Obszar II: Innowacyjne rozwiązania inżynierskie wspierające działania prośrodowiskowe polskich zakładów mleczarskich
- Dostosowanie metodologii i technologii związanych z efektywnymi strategiami dotyczącymi doczyszczania ścieków w celu ponownego wykorzystania wody ze ścieków czy zagospodarowania osadów ściekowych.
- Dostarczenie nowych koncepcji przetwarzania i zagospodarowania uciążliwych odpadów organicznych wytwarzanych w zakładach mleczarskich.
- Dostarczenie nowej wiedzy na temat śladu węglowego powstałego w wyniku hodowli bydła mlecznego.
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oferuje:
- Wykonanie koncepcji i projektu technicznego hybrydowego systemu hydrofitowego do doczyszczania ścieków z oczyszczalni.
- Budowę demonstratora hybrydowego systemu hydrofitowego do doczyszczania ścieków z oczyszczalni dla wybranego zakładu mleczarskiego.
- Badania z wykorzystaniem demonstratora – analiza efektów i niezawodności usuwania zanieczyszczeń w hybrydowym systemie hydrofitowym w okresie 2 lat od uruchomienia.
- Badania prób ścieków oraz oczyszczonej wody w zakresie następujących parametrów: pH, stężenie tlenu rozpuszczonego, zawiesiny ogólne, BZT5, ChZTCr, azot ogólny, fosfor ogólny, N-NH4+, N-NO2–, N-NO3– oraz substancji wpływających na układ endokrynny
i innych trwałych zanieczyszczeń organicznych m.in. pozostałości leków, w tym antybiotyków i innych trwałych pestycydów z wykorzystaniem chromatografii cieczowej sprzężonej ze spektrometrią mas.
- Opracowanie bilansu wodnego badanej oczyszczalni – określanie ilości ścieków dopływających i odpływających z obiektu.
- Ocenę faktycznej emisji gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla i metanu) z obszarów produkcji paszy oraz ocenę zatrzymywania dwutlenku węgla w glebie i roślinach.
- Analizę emisji gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla i metanu) z obszarów produkcji paszy dla bydła mlecznego w różnych scenariuszach gospodarowania wodami oraz w różnych scenariuszach zmian klimatu w horyzoncie do roku 2100.
Dla zidentyfikowanych obszarów produkcji paszy dla bydła mlecznego zostaną opracowane scenariusze gospodarowania wodą.