Kierunek informatyka przemysłowa (IP) koncentruje się na poznaniu zastosowań informatyki w przedsiębiorstwach produkcyjnych, w tym na automatyzacji i robotyzacji produkcji oraz informatycznej obsłudze procesów produkcyjnych i zarządczych.
Dynamicznie rozwijająca się koncepcja przemysłu 4.0, czyli nowoczesnego segmentu gospodarki opartego na inteligentnych, autonomicznych systemach, które wykorzystują algorytmy komputerowe do monitorowania maszyn i produkcji, generuje potrzebę kształcenia w zakresie zastosowań technologii informatycznych w przemyśle. Wdrożenie w przedsiębiorstwach produkcyjnych tej koncepcji możliwe jest tylko i wyłącznie przy pomocy wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierskiej posiadającej wiedzę, umiejętności i kompetencje związane z informatyką przemysłową, służącą do obsługi przedsiębiorstw zarówno produkcyjnych, jak i usługowych.
Stosowanie nowoczesnych maszyn i technologii wymaga znajomości technologii informatycznych, w tym programowania.
Kierunek oferuje treści z zakresu szeroko rozumianej informatycznej obsługi przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych, a w szczególności z: programowania i modelowania, inżynierii i wizualizacji procesów produkcyjnych, konstrukcji oraz budowy i eksploatacji maszyn, analizy danych przemysłowych, mechatroniki i automatyki, podstaw procesów produkcji rolno-spożywczej.
Rekrutacja na studia odbywa się drogą elektroniczną za pomocą systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne służy do złożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródłem przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postępowania rekrutacyjnego.
O przyjęcie na studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.
Postępowanie kwalifikacyjne na studia I stopnia dla kandydatów:
Przedmioty maturalne uwzględniane w rekrutacji: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka.
Mnożniki stosowane w ocenie konkursowej:
Przedmioty maturalne uwzględniane w kwalifikacji |
poziom podstawowy |
poziom rozszerzony |
|
Przedmiot obowiązkowy |
język obcy nowożytny |
1,3 |
2,0 |
Jeden przedmiot do wyboru |
biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka. |
2,0 |
4,0 |
Pierwsze semestry pierwszego stopnia obejmują głównie przedmioty ogólne i podstawowe, a w kolejnych semestrach stopniowo wzrasta udział przedmiotów kierunkowych.
Absolwent pozna zasady programowania proceduralnego i obiektowego oraz równoległego i mobilnego, algorytmów i struktur danych, systemów operacyjnych, sieci komputerowych, inżynierii oprogramowania, baz danych, metod numerycznych, grafiki komputerowej, optymalizacji, systemów wbudowanych, modelowania komputerowego, mechaniki, termodynamiki, mechaniki płynów, chłodnictwa i klimatyzacji. Rozumienie potrzebę i nabędzie zdolność analizy danych przemysłowych. Zdobędzie wiedzę z zakresu procesów produkcyjnych, konstrukcji i projektowania maszyn i urządzeń, zarządzania i inżynierii jakości. Będzie umiał zaprogramować sterowniki przemysłowe, zaprojektować i nadzorować sieci informatyczne oraz opracować innowacyjne rozwiązania i wizualizacje procesów technologicznych.
W trakcie studiów istnieje możliwość uzyskania uprawnień i certyfikatów w zakresie:
– AutoCAD 2D i 3D (Autodesk),
– Inventor Professional,
– języka angielskiego (Oxford University).
Absolwent kierunku informatyka przemysłowa będzie posiadał zaawansowaną wiedzę i umiejętności z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych dotyczących informatyki technicznej, inżynierii produkcji, mechaniki, automatyki i robotyki, jak również zastosowania nowoczesnych technologii w tym zakresie. Uzyska przygotowanie w zakresie zastosowania technologii informatycznych w przemyśle oraz obowiązujących norm dotyczących systemów jakości, dyrektyw, ustaw i rozporządzeń Unii Europejskiej dotyczących bezpieczeństwa informatycznego i ochrony danych, dzięki czemu będzie dla niego dostępny europejski rynek pracy.
Absolwent będzie również przygotowany do pracy na różnych stanowiskach związanych z wykorzystaniem projektowania, programowania oraz zastosowaniem technologii informatycznych w procesach produkcyjnych. Zdobyty interdyscyplinarny zakres wiedzy oraz nabyte kompetencje umożliwią mu elastyczne dostosowanie się do aktualnych wymagań rynku pracy.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP