[ MENU DODATKOWE ]


Wykłady otwarte

 
 


ZAKOŃCZONE / ARCHIVE:

03.03.2016

Szata roślinna Ziemi Świętej

 

3 marca br (czwartek) o godz. 14.00. w sali na IV Biblioteki Głównej UP w Lublinie

 

 

Rośliny biblijne w otoczeniu współczesnego człowieka
Tadeusz Kęsik

Rośliny towarzyszyły człowiekowi od pradziejów jako element środowiska, w którym żył. Dostarczały pożywienia, leków, okryć, materiałów do budowy domów. Stanowiły symbole pokoju, sprawiedliwości, zwycięstwa, zmartwychwstania….
W księgach Starego i Nowego Testamentu wymienionych jest około 80 gatunków roślin. Niektóre sporadycznie, inne o dużym znaczeniu nawet po kilkadziesiąt razy. Ich nazwy były przytaczane  w różnych opisach zdarzeń, porównaniach, przypowieściach, psalmach i przepięknych metaforach poetyckich.


( ... )


Spośród wielu gatunków wymienionych w Biblii, do najważniejszych należą:

oliwka europejska  – symbol pokoju, odwiecznej mądrości i sprawiedliwości;

palma daktylowa – symbol nieśmiertelności i zwycięstwa;

winorośl właściwa – symbol ludu wybranego a winnica – symbol miłości Bożej;

figowiec pospolity – symbol narodu wybranego;

figowiec sykomor (ośla figa) – symbol lichego jedzenia;

granat właściwy - symbol piękna i poezji, dla Izraelitów symbol płodności i błogosławieństwa Bożego a dla chrześcijan symbol współczującej miłości;

migdałowiec – symbol drzewa czuwającego;

cedr libański – symbol nieprzemijalności, tego co wzniosłe – szlachetności, piękna, długowieczności; spośród zbóż: pszenica, jęczmień, proso.


Współcześnie wiele gatunków, o których wspomniano, uprawia się na dużą skalę w różnych częściach świata. Do naszych czasów przetrwały okazy niektórych gatunków, charakteryzujących się długowiecznością, będące świadkami z czasów Jezusa Chrystusa – 8 oliwek w Ogrodzie Gethsemani  i wiele pojedynczych okazów na Sycylii, liczących nawet ponad 4 tys. lat, 14 drzew cedrów libańskich w rezerwacie Beclarre, których wiek oceniany jest na ponad 4 tys. lat; figowiec sykomor w Jerycho. Niektóre gatunki z uwagi na walory użytkowe  i występowanie tylko w stanowiskach naturalnych zostały wytępione i nie przetrwały do naszych czasów (balsamowiec mirra, kadzidło).

 

 


 

« wstecz