejestracji Zwierząt w następnym dniu roboczym.
- Dokumenty wymagane do przyjęcia zwłok:
- zwierzęta towarzyszące i egzotyczne:
- dokument handlowy
- oświadczenie właściciela zwierzęcia lub skierowanie na badanie sekcyjne/utylizację zwłok podpisane przez lekarza weterynarii
- zwierzęta gospodarskie i konie:
- dokument handlowy
- oświadczenie właściciela zwierzęcia lub skierowanie na badanie sekcyjne/utylizację zwłok podpisane przez lekarza weterynarii
- paszport (dotyczy bydła i koni),
- oświadczenie producenta rolnego – druk ARMIR (dotyczy zwłok bydła, owiec, kóz, koni i świń)
- informacja producenta rolnego o spełnieniu obowiązku zgłoszenia padnięcia zwierząt
z gatunku konie (dotyczy koni)
- W sytuacji, gdy posiadacz padłego zwierzęcia jest producentem rolnym i przysługuje mu pomoc finansowa na pokrycie kosztów zbioru, transportu lub unieszkodliwienia padłych zwierząt gospodarskich z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub świnie ma obowiązek dostarczyć wypełnione i czytelnie podpisane oświadczenie producenta rolnego (druk Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ARiMR – zał. nr 4.) oraz dodatkowo w przypadku zwłok konia wypełnić druk informacji producenta rolnego o spełnieniu obowiązku zgłoszenia padnięcia zwierząt z gatunku konie (zał. nr 5.).
- W przypadku, gdy posiadacz padłego zwierzęcia gospodarskiego nie jest producentem rolnym lub nie dostarczy wymaganych oświadczeń w ciągu 3 dni roboczych od zaewidencjonowania padłego zwierzęcia w systemie rejestracji, zobowiązany jest do pokrycia całości kosztów utylizacji zwłok w formie gotówkowej.
- W przypadku żądania przez posiadacza zwierzęcia, kierującego lekarza weterynarii lub organu procesowego przeprowadzenia badania sekcyjnego i sporządzenia protokołu sekcji zwłok pobierana jest dodatkowa opłata wyszczególniona w cenniku Katedry, którą ponosi posiadacz zwierzęcia jako osoba fizyczna lub instytucja o zarejestrowanej działalności gospodarczej wskazana w skierowaniu.
- Druki dokumentów wymaganych do przyjęcia zwłok zwierząt znajdują się w systemie klinicznym Klinika 3000 oraz na stronie internetowej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie w zakładce: struktura i pracownicy Wydziału / Katedra Patomorfologii i Weterynarii Sądowej/Usługi, pod adresem: https://up.lublin.pl/weterynaria/wydzial/struktura-i-pracownicy/katedra-patomorfologii-i-weterynarii-sadowej/#uslugi
- Pytania dotyczące postępowania ze zwłokami zwierząt i dodatkowe informacje proszę kierować pod nr tel. 81-445-6165 lub 081-445-6161 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00