Zarządzanie i adaptacja do zmian klimatu

• Wydział: Biologii Środowiskowej
  • Stopień: I
  • Rodzaj studiów: stacjonarne
  • Typ studiów: inżynierskie
  • Czas trwania: 7 semestrów (3,5 roku) – stacjonarne

Kierunek unikatowy – jedyny taki w Polsce!

To kierunek pozwalający na uzyskanie zawodu poszukiwanego na runku pracy obecnie i w przyszłości, nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Nasilający się kryzys klimatyczny powoduje gwałtowny wzrost zapotrzebowania na specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności z zakresu dostosowania się różnych gałęzi gospodarki narodowej do dynamicznych zmian klimatycznych. To kierunek pozwalający na uzyskanie zawodu poszukiwanego na runku pracy obecnie i w przyszłości. Zmiany klimatu są już wyraźnie widoczne w skali globalnej i należy się spodziewać, że ich skutki będą coraz bardziej odczuwalne. Obserwacje i pomiary elementów klimatu prowadzone w różnych regionach świata potwierdzają, że klimat w skali globalnej ociepla się, a tendencja wzrostu temperatury powietrza nasila się. Zmiany klimatu mają i będą więc miały duży bezpośredni i pośredni wpływ na społeczeństwo. Dlatego też w dobie kryzysu klimatycznego wykształcenie specjalistów z zakresu znajomości zarządzania i mechanizmów adaptacyjnych do zmian klimatu nabiera szczególnie istotnego znaczenia.

Utworzenie tego kierunku jest także zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej w zakresie przystosowania się do zmian klimatu różnych sektorów gospodarki i środowiska. Studia przygotowują do zdobycia wielu praktycznych umiejętności podczas zajęć laboratoryjnych, terenowych, jak i w trakcie odbywania praktyk zawodowych. Uczelnia posiada laboratoria wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę badawczą oraz doskonale zorganizowane pracownie informatyczne.

O przyjęcie na studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości. W zależności od indywidualnych osiągnięć zapisanych na świadectwie maturalnym tworzone są listy rankingowe.

Przedmioty maturalne uwzględniane w kwalifikacji: przedmiot obowiązkowy język obcy nowożytny i jeden z przedmiotów do wyboru: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, informatyka, matematyka.

Mnożniki stosowane w ocenie konkursowej:

Przedmioty maturalne uwzględniane w kwalifikacji

mnożnik

poziom

podstawowy

poziom

rozszerzony

Przedmiot

obowiązkowy

język obcy nowożytny

1,3

2,0

Jeden przedmiot do wyboru

biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, informatyka, matematyka

2,0

4,0

Klimatologia i ocena ryzyka klimatycznego, Ekologia, Biologia i ochrona ekosystemów polarnych, Fenologia i synoptyka meteorologiczna, Ochrona powietrza i modelowanie emisji, Zarządzanie zasobami wód, Metody zwiększania retencji wodnej, Ochrona roślin przed zjawiskami pogodowymi, Adaptacje organizmów do zmian klimatu, Zielona infrastruktura i adaptacje miast do zmian klimatu, Adaptacje do zmian klimatu w gospodarce przestrzennej, Odnawialne źródła energii, Polityka adaptacji do zmian klimatu, Finansowanie działalności proklimatycznej, Zarządzanie ryzykiem klimatycznym, Zmiany stylu konsumpcji żywności.

• Sylwetka absolwenta - Perspektywy zawodowe

Absolwenci tego kierunku mają możliwość podjęcia pracy m.in. w wielu przedsiębiorstwach – większość z nich zobowiązana jest do wprowadzenia systemów adaptacji do zmian klimatu, urzędach miast i gmin, centrach zarządzania i powiadamiania kryzysowego, laboratoriach, administracji państwowej i samorządowej, firmach doradczych w zakresie dostosowania do zmian klimatu, instytucjach finansowych zajmujących się dostosowaniem do kryzysu klimatycznego.

• Dodatkowe informacje o kierunku

Zapraszamy do obejrzenia filmiku o kierunku!