Studia Inżynieria ekologiczna mają charakter interdyscyplinarny i kompleksowy, stanowiąc odpowiedź na wymogi związane z ekologizacją gospodarki oraz potrzebą wdrażania ekoinnowacji. Studia przygotują absolwentów do działalności mającej na celu poprawę jakości środowiska, zachowanie bioróżnorodności i zrównoważony rozwój.
Biorąc pod uwagę współczesne wyzwania związane z wyczerpywaniem zasobów, rosnącą antropopresją oraz zmianami klimatycznymi, wiedza i umiejętności uzyskane na kierunku Inżynieria ekologiczna przyczynią się do łagodzenia lub rozwiązania tych istotnych problemów cywilizacyjnych.
Absolwenci uzyskają wiedzę z obszaru nauk rolniczych,przyrodniczych oraz inżynieryjno-technicznych, niezbędną do podejmowania zadań o charakterze multidyscyplinarnym i rozwiązywania problemów z zakresu inżynierii ekologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania, oceny, odnowy, ochrony i wzbogacania ekosystemów. Wiedza oparta na najnowszych osiągnięciach nauki polskiej i światowej, praktyczne umiejętności oraz ukształtowana w toku studiów wrażliwość i odpowiedzialność społeczna za środowisko zapewnią absolwentowi studiów konkurencyjność na rynku pracy.
Stawiamy na praktykę:
Rekrutacja na studia odbywa się drogą elektroniczną za pomocą systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne służy do złożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródłem przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postępowania rekrutacyjnego.
O przyjęcie na studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości. Postępowanie kwalifikacyjne na studia I stopnia dla kandydatów:
– z tzw. nową maturą oparte jest na wynikach części pisemnej zewnętrznego egzaminu maturalnego. W ocenie konkursowej stosowane są mnożniki odnoszące się do ocen z przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
– z tzw. starą maturą oparte jest na konkursie świadectw dojrzałości. Jeżeli kandydat nie zdawał egzaminu dojrzałości z przedmiotów objętych konkursem, wówczas brane są pod uwagę oceny końcowe z tych przedmiotów uwzględnione na świadectwie ukończenia szkoły.
– Laureatów i finalistów olimpiad i konkursów: w zależności od tematyki konkursu lub olimpiady uwzględnia się zasady preferencyjne.
Przedmioty maturalne uwzględniane w rekrutacji: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, matematyka, chemia, fizyka, informatyka, geografia, wiedza o społeczeństwie
Mnożniki stosowane w ocenie konkursowej:
Przedmioty maturalne uwzględniane w kwalifikacji |
mnożnik |
||
poziom podstawowy |
poziom rozszerzony |
||
Przedmiot obowiązkowy |
język obcy nowożytny |
1,3 |
2,0 |
Jeden przedmiot do wyboru |
biologia, matematyka, chemia, fizyka, informatyka, geografia, wiedza o społeczeństwie |
2,0 |
4,0 |
ekologia, hydrologia i gospodarka wodna, inżynieria ochrony atmosfery, gospodarka odpadami, podstawy geodezji i kartografii, biochemia zagrożeń, degradacja i rekultywacja gruntów, odnawialne źródła energii, planowanie przestrzenne, gospodarka o obiegu zamkniętym, waloryzacja i wycena zasobów środowiska, monitoring środowiska i oceny oddziaływania na środowisko, planowanie systemów technicznych, zanieczyszczenia biologiczne w środowisku, zagrożenia sanitarne w środowisku, ekotoksykologia, kształtowanie i rewitalizacja środowiska, kompensacje przyrodnicze, zagrożenia i katastrofy środowiskowe, globalne zmiany w środowisku
Absolwenci kierunku Inżynieria ekologiczna posiadają przygotowanie m.in. do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, podjęcia pracy w administracji rządowej i samorządowej, na uczelniach, w instytutach naukowych, badawczych, w parkach narodowych i krajobrazowych, w instytucjach konsultingowych oraz kontroli i oceny stanu środowiska, organizacjach pozarządowych, w doradztwie na obszarach wiejskich oraz w przedsiębiorstwach działających w obszarze kształtowania i ochrony środowiska, specjalizujących się między innymi w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, zarządzaniu agroekosystemami, utylizacji i wykorzystania odpadów.
Wszechstronne wykształcenie absolwentów kierunku Inżynieria ekologiczna zapewni im zatrudnienie w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej. Absolwenci kierunku Inżynieria ekologiczna są potencjalnymi kandydatami do pracy w wiodących i nowatorskich instytucjach, urzędach i przedsiębiorstwach, jak np.: IUNG-PIB, Inspektorat Ochrony Środowiska, Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Miejskie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Miejskie Przedsiębiorstwa Zieleni, jak również w wielu innych przedsiębiorstwach krajowych i zagranicznych o podobnym profilu działalności.
Zdobyte interdyscyplinarne wykształcenie umożliwia absolwentowi elastyczne dostosowanie się do wymagań rynku. Absolwent będzie mógł kontynuować kształcenie na studiach II stopnia na pokrewnych kierunkach.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP