20-950 LUBLIN, ul. Akademicka 13
studia stacjonarne I i II stopnia
i niestacjonarne I i II stopnia
Ulotka PDF | Plan studiów | Efekty kształcenia
Rolnictwo jako dyscyplina naukowa integruje w sobie wiedzę z szerokiego zakresu, daleko wykraczającego poza jego stereotypowe postrzeganie. Studia na tym kierunku dają wszechstronne wykształcenie w tej dziedzinie: ekologiczna produkcja rolna, energia odnawialna, wykorzystywanie systemów GPS, ochrona środowiska - to tylko niektóre z zagadnień, które obejmuje program kształcenia.
Specjalność: Agronomia
Są to studia dwustopniowe - 3,5-letnie stacjonarne inżynierskie i 1,5-roczne stacjonarne magisterskie oraz 4-letnie niestacjonarne inżynierskie i 2-letnie niestacjonarne magisterskie.
Wymagane przedmioty w postępowaniu rekrutacyjnym: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, matematyka, chemia, informatyka, geografia, fizyka i astronomia.
Studenci agronomii mają do wyboru jedną z dwu specjalizacji: kształtowanie rolniczej przestrzeni produkcyjnej oraz produkcja roślinna w agro- i pratoekosystemach.
Absolwent tej specjalności uzyskuje poszerzoną wiedzę przyrodniczą głownie z zakresu produkcji roślinnej, jak też technologiczną i techniczną. Poznaje metody analizy ekonomicznej, zarządzania oraz zasady organizowania działalności gospodarczej. Dysponuje wiedzą z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Ma opanowane dwa języki obce oraz ma zasób wiedzy humanistycznej z zakresu socjologii, etyki, historii wsi i rolnictwa. Te wszystkie umiejętności w połączeniu ze znajomością metodyki badań, wykorzystania systemów operacyjnych i obsługi baz danych umożliwiają podjęcie pracy nie tylko w rolnictwie, ale i w wielu innych działach gospodarki i administracji samorządowej.
Specjalność: Agroturystyka
Są to studia dwustopniowe - 3,5-letnie stacjonarne inżynierskie i 1,5-roczne stacjonarne magisterskie oraz 4-letnie niestacjonarne inżynierskie i 2-letnie magisterskie.
Absolwenci otrzymują nie tylko gruntowną wiedzę z zakresu rolnictwa, ale również szeroką wiedzę na temat organizacji prawidłowego wypoczynku w środowisku wiejskim. Ma to niebagatelny wpływ na efekty ekonomiczne produkcji rolniczej i zdrowie społeczeństwa.
Znajdują zatrudnienie w bezpośredniej produkcji rolniczej oraz w jej otoczeniu jako: specjaliści i doradcy w służbie rolnej w zakresie różnych form produkcji rolniczej, w tym również ekologicznej; jako organizatorzy i kierownicy produkcji rolniczej na obszarach podlegających szczególnej ochronie (parki krajobrazowe i narodowe, strefy ujęć wody, obszary erodowane itp.) oraz na terenach zanieczyszczonych przez przemysł; jako organizatorzy różnych form wypoczynku; specjaliści z zakresu turystyki zorganizowanej; specjaliści w organizacjach społecznych i fundacjach związanych z organizacją ruchu turystycznego.
Specjalność: Kształtowanie środowiska
Są to studia stacjonarne dwustopniowe - 3,5-letnie inżynierskie i 1,5-roczne magisterskie.
Na pierwszych latach studenci uzyskują wiedzę z przedmiotów biologiczno-chemicznych, humanistycznych, ekonomii i informatyki oraz uczą się języków obcych. Na dalszych latach dominują przedmioty związane z szeroko pojętym kształtowaniem środowiska i jego ochroną oraz jej aspektami ekonomicznymi i prawnymi.
Absolwenci tej specjalności, oprócz wiedzy z zakresu rolnictwa, uzyskują gruntowną wiedzę o problematyce kształtowania i ochrony środowiska. Mogą być zatrudniani nie tylko w bezpośredniej produkcji rolniczej, ale także w szeroko rozumianej sferze edukacji. Mogą być organizatorami, doradcami i kierownikami w produkcji ekologicznej, na obszarach parków krajoznawczych i narodowych, na terenach zanieczyszczonych przez przemysł, w instytucjach związanych z ochroną i kształtowaniem środowiska na różnych szczeblach administracji.
Specjalność: Polityka rolnośrodowiskowa
/ więcej informacji w krótce /
REKRUTACJA
|
Rekrutacja na studia odbywa się drogą elektroniczną za pomocą systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne służy do złożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródłem przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postępowania rekrutacyjnego.
O przyjęcie na studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.
Postępowanie kwalifikacyjne na studia I stopnia dla kandydatów:
- z tzw. nową maturą oparte jest na wynikach części pisemnej zewnętrznego egzaminu maturalnego. W ocenie konkursowej stosowane są mnożniki odnoszące się do ocen z przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
- z tZw. starą maturą oparte jest na konkursie świadectw dojrzałości. JeżeLi kandydat nie zdawał egzaminu dojrzałości z przedmiotów objętych konkursem, wówczas brane są pod uwagę oceny końcowe z tych przedmiotów uwzględnione na świadectwie ukończenia szkoły.
- Laureatów i finalistów olimpiad i konkursów: w zależności od tematyki konkursu lub olimpiady uwzględnia się zasady preferencyjne.
Przedmioty maturalne uwzględniane w rekrutacji: język obcy nowożytny oraz do wyboru: biologia, matematyka, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, geografia, wiedza o społeczeństwie.
Mnożniki stosowane w ocenie konkursowej:
poziom podstawowy |
poziom rozszerzony |
|
Język obcy nowożytny: | 1.3 | 2.0 |
Jeden przedmiot do wyboru: | 2.0 | 4.0 |
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający dyplom inżyniera z kierunku rolnictwo albo dyplom inżyniera lub magistra inżyniera uzyskany na kierunkach pokrewnych.
KONTAKT W SPRAWIE REKRUTACJI:
Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich:
tel. 81 445 66 45, 445 68 85, rekrutacja@up.lublin.pl
Wydział Agrobioinżynierii:
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
tel. 81 445 69 46, dziekanat.agbioinz@up.lublin.pl