Pracownicy Katedry Ekonomii i Agrobiznesu prowadzą zajęcia dydaktyczne na Wydziałach:
Wykłady i ćwiczenia prowadzone są na kierunkach:
Ekonomia, agrobiznes, towaroznawstwo, rolnictwo, gospodarka przestrzenna, leśnictwo, technologia żywności i żywienie człowieka, biotechnologia, bezpieczeństwo i higiena pracy, hipologia i jeździectwo, zootechnika, weterynaria, turystyka i rekreacja, doradztwo
w obszarach wiejskich, inżynieria środowiska, dietetyka.
Pracownicy Katedry realizują zajęcia z następujących przedmiotów:
Mikroekonomia, Makroekonomia, Międzynarodowe stosunki gospodarcze, Ekonomia zrównoważonego rozwoju, Rachunkowość, Finanse publiczne i rynki finansowe, Polityka gospodarcza, Polityka społeczna, Ekonomia integracji europejskiej, Analiza ekonomiczna, Ekonomia menedżerska, Zarzadzanie kadrami, Bankowość, Gospodarka regionalna, Zarządzanie finansami przedsiębiorstw handlowych, Handel międzynarodowy, Globalizacja, Przedsiębiorczość, Rachunkowość agroprzedsiębiorstw, Ekonomika rolnictwa, Analiza ekonomiczna w agroprzedsiębiorstwach, Zarządzanie finansami agroprzedsiębiorstw, Handel w agrobiznesie, Łańcuchy dystrybucji w agrobiznesie, Projektowanie przedsięwzięć gospodarczych, Europejska integracja gospodarcza, Międzynarodowe stosunki gospodarcze, Finanse i ekonomika leśnictwa, Prawo i ekonomika w ochronie zdrowia, Ekonomika przedsiębiorstw żywnościowych, Ekonomika produkcji, Ekonomika i zarządzanie przedsiębiorstwem, Ekonomia i marketing, Ekonomika weterynaryjna, Organizacja i ekonomika gospodarstw, Ekonomika produkcji rolniczej, Ekonomika handlu żywnością, Podsystem agrobiznesu, Agrobiznes w Unii Europejskiej, Europejska integracja rolnictwa, Unijny system handlu rolnego, Klasyfikacja taryfowa towarów, Handel zagraniczny, Międzynarodowy handel rolno-spożywczy, Controling w logistyce, Unijny system handlu, Logistyka, Rachunkowość rolna, Absolwent na rynku pracy, Seminarium dyplomowe.
W latach 2014-2017 w Katedrze Ekonomii i Agrobiznesu Od 2014 r. realizowane było zadanie badawcze pt. „Uwarunkowania rozwoju regionów i konkurencyjność ich biogospodarek”. Celem tych badań było określenie czynników społecznych i ekonomicznych rozwoju gospodarczego w skali regionalnej oraz analiza konkurencyjności podsystemu biogospodarki.
W ramach tak sformułowanego celu głównego, realizowano trzy cele szczegółowe, tj.:
Na lata 2018-2020 zaplanowano realizację zadania badawczego, stanowiącego niejako rozszerzenie podjętych w latach 2014-2017 prac badawczych. Nowy temat zatytułowano: „Wielokryterialna analiza uwarunkowań rozwoju oraz konkurencyjności regionów i państw, ze szczególnym uwzględnieniem roli podsystemu biogospodarki”. Podstawowym celem badań będzie identyfikacja ekonomicznych, społecznych i środowiskowych uwarunkowań rozwoju regionów i państw oraz ocena konkurencyjności wybranych jednostek przestrzennych, ze szczególnym uwzględnieniem roli biogospodarki w tych procesach.
Realizacja zadania badawczego umożliwić ma osiągnięcie następujących efektów naukowych i praktycznych:
Ponadto, realizacja zadania badawczego ma przyczynić się do:
Szczegółowy wykaz zadań badawczych realizowanych przez poszczególnych pracowników Katedry zaprezentowano w dołączonej poniżej tabeli:
Katedra Ekonomii i Agrobiznesu powstała w 2014 roku w wyniku podziału Katedry Ekonomii i Zarządzania na dwie odrębne jednostki. Swoją działalność rozpoczęła wtedy również Katedra Zarządzania i Marketingu. W latach 2014-2017 osobą pełniącą obowiązki Kierownika Katedry była dr Anna Kobiałka. Od 01.09.2017 r. Kierownikiem Katedry został mianowany dr hab. Armand Kasztelan.
Począwszy od 2014 roku, liczba pracowników Katedry ulegała okresowym zmianom, przede wszystkim w wyniku zachodzących procesów restrukturyzacyjnych. Pracownicy jednostki są specjalistami z zakresu ekonomii i agrobiznesu i w tych obszarach prowadzone są badania naukowe oraz realizowane zajęcia dydaktyczne.
Początków funkcjonowania Katedry Ekonomii i Agrobiznesu należy upatrywać w istnieniu Katedry Ekonomiki Rolnictwa, utworzonej na Wydziale Rolnym UMCS w 1945 r. Organizatorem, a zarazem pierwszym jej kierownikiem był prof. dr Henryk Romanowski. Na podkreślenie zasługuje fakt, że prof. Henryk Romanowski był po II wojnie światowej jedynym profesorem o specjalności ekonomika rolnictwa w Polsce. W tamtych czasach stanowiło to ważną przesłankę do rozwoju naukowego pracowników tej Katedry. Katedra ta 1 września 1955 r. stała się jednostką organizacyjną Wydziału Rolniczego Wyższej Szkoły Rolniczej w Lublinie.
1 września 1970 r. powstał Instytut Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa z połączenia Katedry Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa Wydziału Rolniczego z Zakładem Ekonomiki Produkcji Zwierzęcej Wydziału Zootechnicznego i włączono go w strukturę organizacyjną Wydziału Zootechnicznego. Następnie wzbogacono kadrowo Instytut, przyłączając do niego 1 września 1976 r. Zakład Ekonomii Politycznej i powołując Międzywydziałowy Instytut Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa, podlegający bezpośrednio rektorowi. W 1984 r. Instytut został ponownie włączony w strukturę Wydziału Rolniczego. W 1992 r. przyłączono do Instytutu Zakład Doradztwa Rolniczego.
1 września 1997 r. jednostce nadano nową nazwę Instytut Ekonomiki i Organizacji Agrobiznesu, bardziej adekwatną do poziomu rozwoju gospodarki żywnościowej i potrzeb dydaktycznych uczelni. W 2000 r. zmieniono status jednostki, przekształcając ją w Katedrę Ekonomiki i Organizacji Agrobiznesu. Od 2009 r. do 2014 r. jednostka funkcjonowała pod nazwą Katedry Ekonomii i Zarządzania.
Kierownicy Katedr o profilu ekonomicznym w latach 1945-2017:
– prof. dr Henryk Romanowski (1945-1951)
– doc. dr hab. Piotr Szewczyk (1951-1978),
– doc. dr hab. Zenon Kot (1978-1989),
– prof. dr hab. Dionizy Niezgoda (1989-2014),
– p.o. dr Anna Kobiałka (2014-2017),
– dr hab. Armand Kasztelan (2017-
Ważniejsze publikacje pracowników Katedry z lat 2013-2017
Pracownicy Katedry Ekonomii i Agrobiznesu, ze względu na szeroki zakres zainteresowań badawczych znajdujących odzwierciedlenie w prowadzonych zajęciach dydaktycznych, są promotorami prac inżynierskich, licencjackich oraz magisterskich z zakresu nauk ekonomicznych i rolniczych.
W załączniku poniżej przedstawiono wykaz zajęć dydaktycznych, zakres zainteresowań badawczych oraz tematykę prac dyplomowych realizowanych pod opieką naukową pracowników Katedry:
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP