[ MENU DODATKOWE ]


Wykłady otwarte

 
 


ZAKOŃCZONE / ARCHIVE:

02.06.2016

Rośliny lecznicze w aranżowaniu krajobrazu

 

Biblioteka Główna

Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

zaprasza
 
na wykład otwarty  Magdaleny Błaziak

(Katedra Projektowania i Konserwacji Krajobrazu)

 

pt. „Tymiankowy Smak Fajsławic

- magiczne miejsce,  które warto odwiedzić”

w ramach cyklu "Fascynujący świat roślin"

 

który odbędzie się:

9 czerwca br. (czwartek) o godz. 14.00

 

Miejsce - Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, ul. Akademicka 15, sala 418

 
* * *
 
 

„Tymiankowy Smak Fajsławic” – magiczne miejsce, fot. M. Błaziak

 

***

„Tymiankowy Smak Fajsławic - magiczne miejsce, które warto odwiedzić”
 

Województwo lubelskie na swojej mapie ogrodów, które warto odwiedzić, wzbogaciło się o jeszcze jedno założenie, tym bardziej interesujące, że promujące dotychczas nieco zapomnianą formę jaką jest zielnik. W związku rosnącym zainteresowaniem ziołami i ich wartościami prozdrowotnymi powstał niecodzienny na Lubelszczyźnie ogród, który otrzymał nazwę „Tymiankowy Smak Fajsławic”. Założono go w urokliwym miejscu w gminie Fajsławice przy Szkole Podstawowej w Boniewie Ignasinie. Warto wspomnieć, że projekt związany z założeniem sporego ogrodu ziołowego został zrealizowany z programu Aktywności Społecznej Osób Starszych 2014–2020 oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Urzędem Gminy Fajsławice oraz za mocą Porozumienia z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie.

 

Liczna grupa zaangażowanych w to przedsięwzięcie instytucji była swoistym gwarantem tego, że od początku wspólnie projektowany, zgodnie z zasadą partycypacji społecznej, a potem wykonany własnymi siłami ogród dydaktyczny i publiczny zarazem, może dziś cieszyć lokalną społeczność i przybyłych do Fajsławic gości. 5 lipca 2014 roku odbyło się uroczyste otwarcie „Tymiankowego Smaku Fajsławic”, czyli ogrodu ziołowego, który jest aromatycznym, apetycznym i jednocześnie pięknym zakątkiem gminy. W intencji władz gminy, ogród ma służyć wszystkim mieszkańcom gminy Fajsławice i turystom. Propagowana tu będzie tradycja uprawy i użytkowania ziół jako tych, które oprócz pięknego wyglądu posiadają od wieków uznawane i wykorzystywane własności lecznicze.

 

„Tymiankowy Smak Fajsławic” jest ogrodem otwartym dla wszystkich osób, które chcą spędzić kilka chwil relaksu spacerując pomiędzy geometrycznymi kwaterami ziół, podziwiając ich unikalny wygląd, zapach i smak. Nie trzeba dodawać, że kwitnącym, aromatycznym ziołom towarzyszą brzęczące owady, pospiesznie spijające nektar z kwiatostanów. W pobliskich skupinach drzew i zaroślach gnieżdżą się liczne gatunki ptaków, zatem jest to ogród rozbrzmiewający dźwiękami natury.

 

 

Projekt założenia ogrodu ziołowego wpisuje się doskonale w lokalną tradycję. Mamy nadzieję, że prezentowany ogród będzie służył wszystkim mieszkańcom gminy Fajsławice i przybyłym do gminy  gościom, a dając radość z przebywania w pięknym miejscu o niecodziennej atmosferze, jednocześnie będzie propagował zioła, jako te które od wieków „służą” ludziom. Dla nas architektów krajobrazu współpraca przy tworzeniu fajsławickiego ogrodu była prawdziwą przyjemnością. Cieszy nas też, że w czasach „przyrody podeptanej” wciąż są na świecie osoby, które na rośliny patrzą z zachwytem i ciekawością ogrodnika-odkrywcy, a realizując swoje pasje umieją poświęcić wiele pracy i energii, by tworzyć miejsca inspirujące do takich odkryć dla innych.

 

Podczas wykładu otwartego zostaną zaprezentowane kolejne etapy zagospodarowania Centrum Edukacji Zielarskiej „Tymianowy Smak Fajsławic”. Ponadto przedstawimy plan całego założenia oraz zaprosimy wszystkich słuchaczy do skosztowania nalewek m.in. z mniszka lekarskiego czy pokrzywy.

 
 
mgr inż. arch. krajobrazu Magdalena Błaziak
Katedra Projektowania i Konserwacji Krajobrazu
Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
 

 

 

« wstecz