Otwarcie wystawy z okazji jubileuszu 80-lecia Wydziału Medycyny Weterynaryjnej

10 października 2024r. o godzinie 10:00 w Izbie Pamięci Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie została otwarta wystawa pt. “Jubileusz 80-lecia Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Historia i teraźniejszość.”

Wydarzenie otworzyła i poprowadziła dyrektor biblioteki dr Paulina Studzińska-Jaksim. W imieniu JM Rektora pojawiła się prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, prof. uczelni, która w swoim przemówieniu wspomniała o tym, że Wydział Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie jest rozpoznawalny i ceniony jako jeden z najlepszych ośrodków naukowych kształcących przyszłych weterynarzy.

Głos zabrała również dziekan dr hab. Iwona Puzio, prof. uczelni, która wspomniała kilka ważnych dla historii wydziału nazwisk, podziękowała prof. dr hab. Krzysztofowi Szkucikowi za udostępnienie eksponatów, a dyrektor i pracownikom biblioteki za trud włożony w przygotowanie wystawy.

Prof. Szkucik w swoim wystąpieniu wspominał doświadczenia zdobyte podczas wieloletniej pracy na wydziale oraz podkreślił rangę niektórych z wystawionych eksponatów:

– jeden z siedmiu pierwszych dyplomów wydanych w roku 1945 roku
– maszyna do pisania, którą posługiwali się m.in. prof. Prost czy prof. Pełczyńska
– studenckie karykatury pracowników wydziału pochodzące z przełomu lat 80-90

Oprócz eksponatów historycznych, w Izbie Pamięci znalazły się także nowsze sprzęty aktualnie używane w poszczególnych katedrach wydziału:

– inkubator (Katedra i Klinika Rozrodu Zwierząt)
– fantomy edukacyjne (Pracownia Umiejętności Klinicznych)
– organy w formalinie (Katedra Patomorfologii i Weterynarii Sądowej)

Na otwarciu pojawili się: Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Bartosz Sołowiej, kwestor mgr Ewa Walkowska, z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej: prodziekan wydziału prof. dr hab. Łukasz Adaszek, prodziekan ds. studenckich i dydaktyki prof. dr hab. Aneta Nowakiewicz, a także pracownicy i studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Wystawę przygotowali pracownicy biblioteki pod kierownictwem Anny Gawryluk: Diana Brodziak, Justyna Kamińska, Radosław Kowalik, Renata Lewińska, Dagmara Mischlich, Monika Nowogrodzka oraz Justyna Wojdyła we współpracy z pracownikami Wydziału Medycyny Weterynaryjnej: prof. dr. hab. Romanem Dąbrowskim., dr. hab. Wojciechem Łopuszyńskim, dr. Andrzejem Milczakiem, Agnieszką Żejmą, Teresą Sokół, Dorotą Dąbrowską, Karolem Kluchem oraz pracownikami archiwum – na czele z Konradem Słomińskim oraz pracownikiem wydawnictwa Jackiem Pałyszką. Za dekorację odpowiadała dr Alicja Świstowska z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.

Więcej informacji na temat jubileuszu 80-lecia Wydziału Medycyny Weterynaryjnej

fot. Maciej Niedziółka /DRiP UP w Lublinie