Celem kształcenia na kierunku doradztwo w obszarach wiejskich jest przekazanie studentom najnowszej wiedzy z zakresu szeroko rozumianego rolnictwa, projektowania produkcji, organizacji pracy oraz prawnych i finansowych uwarunkowań produkcji rolnej w realiach Unii Europejskiej. Potrzeba kształcenia na tym kierunku wynika z procesów transformacyjnych obszarów wiejskich oraz perspektywy finansowej związanej z najnowszymi założeniami Wspólnej Polityki Rolnej UE.
Program studiów wypełnia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady określające minimalny zakres przedmiotowy doradztwa poprzez przekazywanie wiedzy z zakresu wymogów dobrej kultury rolnej, praktyk korzystnych dla klimatu i środowiska w tym ochrony bioróżnorodności, zrównoważonego rozwoju gospodarstw rolnych oraz innej działalności prowadzonej na obszarach wiejskich zwłaszcza innowacyjnej.
O przyjęcie na I rok studiów drugiego stopnia kończących się uzyskaniem tytułu zawodowego magistra inżyniera mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom z tytułem zawodowym inżyniera na kierunku, na który ubiegają się lub z tytułem zawodowym inżyniera lub magistra inżyniera na kierunku pokrewnym. W postępowaniu rekrutacyjnym uwzględniany jest dyplom oraz średnia ocen ze studiów.
Szczegółowe informacje nt. kryteriów przyjęć na stronie: https://up.lublin.pl/rekrutacja/rekrutacjanastudia/kryteria-przyjec-ii-stopien/
propedeutyka doradztwa rolniczego, budownictwo wiejskie, integrowana ochrona roślin
Sylwetka absolwenta
Absolwent kierunku Doradztwo w obszarach wiejskich w pogłębionym stopniu rozumie zagadnienia z zakresu metod zarządzania, zna metody i narzędzia racjonalnego wykorzystania czynników wytwórczych (ziemia, praca, kapitał). Posiada specjalistyczną wiedzę dotyczącą zagadnień z zakresu technicznych rozwiązań stosowanych we współczesnym rolnictwie, głównych tendencji rozwojowych produkcji roślinnej i zwierzęcej, sposoby promowania żywności lokalnej, a także zaawansowane technologie i narzędzia pozwalające wykorzystać i kształtować potencjał rolnictwa celu poprawy jakości życia człowieka. Zna zasady opracowania i wdrażania strategii oraz programów służących stymulowaniu rozwoju obszarów wiejskich. Posiada wiedzę dotyczącą zasad funkcjonowania instrumentów polityki rolnej oraz strukturalnej kraju i UE, ma wiedzę dotyczącą funkcjonowania sektora agrobiznesu i innowacji oraz znaczenia kapitału społecznego i ludzkiego w rozwoju obszarów wiejskich a także fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji. Zna źródła finansowania przedsięwzięć w rolnictwie i jego otoczeniu, zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości. Absolwent potrafi zaprojektować i stosować praktyki korzystne dla klimatu i środowiska w tym ochrony bioróżnorodności, zrównoważonego rozwoju gospodarstw rolnych oraz innej działalności prowadzonej na obszarach wiejskich a także analizować przyczyny przebiegu procesów i zjawisk ekonomicznych w przedsiębiorstwie i jego otoczeniu, posiada umiejętność prognozowania ich wpływu na procesy gospodarcze oraz zaproponować odpowiednie rozwiązania. Nabywa kompetencje metodyczne, komunikacyjne i organizatorskie, przygotowujące do egzaminów państwowych pozwalających uzyskać pełne uprawnienia doradcze.
Perspektywy zawodowe
Absolwent kierunku studiów Doradztwo w terenach wiejskich może znaleźć zatrudnienie w państwowych lub prywatnych ośrodkach doradztwa rolniczego, w strukturach Ministerstwa Rolnictwa oraz instytucjach mu podległych, przedsiębiorstwach przetwórstwa rolno-spożywczego, firmach paszowych, a także zajmujących się ochroną roślin oraz w związkach hodowców i producentów rolnych.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP