20 sierpnia 2022 r. pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Kraina Rumianku w Hołownie obchodziła swoje święto. Była to okazja do przypomnienia ludowych tradycji, korzyści płynących z terapii zielarskich oraz promocji produktów naturalnych i ekologicznych, w szczególności zielarskich.

Kraina Rumianku to wioska tematyczna z zespołem dawnego budownictwa drewnianego charakterystycznego dla Polesia Zachodniego (chaty, budynki gospodarskie etc.). Ideą przewodnią tego miejsca jest uprawa rumianku, z której od lat słynie cała okolica.

W trakcie Święta Krainy Rumianku  odbyły się warsztaty prowadzone przez Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu (WOiAK) – Dziekan, prof. dr hab. Katarzynę Dzidę oraz dr hab. Grażynę Zawiślak, konkursy m.in. na najpiękniejszy wianek z ziół i kwiatów, kiermasz produktów zielarskich, pokazy destylacji rumianku, lawety i tłoczenia oleju, a także animacje dla dzieci, koncerty zespołów ludowych i aukcja obrazów.

Wioskę tematyczną „Kraina Rumianku”  prowadzi Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego, z którym UP w Lublinie współpracuje od 2021 na mocy podpisanej umowy. W jej ramach organizowane są m.in. praktyki studenckie oraz wykłady naukowe.

Jedną z ostatnich inicjatyw Stowarzyszenia jest Manufaktura Zielarska: odremontowana stara chata, w której znajdują się dwie pracownie, suszarnia ziół na poddaszu oraz duży, starannie zagospodarowany ogród. W prace planistyczne jak i w nadzór nad wykonaniem ogrodu zaangażowany jest Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.

Fot. Agnieszka Wasilak DRiP