W dniach 17-19 maja 2023 r. odbędą się obchody 70-lecia Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki połączone z uroczystością nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr. hab. Markowi Świtońskiemu. W ramach jubileuszu organizowany jest również Międzynarodowy Kongres Naukowy pt. „Szanse nauk o zwierzętach – 70 lat Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki”.

18 maja 2023 r. — godz. 10.00,
Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

logotyp 70 lat Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki

Hymn państwowy
Wystąpienie Dziekana
prof. dr hab. Brygidy Ślaskiej
Prezentacja 70 lat działalności Wydziału
Wręczenie medali i odznaczeń
Wystąpienie JM Rektora
prof dr. hab. Krzysztofa Kowalczyka
*
Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa
Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
prof dr. hab. Markowi Świtońskiemu
Gaudeamus igitur
*

Prof. dr hab. Marek Świtoński dyplom z wyróżnieniem magistra inżyniera rolnictwa uzyskał w 1977 r. w Akademii Rolniczej. Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął pracę na stanowisku asystenta stażysty w Zakładzie Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt w Instytucie Technologii i Produkcji Zwierzęcej Wydziału Zootechnicznego macierzystej uczelni, z którą jest związany do chwili obecnej. Uchwałami Rady Wydziału Zootechnicznego AR w Poznaniu uzyskał stopnie doktora (1981 r.) i doktora habilitowanego (1988 r.) nauk rolniczych, w zakresie zootechniki. W 1993 r. z rąk Prezydenta RP odebrał tytuł profesora nauk rolniczych.

Działalność badawcza prof. dr hab. Marka Świtońskiego jest związana z genetyką zwierząt domowych, a w szczególności z cytogenetyką, genomiką i diagnostyką chorób genetycznych.

Do głównych osiągnięć badawczych zalicza: opis zaburzeń mejotycznej koniugacji chromosomów (obserwacja kompleksów synaptonemalnych w mikroskopie elektronowym) u nosicieli mutacji chromosomowych, udział w opracowaniu wzorców kariotypu trzech gatunków z rodziny psowatych (pies, lis polarny i jenot chiński) oraz budowie cytogenetycznych map genomu pięciu gatunków (pies, lis pospolity, lis polarny, jenot chiński i świnia), identyfikację licznych markerów DNA związanych z otłuszczeniem świń oraz poznanie podłoża cytogenetycznego lub molekularnego wrodzonych wad rozwojowych (głównie zaburzeń rozwoju płci) lub obniżonej płodności. Publikacje były cytowane ponad 3100 razy (wg Web of Science All Databases), a aktualny wskaźnik Hirscha wynosi 26. Kierował 20 projektami badawczymi finansowanymi przez KBN, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, FNP lub NCN.

Za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Uzyskał szereg nagród i dyplomów, w tym: 4 nagrody Ministra właściwego ds. nauki, subsydium Mistrz przyznane przez FNP oraz wyróżnienia za publikacje naukowe przyznane przez Wydział Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych PAN oraz Wydział Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN, a także Polskie Towarzystwo Genetyczne.

W 2007 r. został wybrany na członka korespondenta, a w 2022 r. na członka rzeczywistego PAN.

Transmisja uroczystości:

Szczegółowy program Kongresu dostępny jest na stronie poświęconej Jubileuszowi 70-lecia Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki.