Przestrzeń jest miejscem, w którym realizujemy nasze indywidualne i zbiorowe potrzeby. Użytkujemy ją, korzystamy z jej zasobów, generujemy zmiany – definiujemy to jako gospodarowanie przestrzenią, a gospodarkę przestrzenną jako sferę wiedzy związaną z tymi procesami.
Kierunek gospodarka przestrzenna jest jednym z kierunków studiów, które oferują zdobycie kompetencji i umiejętności mających w oczach pracodawców dużą wartość.
Oferowany program studiów jest reakcją na problem ograniczoności i zużycia dobra jakim jest przestrzeń, zarówno jako całość (powierzchnia Ziemi), jak i poszczególne jej składniki (np. środowisko przyrodnicze, surowce). Obejmuje także zagadnienia urbanizacji, tj. budowy miast i osiedli ludzkich, budowania kapitału ludzkiego i społecznego oraz ochrony i kształtowania dóbr kulturowych.
Studia przygotowują specjalistów do kompleksowego zarządzania i planowania na obszarach przyrodniczych i zurbanizowanych, zgodnie z potrzebami ludzi, zasadami ładu przestrzennego i rozwoju zrównoważonego, wymogami cywilizacyjnymi, możliwościami technicznymi oraz nowoczesnym podejściem do rozwiązywania problemów.
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna umożliwiają zrozumienie zasad funkcjonowania gospodarki rynkowej oraz analizy zjawisk ekonomiczno-przestrzennych. Dostarczają również wiedzy na temat współczesnych tendencji rozwoju gospodarczego miast i regionów, a także zarządzania w skali lokalnej i regionalnej. Studia dają możliwość uczestniczenia w zajęciach z doświadczoną kadrą naukowo-dydaktyczną, która aktywnie współpracuje z administracją lokalną np. w roli ekspertów w pracach nad Strategią Rozwoju Miasta Lublin do 2030 roku
Rekrutacja na studia odbywa się drogą elektroniczną za pomocą systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne służy do złożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródłem przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postępowania rekrutacyjnego.
O przyjęcie na studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.
Postępowanie kwalifikacyjne na studia I stopnia dla kandydatów:
– z tzw. nową maturą oparte jest na wynikach części pisemnej zewnętrznego egzaminu maturalnego. W ocenie konkursowej stosowane są mnożniki odnoszące się do ocen z przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
– z tzw. starą maturą oparte jest na konkursie świadectw dojrzałości. JeżeLi kandydat nie zdawał egzaminu dojrzałości z przedmiotów objętych konkursem, wówczas brane są pod uwagę oceny końcowe z tych przedmiotów uwzględnione na świadectwie ukończenia szkoły.
– Laureatów i finalistów olimpiad i konkursów: w zależności od tematyki konkursu lub olimpiady uwzględnia się zasady preferencyjne.
Przedmioty maturalne uwzględniane w rekrutacji: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Mnożniki stosowane w ocenie konkursowej:
Przedmioty maturalne uwzględniane w kwalifikacji |
mnożnik |
||
poziom podstawowy |
poziom rozszerzony |
||
Przedmiot obowiązkowy |
język obcy nowożytny |
1,3 |
2,0 |
Jeden przedmiot do wyboru |
biologia, chemia, fizyka, geografia, matematyka, wiedza o społeczeństwie |
2,0 |
4,0 |
polityka przestrzenna, ocena zasobów przestrzennych, monitoring środowiska i oceny oddziaływania na środowisko, ochrona środowiska, polityka ekologiczna, agroenergetyka, odnawialne źródła energii, etyka przestrzeni, zarządzanie środowiskiem, zarządzanie krajobrazem, klimatologia planistyczna, katastrofy przyrodnicze, społeczno-kulturowe uwarunkowania gospodarki przestrzennej, negocjacje i komunikacja społeczna, sztuka w gospodarowaniu przestrzenią miasta, gospodarowanie przestrzenią publiczną, planowanie zintegrowane, geodezja i kartografia, systemy informacji przestrzennej – GIS, GeoWeb – analizy przestrzenne online, sztuczna inteligencja w gospodarce przestrzennej, planowanie systemów technicznych, gospodarka nieruchomościami, smart sprawl.
Nasz Absolwent posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu przestrzennej organizacji rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zasad i technik planowania i kształtowania przestrzeni. Zdobyta w tym zakresie wiedza teoretyczna i praktyczna przekłada się na uzyskanie uprawnień zawodowych:
Zgodnie z Zapisami ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Dz. U. 2003 Nr 80 poz. 717/5: Projekty planów zagospodarowania przestrzennego województwa, planów ogólnych gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego sporządzają osoby, które (…) posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie architektury, urbanistyki lub gospodarki przestrzennej.
Ponadto Absolwenci nabywają uprawnienia i wiedzę z zakresu poszukiwanego przez firmy zajmujące się odnawialnymi źródłami energii, firmy deweloperskie oraz agencje rozwoju i promocji. Studenci nabywają kompetencje do wykonywania/ tworzenia:
a także kompetencji do:
Nasi absolwenci będą mieli możliwość pracy w zespołach przygotowujących opracowania i dokumenty planistyczne na poziomie lokalnym, regionalnym, i krajowym, w jednostkach administracji rządowej oraz agencjach Unii Europejskiej, w firmach konsultingowych i doradczych do spraw inwestycji i gospodarki nieruchomościami oraz w innych firmach z otoczenia biznesu, w instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych; w instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu gospodarki przestrzennej.
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
NIP 712 010 37 75
REGON 000001896
ePUAP: /UP-Lublin/SkrytkaESP