Mgr inż. Sylwia Figiel pod kierunkiem dr hab. Marzeny Sylwii Brodowskiej, prof. uczelni realizuje projekt pt. „Opracowanie technologii produkcji ozimych form pszenicy i rzepaku z wykorzystaniem innowacyjnych nawozów wzbogaconych mikrobiologicznie„
Głównym celem projektu jest opracowanie technologii uprawy roślin zbożowych i oleistych poprzez nawożenie innowacyjnymi nawozami wzbogaconymi mikrobiologicznie (bionawozami), które nie tylko stymulują wzrost i rozwój roślin, ale również przyczyniają się do zwiększenia efektywności wykorzystania składników pokarmowych z nawozów oraz gleby. W hipotezie badawczej zakłada się, że zastosowanie nowych produktów nawozowych wzbogaconych mikrobiologicznie na roślinach testowych pozwoli na ograniczenie poziomu nawożenia mineralnego o minimum 25%. Zakłada się również pozytywny wpływ otrzymanych produktów na plonowanie i parametry jakościowe roślin testowych. W projekcie zostaną wytworzone prototypy innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych konsorcjami mikrobiologicznymi. W ramach oceny skuteczności działania nowych nawozów w odniesieniu do standardowego nawożenia mineralnego zostaną przeprowadzone doświadczenia polowe z roślinami uprawy polowej (pszenica ozima, rzepak ozimy) w aspekcie wpływu innowacyjnych produktów nawozowych na plonowanie roślin, skład chemiczny oraz ich parametry jakościowe. Uzyskane produkty nawozowe i technologie nawożenia roślin z ich wykorzystaniem będą rekomendowane do wdrażania do praktyki rolniczej.
Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Edukacji z programu „Doktorat wdrożeniowy I”. Podmiotem współpracującym we wdrażaniu projektu jest Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP