Informujemy, że piąta, finałowa wizyta studyjna w ramach projektu “FOOD Quality in Digital Age” zostanie zorganizowana przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie w dniach 22-26 kwietnia, 2024 roku w Lublinie oraz Janowie Lubelskim. Wizyta będzie połączona z udziałem partnerów projektu w trzeciej, międzynarodowej konferencji doktorantów pn. Environment-Plant-Animal-Product (3rd International PhD Students’ Conference: Environment-Plant-Animal-Product together with the International Workshops at the University of Life Sciences in Lublin, Poland), podczas której projektowi “FOOD Quality in Digital Age” zostanie poświęcona specjalna sesja oraz wydarzenie networkingowe!
SZKOLENIE Z ANALIZY POWIERZCHNI I WŁAŚCIWOŚCI TEKSTURALNYCH / REOLOGICZNYCH PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH
Podczas wizyty studyjnej, doktoranci i naukowcy z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Serbii wezmą udział w piątym module szkolenia z zakresu cyfrowych metod oceny jakości żywności. Gospodarze poprowadzą warsztat dot. analizy powierzchni i właściwości teksturalnych / reologicznych produktów spożywczych. Profilometr optyczny umożliwia szybki i bezkontaktowy pomiar charakteru powierzchni żywności (szorstki/gładki). Chropowatość powierzchni jest bardzo istotna, ponieważ odnosi się do kontrolowania gładkości, poprawy wyglądu, smakowitości i ograniczenia wad uzyskanych produktów spożywczych. Podobnie jak barwa, parametr ten wpływa na właściwości produktu gotowego i determinuje zachowania konsumentów odnośnie nabycia produktu. Badanie właściwości reologicznych żywności stanowi jedną z metod oceny jakości, co jest niezbędne w projektowaniu różnych produktów funkcjonalnych i modyfikowaniu receptur już istniejących. Nowoczesne techniki reometryczne pozwalają na wyznaczenie wyróżników fizycznych, które ilościowo określają właściwości lepkosprężyste żywności w różnych warunkach dynamicznych, która jest poddawana określonym odkształceniom. Dzięki tym badaniom możliwe jest poprawienie jakości końcowej produktów spożywczych, tj: konsystencji, lepkości, czy siły żelowania. Badania tekstury z kolei odnoszą się do pomiarów własności mechanicznych ciał stałych i cieczy. Dokonując pomiarów parametrów tekstury, można obiektywnie ocenić i porównać właściwości, które zwykle są określane tylko subiektywnie za pomocą zmysłów. Te parametry to twardość, spoistość, kruchość, przylegalność, gumowatość. Istnieje bardzo ścisła korelacja tych cech z badaniami sensorycznymi, które są wykonywane za pomocą zmysłów przez specjalnie przeszkolony zespół panelistów. Osobą nadzorującą przebieg szkolenia ze strony gospodarza będzie Prof. Bartosz Sołowiej – Koordynator projektu.
WYCIECZKA TERENOWA
Uczestnicy wizyty studyjnej będą mieli okazję odwiedzić browary regionalne, gdzie zapoznają się z tradycyjnymi i nowoczesnymi metodami produkcji piwa, jak i lokalną piekarnię artystyczną.
WYDARZENIE NETWORKINGOWE – ZAPROSZENIE
W ramach wizyty studyjnej zorganizowane zostanie bezpłatne spotkanie networkingowe z lokalną/regionalną społecznością akademicką oraz interesariuszami projektu (m.in. firmami produkującymi żywność, rolnikami, stowarzyszeniami biznesowymi itp.). Wydarzenie to będzie towarzyszyło międzynarodowej konferencji doktorantów pn. Environment-Plant-Animal-Product (3rd International PhD Students’ Conference: Environment-Plant-Animal-Product together with the International Workshops at the University of Life Sciences in Lublin, Poland. Spotkanie będzie doskonałą okazją do poznania innowacyjnych metod oceny jakości żywności, wymiany wiedzy i nawiązania wartościowych kontaktów międzyludzkich!
Czas i miejsce: 24 kwietnia 2024 r., godz. 11:30-13:30, Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, ul. Akademicka 15
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu!
Podczas wizyty studyjnej, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie będą reprezentowali:
Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP