Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Tytuł warsztatu: Kości: ręki człowieka, psa, świni, krowy, konia, czym się różnią, jak je rozpoznać?
Forma zajęć: prezentacja multimedialna i pokaz kości
Czas trwania: 45 minut
Lokalizacja: uczelnia/forma online
Krótki opis:
Warsztat (prezentacja multimedialna) pokazująca różnice w budowie kości szkieletu ręki: nadgarstka, śródręcza i palców u człowieka i zwierząt domowych (psa, świni, krowy i konia). Po przedstawieniu prezentacji pokaz kości ręki omówionych gatunków.
Tytuł warsztatu: Żyrafa – bardziej „koń” czy bardziej „krowa”?
Forma zajęć: warsztat
Czas trwania: 45 minut
Lokalizacja: uczelnia/forma online
Krótki opis:
Żyrafa jako najwyższe z obecnie żyjących zwierząt wzbudza duże zainteresowanie. Na warsztatach zostanie zaprezentowany szkielet żyrafy z omówieniem struktur, które wykazują podobieństwo do dwóch powszechnie występujących w naszym rejonie gatunków – konia oraz krowy. Dodatkowo w formie krótkiego wykładu zaprezentowane zostaną interesujące struktury anatomiczne żyrafy wraz z odniesieniem (podobieństwa ale i różnice) wobec konia i krowy.
Tytuł warsztatu: Histologiczne badania tkanek zwierzęcych.
Forma zajęć: warsztat lub prezentacja multimedialna
Czas trwania: 45- 60 minut
Lokalizacja: uczelnia/forma online
Krótki opis:
Organizm zwierzęcy zbudowany jest ze zróżnicowanych morfologicznie i czynnościowo tkanek. Wśród nich wyróżnia się tkanki nabłonkowe, łączne, mięśniowe oraz tkankę nerwową i glejową. Różnice w ich strukturze można obserwować w mikroskopie świetlnym, analizując barwne lub niebarwione preparaty histologiczne w postaci skrawków uzyskanych rutynową techniką parafinową, szlifów oraz rozmazów. W histologii zastosowanie mają różne barwniki, pozwalające na uwidocznienie określonych struktur w tkance lub komórce. Podczas warsztatów każdy uczestnik będzie mógł indywidualnie dokonać mikroskopowej analizy preparatów tkanek zwierzęcych wykonanych i barwionych różnymi metodami stosowanymi w histologii. Ponadto przedstawione zostaną podstawowe techniki sporządzania preparatów tkanek i narządów z wykorzystaniem specyficznego sprzętu laboratoryjnego.
Tytuł warsztatu: Jak pies z psem i kot z kotem, czyli jak powinna wglądać relacja i opieka ludzi nad małymi zwierzętami ?
Forma zajęć: prezentacja multimedialna, zajęcia interaktywne
Czas trwania: 30 minut
Lokalizacja: uczelnia/forma online
Krótki opis:
Psy i koty są zwierzętami społecznymi, a dla ludzi towarzyszącymi. Decydując się na posiadanie psa lub kota należy znać ich podstawowe zachowania, potrzeby i zagrożenia dla zdrowia. Spotkanie ma na celu przekazanie fundamentalnej puli informacji dla właścicieli zwierząt o ich wyborze, opiece nad nimi, pielęgnacji domowej, rozumieniu potrzeb, „mowy ciała”, istniejących zagrożeniach i możliwościach zapobiegania im. Celem jest również ukazanie właściwych relacji człowiek-zwierzę oraz roli lekarza weterynarii w opiece nad zwierzętami.
Tytuł warsztatu: „Skrzydełko czy nóżka – anatomia w pigułce”
Forma zajęć: prezentacja multimedialna (online)/ zajęcia interaktywne, warsztat
Czas trwania: 30 minut
Lokalizacja: uczelnia/forma online
Krótki opis: Prezentacja w ciekawy sposób przedstawia budowę anatomiczną kończyn zwierząt – ptaka, konia, psa, a także człowieka. Omówione zostaną zarówno istotne czynnościowo podobieństwa jak i różnice. Przedstawione zostaną cechy specyficzne budowy kości pozwalające na identyfikację gatunkową.
Osoby zainteresowane będą mogły spróbować złożyć z pojedynczych kości kompletną kończynę psa.
Tytuł warsztatu: Wybrane choroby pasożytnicze u zwierząt wolno żyjących.
Forma zajęć: wykład, udokumentowany prezentacją multimedialną
Czas trwania: 1 godz., ewentualnie 2 x po 45 min. z przerwą
Lokalizacja: forma online lub uczelnia, możliwy jest również dojazd do szkoły
Krótki opis: Zwierzęta wolno żyjące są interesującą i specyficzną grupą pacjentów trafiających do lekarza weterynarii. Choroby pasożytnicze wywoływane przez różne czynniki etiologiczne są często diagnozowane u zwierząt dzikich. Wiele z tych chorób należy do tzw. zoonoz, czyli chorób którymi może zarazić się człowiek. Wykład ma na celu przedstawienie diagnostyki, terapii i profilaktyki najważniejszych zoonotycznych chorób pasożytniczych pochodzących od zwierząt wolno żyjących.
Tytuł warsztatu: Rozmnażanie zwierząt – czy to tylko przetrwanie gatunku?
Forma zajęć: wykład, prezentacja multimedialna
Czas trwania: 30 minut
Lokalizacja: Uczelnia, możliwy jest również dojazd do szkoły
Krótki opis:
Rozmnażanie oczami zwierzęcia
Fakty i mity sterylizacji chirurgicznej
Oczekiwania hodowców zwierząt
Zdrowe mleko
Tytuł warsztatu: Pierwotniaki – ogólna charakterystyka. Omówienie wybranych gatunków chorobotwórczych dla ryb i człowieka.
Forma zajęć: warsztaty
Czas trwania: 60 minut
Lokalizacja: Uczelnia
Krótki opis: Podczas zajęć zostanie omówiona ogólna charakterystyka pierwotniaków – ich budowa, odżywianie, poruszanie się i rozmnażanie, Przedstawione zostaną wybrane gatunki wiciowców (z rodzaju Trypanosoma, Trichomonas), orzęsków (Ichthiophtirius multifilis), ameb (Entamoeba histolitica) i sporowców (Plasmodium vivax). Zostaną pokazane preparaty mikroskopowe orzęsków.
Tytuł warsztatu: Tajemnice krwi
Forma zajęć: zajęcia laboratoryjne
Czas trwania: 60 minut
Lokalizacja: Uczelnia
Krótki opis: Skład krwi odzwierciedla stan organizmu. Biochemia krwi pozwala na analizę podstawowych składników osocza. Dzięki takim oznaczeniom lekarz weterynarii może bez problemu ocenić ogólny stan zdrowia naszych pupili, a w razie pojawienia się wątpliwości zlecić kolejne badania. Ocenie takiej mogą podlegać m.in. elektrolity, białka, hormony, pierwiastki i enzymy. Na zajęciach laboratoryjnych uczniowie będą mogli sami wykonać proste oznaczenia wybranych parametrów osocza krwi zwierząt.
Tytuł warsztatu: Różnorodność wśród mikrobów, czyli jak rozpoznać drobnoustroje chorobotwórcze
Forma zajęć: zajęcia warsztatowe (laboratoryjne)
Czas trwania: 45 minut
Lokalizacja: Uczelnia
Krótki opis: Duża różnorodność wśród drobnoustrojów, ich znaczenie oraz rola jaką pełnią w naszym życiu, zarówno pozytywną jak i negatywną wprowadza konieczność stosowania różnego rodzaju metod i testów, mających na celu ich identyfikację, a przede wszystkim rozpoznanie czy są one chorobotwórcze czy też nie. Warsztaty mają na celu praktyczne zapoznanie Uczestników z metodami laboratoryjnymi wykorzystywanymi w diagnostyce drobnoustrojów najczęściej izolowanych od zwierząt, począwszy od klasycznego posiewu, poprzez analizę morfologii i cech biochemicznych aż do podstawowych metod biologii molekularnej. Uczestnicy poznają również tajniki pracy z mikroskopem oraz będą mieli sposobność samodzielnie przygotować preparat mikroskopowy wybranego drobnoustroju z wykorzystaniem najczęściej stosowanych w diagnostyce mikrobiologicznej metod barwienia. Dowiedzą się również na czym polega codzienna praca mikrobiologa i jak w bezpieczny sposób postępować z drobnoustrojami aby nie narażać siebie i innych.
Tytuł warsztatu: Szczepienia. Dobrodziejstwo, czy zło konieczne?
Forma zajęć: wykład w formie prezentacji multimedialnej
Czas trwania: 45 minut
Lokalizacja: Uczelnia, możliwość online
Krótki opis: Szczepienia uznaje się za jedno z największych osiągnięć w dziedzinie zdrowia publicznego. Wykład zawierać będzie krótkie informacje na temat historii szczepień ochronnych, typów szczepionek oraz odpowiedzi immunologicznej indukowanej przez te preparaty. Omówione będą również wskazania do szczepień zarówno te indywidualne, jak i populacyjne. Wykład odniesie się też do współczesnych mitów na temat szczepień, które są upowszechniane przez tzw. antyszczepionkowców. Przedstawione będą również informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania szczepionek.
Tytuł warsztatu: „Czyja to krwinka?”
Forma zajęć: warsztaty
Czas trwania: 1,5 – 2 godz.
Lokalizacja: Uczelnia
Krótki opis: Celem warsztatów jest zapoznanie z pracą w laboratorium z wykorzystaniem materiału biologicznego jakim jest krew, samodzielne wykonanie doświadczeń (rozmaz krwi, barwienie rozmazu, hemoliza krwi, ocena zachowania się krwinek w roztworach o różnym ciśnieniu osmotycznym), identyfikacja elementów morfotycznych krwi u różnych gatunków zwierząt.
Tytuł warsztatu: Rodzaje mikroskopów świetlnych i ich zastosowanie. Obsługa mikroskopu biologicznego.
Forma zajęć: Uczelnia, prezentacja multimedialna i warsztat, możliwość online: prezentacja i pokaz
Czas trwania: 60 minut
Lokalizacja: Uczelnia
Krótki opis: Celem warsztatów jest uzyskanie wiedzy i praktycznych umiejętności w korzystaniu z mikroskopów biologicznych. Warsztaty obejmują część teoretyczną, w czasie której uczestnicy zostaną zapoznani z różnymi rodzajami mikroskopów świetlnych oraz z możliwym ich zastosowaniem w naukach przyrodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem badań histologicznych. Zdobyta wiedza wykorzystana będzie w części praktycznej zajęć. Każdy uczestnik warsztatów nauczy się przygotowywać mikroskop do pracy i prawidłowo go obsługiwać w celu samodzielnej analizy barwnych preparatów tkanek zwierzęcych. Zajęcia mogą być prowadzone online w formie prezentacji multimedialnej i pokazu.
Tytuł warsztatu: Ocena kwasowości wybranych produktów spożywczych
Forma zajęć: wykład (z możliwością przeprowadzenia on-line) + warsztat
Czas trwania: 60 minut
Lokalizacja: Uczelnia, możliwość online
Krótki opis: Wykład i proponowane zajęcia warsztatowe mają charakter praktycznej lekcji chemii poruszającej zagadnienie oceny kwasowości produktów spożywczych i jej znaczenia praktycznego. Na przeprowadzanej lekcji uczniowie zdobywają wiedzę teoretyczna w zakresie pH i kwasowości miareczkowej i wiedzę praktyczną poprzez samodzielne wykonanie pomiaru i miareczkowania.
Tytuł warsztatu: Włośnica – niebezpieczna pasożytnicza choroba odzwierzęca
Forma zajęć: wykład oraz prezentacja
Czas trwania: 90 minut
Lokalizacja: Uczelnia, forma online wykład – 45 min (bez prezentacji procedury urzędowego badania mięsa na obecność włośni)
Krótki opis: Włośnicę, odzwierzęcą pasożytniczą chorobę człowieka wywołują nicienie z rodzaju Trichinella. Do zarażenia dochodzi poprzez spożycie mięsa lub jego przetworów zawierających inwazyjne larwy pasożytów. Inwazja objawia się zaburzeniami ze strony układu pokarmowego, obrzękiem twarzy, zapaleniem spojówek, gorączką i bólami mięśniowymi. Podczas inwazji mogą wystąpić także objawy zagrażające życiu, związane z zapaleniem mięśnia sercowego, zaburzeniami ze strony ośrodkowego układu nerwowego, zapaleniem płuc czy też niewydolnością nerek. W związku z tym zgodnie z prawem żywnościowym mięso niektórych gatunków zwierząt rzeźnych i wolno żyjących podlega obowiązkowemu badaniu na włośnie.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP