„Utworzenie wirtualnego spaceru po Lublinie z użyciem platformy ArcGIS Online”, to projekt zrealizowany przez studentki z Geodezyjnego Koła Naukowego „Equator”, które działa na Wydziale Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Projekt, współfinansowany był ze środków Gminy Lublin i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, powstał w ramach konkursu „Program Wspierania Inicjatyw Akademickich” (umowa nr 70/WSP/21), ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Lublin.
W projekcie przedstawiono alternatywę dla tradycyjnych map – mapy wirtualne opracowane z wykorzystaniem oprogramowania ArcGIS i jego aplikacji – StoryMaps. Wynikiem prac jest wirtualny spacer po atrakcyjnych miejscach turystycznych, wydarzeniach kulturalnych oraz ośrodkach sportowych na terenie Lublina.
Pokazane zostały szerokie perspektywy jakie stwarza Miasto Lublin, nazywane też Miastem Inspiracji – duży wybór uczelni, instytucji i organizacji wspierających rozwój młodych ludzi oraz licznie odbywające się wydarzenia kulturalne i sportowe. Projekt adresowany głównie do młodych ludzi – studentów i potencjalnych studentów – może być również wykorzystywany przez inne osoby, np. mieszkańców Lublina lub turystów.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych użytkowników wirtualnego spaceru, narracja dostępna jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.
Do tworzenia StoryMaps wykorzystano ogólnodostępne dane zamieszczone na stronach internetowych, darmowe szablony i podkłady map w aplikacji StoryMaps, autorskie zdjęcia oraz materiały udostępnione przez niektóre instytucje, np. Bramę Grodzką – ,,Teatr NN”. Dostęp do wirtualnego spaceru po Lublinie jest otwarty, wystarczy przeglądarka internetowa.
Wirtualny spacer z pewnością jest innowacyjną formą zwiedzania Lublina. Może zachęcić do: odwiedzenia miasta, zamieszkania w nim, czy wyboru Lublina jako miejsca do studiowania. Różnorodne formy prezentacji oraz barwne opisy licznych i atrakcyjnych miejsc, obiektów i wydarzeń, dają szerszy pogląd o Lublinie, jako miejscu niezwykle atrakcyjnym. Dzięki opracowaniu wirtualnego spaceru po Lublinie, potencjał jaki niesie za sobą miasto, może dotrzeć teraz do większego i zróżnicowanego grona odbiorców.
Projekt wykonały studentki kierunku geodezja i kartografia – członkinie Geodezyjnego Koła Naukowego „Equator”: Agnieszka Sokołowska, Monika Piwko i Olga Pańkowska, pod opieką dra hab. Andrzeja Mazura, prof. uczelni, mgr inż. Barbary Kępowicz i mgr inż. Patrycji Pochwatki.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP