Sojusze na rzecz innowacji: nabór wniosków do 15 września

Biuro Projektów Międzynarodowych zachęca do składania wniosków w konkursach ogłoszonych w ramach KA2 Programu Erasmus+:

• Sojusze na rzecz edukacji i przedsiębiorstw (Alliances for Education and Enterprises)
  • Sojusze na rzecz współpracy sektorowej w zakresie umiejętności (Alliances for Sectoral Cooperation on skills implementing the ‘Blueprint’)

Celem projektów powinno być zwiększanie zdolności innowacyjnych Europy poprzez stymulowanie innowacji w drodze współpracy i przepływu wiedzy między szkolnictwem wyższym, kształceniem i szkoleniem zawodowym (zarówno wstępnym, jak i ustawicznym) oraz szerszym środowiskiem społeczno-gospodarczym, a także wspieranie rozwoju zmysłu inicjatywy i przedsiębiorczości w UE. Projekty dotyczą więc przede wszystkim wypracowywania i wprowadzania innowacji w kształceniu i transferze wiedzy i nie obejmują badań naukowych. Szczegółowe informacje o konkursach i możliwych działaniach zawarte są w pliku Erasmus+ Partnerstwa na Rzecz Innowacji.

Termin składania wniosków w obu konkursach upływa 15 września br.

W obu konkursach projekty są przygotowywane przez międzynarodowe konsorcja uczelni, przedsiębiorstw, instytucji kształcenia zawodowego oraz branżowych stowarzyszeń/ klastrów etc. Przykładowym pomysłem na projekt w ramach konkursów jest np. zidentyfikowanie sektora gospodarki, w którym istnieje potrzeba doszkalania pracowników w zakresie „nowych” kompetencji (np. umiejętności cyfrowych, społecznych, tzw. „zielonych”, bądź innych, wynikających ze specyfiki danego sektora) oraz opracowanie/zorganizowanie dedykowanych programów szkoleniowych we współpracy z partnerami zagranicznymi (inne potencjalne działania są opisane w załączniku powyżej).

W poprzednim konkursie m.in. następujące projekty uzyskały dofinansowanie:

• Training A New Generation Of farmers and agricultural entrepreneurs to implement the concept of Circular economy in agriculture;
  • BOOSTing agribusiness acceleration and digital hub networking by an advanced training program on sustainable Precision Agriculture;
  • GAEA: Granting Access to Employment & Entrepreneurship in Agriculture for women;
  • Circular economy practical training materials for plastic manufacturing industries;
  • Advancing industrial digital and green innovations in the advanced textile industry through innovation in learning and training;

Osoby zainteresowane wnioskowaniem w konkursie zapraszamy do kontaktu z Biurem Projektów Międzynarodowych ().