Biotechnologia to kierunek dający możliwość zdobycia interdyscyplinarnej wiedzy z nauk przyrodniczych ze szczególnym uwzględnieniem technologii i współczesnych metod biologii eksperymentalnej. Absolwent jest doskonale przygotowany do pracy w laboratoriach naukowych o najwyższych standardach.
Na studia stacjonarnych prowadzone są następujące specjalizacje: biotechnologia roślin, biotechnologia zwierząt, biotechnologia żywności i leków, nowoczesne techniki analityczne w diagnostyce i biotechnologii.
Oferowane praktyki zawodowe mają na celu poznanie stosowanych w przemyśle, ochronie zdrowia i ochronie środowiska metod biotechnologicznych i są realizowane m.in. w laboratoriach, instytutach badawczych, zakładach przetwórstwa spożywczego.
O przyjęcie na I rok studiów drugiego stopnia kończących się uzyskaniem tytułu zawodowego magistra inżyniera mogą ubiegać się osoby, które uzyskały dyplom z tytułem zawodowym inżyniera na kierunku, na który ubiegają się lub z tytułem zawodowym inżyniera lub magistra inżyniera na kierunku pokrewnym. W postępowaniu rekrutacyjnym uwzględniany jest dyplom oraz średnia ocen ze studiów.
Szczegółowe informacje nt. kryteriów przyjęć na stronie https://up.lublin.pl/rekrutacja/rekrutacjanastudia/kryteria-przyjec-ii-stopien/
genomika i transkryptomika, genetyka medyczna, biotechnologia rozrodu zwierząt, proteomika i peptydomika, modyfikacje genetyczne drobnoustrojów przemysłowych, projektowanie biopreparatów roślinnych, zielona chemia.
Absolwent posiada wiedzę z biotechnologii stosowanej w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym, ochronie zdrowia i ochronie środowiska; posiada umiejętność projektowania bioprocesów i bioproduktów.
Absolwent może znaleźć pracę w:
• instytutach badawczych jako pracownik naukowy,
• na uczelniach wyższych jako pracownik naukowo dydaktyczny,
• może aplikować do Szkoły Doktorskiej.
Uzyskane w trakcie studiów kompetencje pozwalają na zajmowanie stanowisk kierowniczych i specjalistycznych w:
• laboratoriach naukowo-badawczych przemysłu biotechnologicznego i przemysłów pokrewnych,
• laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych,
• firmach kosmetycznych i farmaceutycznych,
• jednostkach zajmujących się projektowaniem procesów biotechnologicznych w tym m.in.: ośrodkach uprawy roślin i hodowli zwierząt, zakładach zajmujących się produkcją i przetwórstwem żywności, czy w jednostkach zajmujących się ochroną środowiska,
Uzyskana w trakcie studiów wiedza ułatwia także założenie własnej firmy biotechnologicznej.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP