Szkolenie z kryminalistyki dla krajowej szkoły sądownictwa i prokuratury

20 czerwca 2023 roku pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, z Instytutu Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej, przeprowadzili szkolenie dla Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Celem szkolenia było poszerzenie wiedzy uczestników z zakresu możliwości wykorzystania genetyki zwierząt w rozwiązywaniu najbardziej skomplikowanych spraw oraz postawienie najczęściej zadawanych pytań przez zlecających opinię.

Zakres szkolenie obejmował tematykę z następujących działów:

• Zabezpieczenie i badanie materiału biologicznego związanego z przestępczością przeciwko konwencji waszyngtońskiej.
  • Identyfikacja osobnicza DNA. Wykorzystanie identyfikacji osobniczej kotów domowych (Felis catus) w wieloaspektowych analizach sądowo-kryminalistycznych. Potwierdzenie pochodzenia kotów.
  • Podstawy typowania STR u zwierząt.

Uczestnicy mieli możliwość uzyskania odpowiedzi m.in. na takie pytania jak:

• Czy na zabezpieczonym materiale znajduje się materiał biologiczny należący do określonego gatunku zwierząt?
  • Czy na podstawie materiału biologicznego (w postaci np. mięśnia, sierści, krwi) można potwierdzić tożsamość zwierzęcia?
  • Czy na podstawie materiału biologicznego (w postaci np. mięśnia, sierści, krwi) można określić pochodzenie osobnika?

Prowadzący szkolenie są biegłymi Sądu Okręgowego w Lublinie. Prof. dr hab. Magdalena Gryzińska, specjalizuje się w zakresie badań biologii klasycznej i genetyki sądowej, natomiast dr hab. Andrzej Jakubczak prof. uczelni, jest biegłym z zakresu badań w zakresie badań hodowli zwierząt futerkowych, identyfikacji gatunkowej i osobniczej zwierząt, identyfikacji molekularnej patogenów zwierząt futerkowych oraz genetyki osobniczej zwierząt. Mgr Aleksandra Figura jest doktorantką w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, która swój doktorat realizuje w Instytucie Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej.

Szkolenie wpisuje się w tematykę oferty edukacyjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie gdzie jednym z ponad 50 oferowanych kierunków jest kryminalistyka w biogospodarce. Kierunek jest unikatowy, jedyny w Polsce, prowadzony na Wydziale Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki. Program studiów jest współtworzony we współpracy z Policją.

Więcej o kierunku:

Kryminalistyka w biogospodarce