Prof. dr hab. Justyna Batkowska jest absolwentką kierunku zootechnika Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt, Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) w Lublinie. Pracę zawodową rozpoczęła na stanowisku specjalisty w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt w Jastrzębcu, zaś od 2010 była asystentem, a następnie adiunktem (2011) w Katedrze Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W latach 2018 -2003 zajmowała stanowisko profesora uczelni w Instytucie Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej, pełniąc także funkcję kierownika Zakładu Doskonalenia Zwierząt i Drobiarstwa (od 2021). Zainteresowania badawcze prof. dr hab. Justyny Batkowskiej obejmują wykorzystanie metod genetyki i genetyki populacyjnej w hodowli zwierząt, wpływ zróżnicowanych systemów chowu na wskaźniki fizjologiczne i wyniki produkcyjne drobiu, a ale także cechy reprodukcyjne drobiu, dobrostan w chowie i hodowli ptaków, weterynaryjne aspekty produkcji drobiarskiej z naciskiem na bioasekuracji, a także analizę czynników modyfikujących jakość pozyskiwanych surowców drobiarskich (mięsa, jaj, piskląt), oraz bezpieczeństwo konsumentów surowców drobiowych. Jest współautorką 72 oryginalnych prac badawczych, 18 przeglądowych, 77 rozdziałów monografii, 38 artykułów popularnonaukowych i 146 doniesień konferencyjnych. Promotor w 3 przewodach doktorskich, wypromowała także ponad 70 dyplomantów. Jako wykonawca lub kierownik brała udział w realizacji 9 projektów badawczych.
Prof. dr hab. Grzegorz Zięba – specjalista z zakresu genetyki cech ilościowych i metod doskonalenia zwierząt. Od ponad 30 lat utrzymuje ścisły kontakt z praktyką hodowlaną i produkcyjną. Współpracuje z Ośrodkiem Hodowli Zarodowej Kur Nieśnych – Messa, Działem Hodowli i Oceny Drobiu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza w Warszawie. Prowadzone badania wynikały z potrzeb hodowców i miały na celu modyfikację kryterium selekcyjnego. Projekty były ściśle związane z doskonaleniem populacji ptaków, tak aby zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność rodzimego materiału hodowlanego na krajowym rynku. Jednocześnie wymagania stawiane przez konsumentów zmuszają do pozyskiwania produktów wysokiej jakości. Efektem przeniesienia wyników badań do praktyki jest zwiększenie potencjału genetycznego doskonalonych populacji, poprawa dobrostanu ptaków i w konsekwencji nie tylko zysk ekonomiczny ferm, ale również zachowanie różnorodności genetycznej. Prof. Zięba bierze udział w programie ochronie zasobów genetycznych rodzimych ras kur i przepiórek.
Dr inż. Kornel Kasperek został zatrudniony w Instytucie Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w 2010 roku, początkowo na stanowisku technicznym, od 2011 roku zajmował stanowisko asystenta, a od 2015 adiunkta. Wiodącym kierunkiem działalności naukowej są problemy związane z biologicznymi oraz środowiskowymi uwarunkowaniami chowu i hodowli drobiu. Działalność publikacyjna obejmuje zarówno zagadnienia związane z jakością produktów drobiarskich jak i z behawiorem ptaków. Prace badawcze realizowane są w dużej mierze na bazie stad zachowawczych kur zielononóżki kuropatwianej i polbara, które są w zasobach Jednostki w której pracuje. Uczestniczył w 17 projektach badawczych finansowanych przez NCN i MRiRW. Działalność naukowa opiera się też na współpracy z innymi jednostkami naukowymi m. in., Instytutem Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN w Jastrzębcu, Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Uniwersytetem Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie czy Krajową Radą Drobiarstwa – IG w Warszawie, fermą zarodową kur Messa w Mieni oraz Ośrodkiem hodowli Kaczek w Lińsku. Dr inż. Kornel Kasperek jest autorem lub współautorem 48 oryginalnych publikacji w renomowanych czasopismach naukowych oraz ponad 64 opracowań popularnonaukowych i konferencyjnych. Promotor 30 dyplomantów (13 prac magisterskich, oraz 17 – prac inżynierskich i licencjackich) oraz recenzent 11 prac dyplomowych. Za działalność naukową i dydaktyczną był trzykrotnie odznaczany nagrodami indywidualnymi i zespołowymi JM Rektora UP w Lublinie.
Dr inż. Tomasz Próchniak jest absolwentem kierunku zootechnika w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, które ukończył w 2012 roku. Podczas studiów otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe oraz Prezydenta Miasta Lublin dla najlepszych studentów. Praktyki odbywał w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu. W 2017 ukończył studia doktoranckie, uzyskując stopień doktora nauk rolniczych, dyscyplina zootechnika i rybactwo, specjalność genetyka zwierząt i metody hodowlane. Od 2016 był zatrudniony na stanowisku asystenta, a od 2019 adiunkta w Instytucie Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej. Zainteresowania naukowe dra Tomasza Próchniak obejmują wykorzystanie metod genetyki i genetyki populacyjnej w hodowli zwierząt, zagadnienia związane z fizjologią, behawiorem oraz czynnikami wpływającymi na wyniki sportowe koni, dobrostan w chowie i hodowli zwierząt oraz cechy reprodukcyjne drobiu. Kieruje projektem „Analiza wylęgowości przepiórki japońskiej (Coturnix japonica), w zależności od czasu przechowywania jaj oraz zastosowanych metod przedłużania ich trwałości” finansowanym ze środków na rozwój młodych naukowców. Jest współautorem 27 oryginalnych artykułów naukowych w czasopismach z listy JCR; 5 artykułów spoza listy JCR, 1 rozdziału monografii i 32 doniesień konferencyjnych (IF≈49,117; H=6). Pasją życiowa dra Tomasza Próchniak są konie. Od 2011 roku zajmuję się On projektowaniem i budową parkurów na zawodach jeździeckich. Doświadczenie zdobywa jako oficjalny asystent GT na ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach jeździeckich. Posiadam aktualną licencję sędziowską 2kl. w dyscyplinie skoków przez przeszkody oraz certyfikat Instruktora Szkolenia Podstawowego PZJ.
Dr inż. Kamil Drabik jest absolwentem kierunku Bioinżynieria na Wydziale Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W 2021 roku uzyskał stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie Zootechnika i Rybactwo na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Dynamika zmian jakości zachodzących w jajach konsumpcyjnych w różnych warunkach przechowywania” Od 2020 roku jest zatrudniony początkowo na stanowisku asystenta a obecnie adiunkta w Zakładzie Doskonalenia Zwierząt i Drobiarstwa, Instytutu Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej.
Zainteresowania badawcze dra Drabika skupiają się przede wszystkim na badaniach jakości i trwałości surowca jajczarskiego od różnych gatunków ptaków (kury, przepiórki japońskie, perlice) oraz pochodzącego z różnych systemów chowu. Ponadto prowadzi on prace badawcze z zakresu efektywności produkcyjnej ptaków rzeźnych, wskaźników dobrostanu ptaków czy stosowaniu naturalnych dodatków żywieniowych. W ramach prac naukowo badawczych dr inż. Kamil Drabik prowadził szereg prac badawczych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, brał też udział w realizacji 2 projektów badawczych finansowanych ze źródeł zewnętrznych i uzyskał dofinansowanie projektu badawczego ze środków na naukę przyznanych na działalność służącą rozwojowi młodych naukowców, którego celem była analiza jaj dwużółtkowych w kontekście ich przydatności technologicznej i przyczyn zamieralności zarodków. Jego dorobek publikacyjny obejmuje 27 oryginalnych prac badawczych indeksowanych na liście JCR, 18 prac z poza listy JCR, 45 rozdziałów monografii, 23 artykułów popularnonaukowych oraz przeszło 70 doniesień konferencyjnych. W ramach działalności dydaktycznej i organizacyjnej dr inż. Kamil Drabik prowadzi zajęcia z zakresu produkcji drobiarskiej, biologicznych podstaw zachowań zwierząt czy pierwszej pomocy przedmedycznej. Swoją działalność dydaktyczną rozwija również będąc opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Biologii, Hodowli i Użytkowania Drobiu.
Mgr Monika Siek, absolwentka kierunku Biologia w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, jest zatrudniona na stanowisku specjalisty inżynieryjno-technicznego. Do jej zadań należy m.in. udział w działaniach statutowych w Instytucie Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej, ale także pracach badawczych prowadzonych w Zakładzie, tworzenie doświadczalnych baz danych, obsługa obiegu dokumentów, prace biurowe z zakresu realizacji zapotrzebowań zakupowych oraz obsługi kadry. Stanowi cenne wsparcie logistyczno-administracyjne dla całego Zespołu.
Mgr inż. Karolina Wengerska jest absolwentką studiów inżynierskich na kierunku hipologia i jeździectwo oraz studiów magisterskich na kierunku zootechnika na Wydziale Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki. W 2021 roku została ona słuchaczką w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, gdzie bada wpływ wad skorupy na jakość jaj konsumpcyjnych i wylęgowych, jakoś otrzymanych piskląt, a także możliwości ich dziedziczenia. W swoim dorobku posiada ona prace zarówno z zakresu drobiarstwa, jak również szeroko pojętych nauk o zwierzętach. Jako członek Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego jest ona tłumaczem polskiej wersji newslettera wydawanego przez EAAP (European Federation of Animal Science – Europejską Federację Zootechniczną). Mgr Karolina Wengerska odbyła staże krajowe m. in. w Zakładzie Fizykochemii Materiałów Porowatych Instytutu Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie oraz Stacji Badawczej im. A. Malczewskiego Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym. Brała ona także udział w szkoleniu „Ecological Research in Mediterranean Ecosystems from Theory to Practice”, które dotyczyło metod badań terenowych m.in. pobierania prób od dzikich drapieżników i małych ssaków w terenie, szacowania zagęszczenia i liczebności zwierząt kopytnych, zbierania i postępowania z bezkręgowcami śródziemnomorskimi, a także sposobów monitorowania populacji płazów i gadów oraz technik badań różnorodności roślinności i struktury siedlisk.
Mgr inż. Anastasiya Ramankevich jest absolwentką kierunku Behawiorystyka zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Obecnie jest ona doktorantką I roku w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Od 3 roku studiów była ona zaangażowana w działalność Sekcji Hodowli i Użytkowania Drobiu, później Studenckiego Koła Naukowego Biologii, Hodowli i Użytkowania Drobiu, gdzie skupiała się głównie na badaniu behawioru kur nieśnych oraz przepiórki japońskiej, jak również wynikach produkcyjnych tych ptaków. Zaowocowało to obroną pracy inżynierskiej pt. ”Wpływ kapłonowania na behawior kogutów rasy zielononóżka kuropatwiana„ i magisterskiej pt.” Badanie reakcji kogutów rasy zielononóżka kuropatwiana za pomocą testu lustra” oraz zdobyciem stypendiów Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Ministra Edukacji i Nauki. Dodatkowo brała udział w szkoleniu „Ecological Research in Mediterranean Ecosystems From Theory to Practice”, gdzie poszerzyła ona swoją wiedzę z zakresu praktycznych w celu analizy flory i fauny, interpretacji i walidacji wyników pobierania próbek od ssaków, gadów, płazów i owadów w terenie.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP
ul. Akademicka 13
20-950 Lublin
tel. (+ 081) 445-69-91
(+ 081) 445-65-81
(+ 081) 445-66-11