W dniach 12-14 czerwca odbyło się dwunaste Międzynarodowe Sympozjum Naukowe Farm Machinery and Processes Management in Sustainable Agriculture – FMPMSA.

W pierwszym dniu obrady odbywały się w budynku Wydziału Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Następnego dnia zorganizowana została sesja wyjazdowa – tym razem w jednej z najnowocześniejszych w Europie fabryk puszek do napojów – Ball Packaging Europe Lublin Sp. z o.o. Trzeci dzień był przeznaczony na wyjazd studyjny w ramach którego uczestnicy zapoznali się z Gospodarstwem Doświadczalnym UP w Lublinie w Czesławicach, działalnością Zajazdu Rybackiego Pustelnia w Woli Rudzkiej i wąwozami lessowymi w Kazimierzu Dolnym. Wyjazd zakończył się na zamku w Janowcu.

zdjęcie grupoweNa sympozjum zarejestrowało się ponad 80 osób z 16 krajów. Wygłoszono 55 referatów. Tematyka przedstawionych referatów obejmowała zagadnienia dotyczące zrównoważenia procesów i techniki w obszarze rolnictwa i gospodarki rolno-żywnościowej.

Znaczący wkład w organizację sympozjum wniosła firma Ball Packaging Europe Lublin. Na terenie fabryki odbywały się sesje referatowe. W przerwie między obradami uczestnicy zwiedzili linie produkcyjne tej najnowocześniejszej fabryki koncernu Ball Packaging.

Organizatorami sympozjum była Katedra Eksploatacji Maszyn i Zarządzania Procesami Produkcyjnymi Wydziału Inżynierii Produkcji UP w Lublinie wraz z Walloon Agricultural Research Centre z Gembloux w Belgii oraz Oddziałem Polskiego Towarzystwa Inżynierii Rolniczej w Lublinie. Od strony naukowej patronował tym działaniom EurAgEng (European Society of Agricultural Engineers). Sympozja odbywają się od 1994 roku. Trzykrotnie były organizowane za granicą – dwa razy w Gembloux i raz w Bari.

Sympozjum zostało objęte honorowym patronatem Rektora UP w Lublinie, prof. dr. hab. dr. h.c. Krzysztofa Kowalczyka, a także patronatami honorowymi Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Prezydenta Miasta Lublin dr. Krzysztofa Żuka.

Sympozjum nie odbyłoby się gdyby nie wsparcie firm i urzędów współpracujących od wielu lat z Katedrą Eksploatacji Maszyn i Zarządzania Procesami Produkcyjnymi. Były to: Agroplast Marcin Łopąg; Gravit Sp. z o.o.; Kuhn-Maszyny Rolnicze Sp. z o.o.; Noyen Sp. z o.o.; Raiffeisen Waren Sp. z o.o.; Rolniczy Przegląd Techniczny – Wydawnictwo APRA; Same Deutz-Fahr Polska Sp. z o.o. i Traktor 24.pl a także Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Informacje szczegółowe o prezentowanych referatach, wydawanych publikacjach oraz zdjęcia z sympozjum można znaleźć na stronie.

Zdjęcie: mgr Damian Bartnik / DRiP