Mgr inż. Kamila Janicka
IV SzD
Dyscyplina: Zootechnika i rybactwo

logo Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu

W dniach 14.08 – 14.11.2023 r. odbyłam staż w Institute of Animal Welfare Science, University of Veterinary Medicine Vienna, Austria pod opieką naukową dr Stephanie Lürzel.

Fot. 1., 2. Wejście oraz wnętrze Institute of Animal Welfare Science.

Głównym celem wyjazdu był udział w badaniu prowadzonym w ramach projektu „Vertical social transmission of human-animal relationships”. Do moich obowiązków należało przygotowanie zagrody doświadczalnej, odpowiednia segregacja badanych osobników oraz przeprowadzenie części testów behawioralnych cieląt i krów. Byłam także odpowiedzialna za obsługę dwóch systemów kamer, które rejestrowały wykonywane procedury ora testy, a także obróbkę i analizę nagrań w programie do behawioru (BORIS).

Fot. 3., 4.  W oczekiwaniu na przeprowadzenie ‘Avoidance distance test”; widok panelu ustawień w systemie kamer.

Staż umożliwił mi nawiązanie cennych kontaktów z pracownikami i doktorantami Instytutu oraz wymianę cennych spostrzeżeń i uwag dotyczących zagadnień dotyczących badań, które każdy realizuje.

W trakcie stażu miałam okazję zapoznać się z kulturą Styrii, zabytkami Wiednia oraz zapierającymi dech w piersiach widokami w Mariborze, Słowenia.

Fot. 5. Pałac Belvedere w Wiedniu

Fot. 6. Wiener Riesenrad (Prater), z którego można podziwiać imponującą panoramę Wiednia.

Fot. 7. Graz – stolica Styrii.

Fot. 8. Panorama Mariboru, Słowenia.

Możliwość pobytu w jednostce naukowej o tak wysokiej klasie i randze międzynarodowej poszerzył moją wiedzę i kompetencje oraz umożliwił zdobycie nowych umiejętności badawczych. Pozwolił także na poznanie ludzi, którzy w mojej dyscyplinie uchodzą za autorytety.